Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zabití či poranění cizího zvířete se prodraží. Viník platí i léčbu u veterináře

Magazín

  6:35
Pokud vám myslivec postřelí výstavního britského modrého kocoura, protože si ho splete s jezevcem, může ho to přijít draho. Odpovídá totiž i za náklady léčby, ačkoli mnohonásobně přesahují cenu zvířete.

Zabití či poranění cizího zvířete se prodraží. Viník platí i léčbu u veterináře foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Ještě do konce roku 2013 se české právo ke zmrzačení, nebo dokonce zabití domácího mazlíčka stavělo poněkud cynicky. Zvíře bylo chápáno jako věc, a tudíž bylo pro šoféra automobilu stejné přejet psa jako zahradního trpaslíka. Maximálně zaplatil majiteli pár tisícikorun – pořizovací cenu.

Nový občanský zákoník, podle něhož se postupuje už třetím rokem, je ke zvířatům vstřícnější. Chápe je totiž jako tvory nadané smysly, a proto na ně nelze pohlížet jako na věci. Fakticky to znamená, že v některých případech právo ke zvířatům přistupuje jinak než k zahradním trpaslíkům nebo květináčům.

Viník platí i léčbu u veterináře

Nejvíce patrné je to u odpovědnosti za zranění nebo zabití zvířete. Pokud vám opilý myslivec zastřelí britského modrého kocoura, s nímž už řadu let úspěšně objíždíte výstavy, neboť si jej spletl s jezevcem, právo nabízí jako kompenzaci především peníze.

„Zvíře sice není věc, ale základní principy náhrady škody se u něj uplatňují stejným způsobem,“ uvádí právník Petr Bezouška z advokátní kanceláře PRK Partners. Obvykle není možný návrat v předešlý stav, proto je pak nutné vyčíslit škodu a tu zaplatit. Typicky tedy je třeba nahradit hodnotu zvířete, která u výstavních koček či psů může sahat do desítek tisíc korun.

Zvířata a právo

  • Vlastník zvířete má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení zraněného zvířete. Viník je musí nahradit i tehdy, když zvíře následkům zranění podlehne.
  • Vlastník zvířete nicméně musí prokázat, kdo zranění způsobil, jak vzniklo a jaká škoda mu tím vznikla. V případě autonehody je vhodné zjistit jméno řidiče, zapsat si registrační značku vozidla nebo situaci nafotit. Pokud nevíte, kdo vám zvíře zranil, s náhradou škody se můžete rozloučit.

Až potud to bylo stejné jako rozbití zahradního trpaslíka. „Odlišnost od neživé věci je v tom, že škůdce musí nahradit náklady na léčení, a to i když podstatně přesahují cenu zvířete,“ říká Bezouška. Advokát Petr Toman z kanceláře Toman, Devátý & partneři dodává, že toto právo má vlastník i tehdy, pokud zvíře později v důsledku zranění zemře. Jinými slovy, i pejsek, jehož jste zachránili z popelnice, má svou hodnotu. Minimálně náklady léčení na viníkovi můžete požadovat. Je ale logické, že vždy lze chtít jen náhradu účelně vynaložených nákladů. Ty je navíc třeba dokázat, typicky fakturami od veterináře.

Právo navíc zná zvláštní pravidlo o takzvané ceně zvláštní obliby. Pokud myslivec vašeho kocoura zastřelil nikoli v důsledku omylu, ale úmyslně z nenávisti vůči vám,může odpovídat i za nemajetkovou újmu, pokud pociťujete ztrátu jako osobní neštěstí. Totéž pravidlo je možné uplatnit v případech, kdy soused záměrně otráví psa, který nepřetržitě štěká a už roky ho nenechá spát. „Podmínky jsou ale přísné. Vzhledem k tomu, že žádný český soud dosud takový případ nerozhodoval, není v tuto chvíli jasné, jak budou soudy toto ustanovení vykládat,“ komentuje novinku advokát Toman.

Kvůli úmyslnému zabití či zranění zvířete navíc může pachatel skončit i se záznamem v trestním rejstříku. A to v případě, kdy způsobená škoda převyšuje pět tisíc korun. Profesor Karel Eliáš, hlavní autor nového občanského zákoníku, upozorňuje na rozhodnutí Nejvyššího soudu ze září loňského roku. Soudci v něm řešili případ myslivce, který zabil německého ovčáka v rozporu s pravidly zákona o myslivosti.

Jak se rozloučit se zvířetem? V kafilerii skončit nemusí

„Obviněný musel brát v potaz, že se již šeřilo, a za takové situace si musel být vědom rizika, které podstupuje střelbou na psa,“ uvedl soud. Myslivec tedy musel tušit, že pes nemusí být toulavý nebo může jít o ovčácké či lovecké plemeno, na které se střílet nesmí. Pes se navíc pohyboval tak blízko obydleného území, že se na něj nesmělo střílet vůbec.

Podle Nejvyššího soudu myslivec spáchal trestný čin poškození cizí věci. Pohledem trestního zákoníku totiž pes je věcí. Opačný postup by totiž mohl vést k takovým paradoxům, jako je nemožnost postihu přečinu krádeže, pokud by jejím předmětem bylo zvíře, dodali soudci.

Kočka pod koly

Mnoho koček a psů každoročně zemře na českých silnicích. A to nejen na hlavních tazích, ale i v obytných zónách. Také u dopravních nehod platí popsaná pravidla odpovědnosti, ale je zde jeden velký rozdíl. „Vymáhat náhradu škody po řidiči je možné jen tehdy, pokud bylo zvíře usmrceno kvůli porušení povinností řidiče,“ vysvětluje Toman.

Řidiče auta nelze vinit, pokud mu pes nebo kočka vběhnou přímo pod kola. V takovém případě za škodu na zvířeti neručí. Naopak jde-li třeba o obrovitého vlkodava a vozidlo je třeba opravit v servisu, šofér může chtít škodu zaplatit po majiteli. (Detaily ve spodním článku.)