Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zadání čtěte radši třikrát. Jak se připravit na přijímací zkoušky?

Věda

  14:00
Do přijímacích zkoušek na střední školy zbývá pár týdnů. Co a jak lze ještě dohnat a jak zabodovat v testu?

Jednotné přijímací zkoušky - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

První jednotné státní přijímací zkoušky čekají uchazeče o středoškolské studium už za několik málo týdnů. I za krátkou dobu je možné ještě udělat poměrně velké pokroky, na testy se připravit a zvolit správnou strategii jejich vyplňování. U nových přijímaček čeká uchazeče více slovních úloh, některá zadání působí nezvykle. Na co ještě si dát během přípravy pozor?

1. Nesnažte se naučit všechno
Část učení s klidným svědomím vynechte. Není nezbytné probrat každý detail. Ulpíváním na podrobnostech ztrácíte v posledních týdnech drahocenný čas. Buďte efektivní a nebojte se část učení jen letmo přelétnout, nebo dokonce úplně vynechat. Mnoho žáků pohoří právě proto, že donekonečna počítali příliš náročné a okrajové příklady, jejichž správné vyřešení má na konečný výsledek jen nepatrný vliv. Dobře zvládnuté základy vás na žebříčku uchazečů posunou výš.

2. Pozor na slovní úlohy
Na stránkách společnosti Cermat (www.cermat.cz) jsou k dispozici ukázkové úlohy, několik typových úloh z češtiny jsme zařadili také do dnešního vydání Akademie. Dobře si je prostudujte. Přestože u přijímaček budou samozřejmě otázky jiné, typ zadání by měl zůstat podobný. V češtině je například hodně úloh na porozumění textu, v matematice dost slovních úloh a ne úplně typická konstrukční geometrie s již předrýsovaným obrázkem, který je potřeba dotvořit a výsledný obrazec obtáhnout propiskou. Také poslední úloha v matematickém testu může leckoho překvapit. Vloni a předloni (kdy jednotné přijímačky proběhly ve zkušebním režimu) byla jako poslední zařazena poněkud netypická slovní úloha vyžadující více kreativity. Méně zkušení počtáři bývají z takových zadání zaražení, ačkoli nemusí jít o nic těžkého.

3. Učení si zpříjemněte
Unavený mozek vstřebává vědomosti pomalu. Pokud padáte únavou, dejte si aspoň malou přestávku a prodýchejte se u otevřeného okna nebo si krátce zacvičte, někdy stačí pár dřepů nebo skoků přes švihadlo. Rozproudí se krev, mozek se okysličí a bude pracovat efektivněji. Pokud máte během počítání příkladů a vyplňování cvičných testů hlad, dejte si oblíbené ovoce nebo pár čtverečků čokolády. Někomu při učení pomáhá oblíbená hudba. Ideální jsou písničky v jazyce, kterému nerozumíte, jinak hrozí, že se příliš zaposloucháte do obsahu slov a novou látku nebudete vstřebávat. Čas nad knihami bude snesitelnější v případě, že se budete na něco těšit. Plánujte si proto i nějaké příjemné aktivity, kterým se budete věnovat, až čas vyhrazený přípravě k přijímačkám uplyne.

4. Nebojte se změn
Pomoci může také změna prostředí. Možná už jste na svůj pokoj s pracovním stolem tak trochu alergičtí, zvlášť pokud učení není zrovna vaším koníčkem. Co ho vyměnit třeba za veřejnou knihovnu? Tichá studovna nebude svádět k odbíhání od učení a hovorům s rodinnými příslušníky. Pokud nějaké látce nerozumíte, zvažte, zda ji neprobrat s kamarádem, který se na zkoušky také připravuje. Vzájemné vysvětlování vede k upevnění obtížnější látky.

5. Poslední týden zvolněte
Vyhraďte si poslední týden na opakování a neučte se už nic nového. Pomůžete si tím k dopilování a lepšímu zažití probraného učiva a zklidníte se. Zkuste si znovu vzorové testy z již zmiňovaných webových stránek Cermatu. Nic nepotěší a neuklidní tolik jako zvládnutí úloh, které vám na počátku připadaly těžké. Více spěte, sportujte a relaxujte. Fyzickým nebo psychickým vysílením byste si mohli zbytečně přivodit třeba virózu. A to se před přijímačkami opravdu nehodí.

Témata: učení