Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Záhadná smrt Tutanchamona rozluštěna. Zabila jej sněť

Magazín

  16:20
WASHINGTON - Starověký egyptský vládce Tutanchamon pravděpodobně zemřel v 19 letech na sněť ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii. Vyplývá to ze studie egyptských vědců, která byla dnes zveřejněna ve Spojených státech.

Tutanchamonova maska. Testy DNA odhalily příbuzenské vztahy i příčinu smrti faraóna.

Vědci také potvrdili, že jeho otcem byl faraon Amenhotep IV., jeho matka ale zůstává stále neznámá. S podrobnostmi studie egyptští odborníci chystají seznámit veřejnost na středeční tiskové konferenci v Káhiře.

Matka zůstává neznámá
Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Tímto způsobem se vědcům podařilo odhalit i různé druhy dědičných nemocí, které egyptské vladaře sužovaly.

Tutanchamon stejně jako jeho otec a mnoho dalších vladařů královského rodu trpěl na nemoc, která se projevuje nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. Vědci mu diagnostikovali také takzvaný Marfanův syndrom, kterým trpěl například i známý houslista Nicolo Paganini a který se projevuje například protáhlou kostnatou postavou a delšími prsty na rukou a nohou. Často jej provázejí také potíže s klouby nebo se srdcem.

Rekonstrukce Tutanchamónovi podoby.

Vědcům se díky analýze podařilo s jistotou určit také Tutanchamonovy rodiče. Jeho otcem byl podle původních předpokladů potvrzen faraon Amenhotep IV., jeho matka byla identifikována jako mumie KV35YL.

Výzkum odhalil příbuzné i nemoce
Zda se za tímto označením skrývá krásná Nefertiti, Amenhotepova vedlejší manželka Kija, nebo dokonce Tutanchamonova kojná, vědci neprozradili. S jistotou určili pouze jeho babičku - Amenhotepovu matku královnu Teje.

Vědci v krvi známého faraona objevili také bakterie, které patří k původcům malárie a zimničných onemocnění. Podobné bakterie byly nalezeny v krvi čtyřech dalších členů královské rodiny, což odpovídá i lékům, které byly v hrobkách objeveny. Ty v kombinaci se snětí ve zlomené končetině vedly ke smrti mladého vladaře.

Život i smrt nejznámějšího egyptského vladaře fascinují vědce od dob objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Známá je především jeho zlatem vykládaná pohřební maska, kvůli jejímuž bohatému zdobení je považován za významného panovníka svého rodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!