Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zánik NDR znamenal pro Mödlareuth sjednocení vesnice

Magazín

  6:29
Mödlareuth - Sjednocení Německa, od kterého v říjnu uplyne 25 let, znamenalo pro mnoho obyvatel komunistické Německé demokratické republiky (NDR) naplnění touhy po svobodě i po hospodářském rozvoji. Pro obyvatele středoněmecké vesnice Mödlareuth však mělo ještě další význam.

Strážní věže a zbytky plotu, které NDR vybudovala k ochraně hranic ve středoněmecké vesnici Mödlareuth. foto: ČTK

Po 40 letech bylo možné obnovit kontakty mezi lidmi ze severní a jižní části obce, která byla rozdělena mezi oba německé státy a od 60. let ji přetínala betonová zeď vybudovaná podle berlínského vzoru.

Příčiny historického osudu Mödlareuthu leží na počátku 19. století, kdy byl potok Tannbach protékající středem obce označen za správní hranici mezi bavorským královstvím a knížectvím Reuss. Vesnice dál fungovala jako jeden celek, byla v ní jedna škola a jeden hostinec a všichni obyvatelé docházeli do kostela v bavorském Töpenu. Po druhé světové válce však spojenci při určování okupačních zón rozdělili Německo podle historických hranic. Severní část Mödlareuthu tak skončila v sovětské zóně, zatímco jižní část v americké.

Pozůstatky zdi a ostatních staveb, které NDR vybudovala k ochraně hranic ve...

Po vytvoření NDR a Spolkové republiky Německo v roce 1949 proťala Mödlareuth hranice, která rozdělila i jednotlivé rodiny. Přecházení z jedné části obce do druhé bylo možné jen se speciálními doklady. NDR navíc začala z vesnice nuceně vysídlovat do vnitrozemí lidi, které považovala za politicky nespolehlivé a podezřívala je, že by se mohli pokusit utéct do SRN.

K úplnému vysídlení severní části Mödlareuthu nakonec východoněmecký stát nepřistoupil. Desítku domů v severní části vesnice však od roku 1952 začal od druhé poloviny obce oddělovat dřevěný plot, na který později přibyly kovové zábrany. Když se i tak přes Mödlareuth několik lidí dostalo do SRN, vztyčila NDR v roce 1966 uprostřed obce 700 metrů dlouhou zeď, oficiálně označovanou jako „protifašistická zábrana“ nebo „ochranné opatření proti imperialistické hrozbě“. Tři metry vysoká stěna tak uzavřela hranici nejen pro uprchlíky, ale i pro pouhý pohled k sousedům a k příbuzným na druhé straně vesnice.

V SRN vynesla zeď Mödlareuthu přezdívku „malý Berlín“ a jižní část vesnice se díky ní stala turistickou atrakcí. Severní část obce ale patřila k nejvíc střeženým úsekům hraničního pásma NDR. Situace se změnila teprve s pádem Berlínské zdi 9. listopadu 1989. O měsíc později bylo vyraženo několik panelů i ve zdi v Mödlareuthu a na jejich místě byl zřízen hraniční přechod pro pěší.

Nespokojenost obyvatel obou částí vesnice s tím, že je nadále rozděluje zeď, ale rostla. Na základě tlaku občanů proto východoněmecká vláda povolila její zbourání. Bagry strhly větší část zdi symbolicky 17. června 1990, v den, který až do sjednocení Německa označovala SRN jako den německé jednoty. A přestože k formálnímu sjednocení Německa došlo až 3. října 1990, Mödlareuth už od června začal opět fungovat jako jednotná obec.

Zbytky zdi, kterou NDR vybudovala k ochraně hranic ve středoněmecké vesnici...
Zánik NDR znamenal pro Mödlareuth sjednocení vesnice

Drama inspirovalo filmaře k natočení třídílné hrané série Tannbach, již letos odvysílala veřejnoprávní televize ZDF. Nenatáčelo se ale v Mödlareuthu, nýbrž hlavně v české obci Běsno u Podbořan. Mödlareuth se za poslední čtvrtstoletí hodně změnil a filmařům už přišel příliš moderní.

Někdejší rozdělení německé obce, která dnes má zhruba 50 obyvatel, je však stále patrné. Nejviditelnější připomínkou jsou krátký zachovalý úsek hraniční zdi a věže, z nichž východoněmečtí vojáci střežili hraniční pásmo. Telefonická předvolba pro pevné linky na jihu vesnice se liší od té pro domy v severní části. A rozdíly jsou patrné i u jednotlivých obyvatel vesnice. V muzeu připomínajícím osud Mödlareuthu návštěvníka pokladní osloví tradičním bavorským pozdravem „Grüss Gott“ (pozdrav pánbůh), zatímco v restauraci na druhém břehu potoka zaslechne návštěvník ve dveřích „Guten Tag“ (dobrý den).

Autor: