Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak říct kolegovi, že mu páchne z úst? Přinášíme pár tipů

Zdraví

  6:20
Zápach z úst. Téma, které lze v práci těžko opomenout, na druhou stranu také velmi choulostivá záležitost. A je celkem jedno, na které straně barikády stojíte - ať už jste ten, kdo zápachem z úst trpí, nebo ten, kdo jej musí čichat. Pro obě strany jde o nepříjemnou a delikátní záležitost. Jak naložit s tím, když vás v práci někdo „obtěžuje“ svým dechem?

Zápach z úst (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V odborné terminologii je zápach z úst označován jako halitóza a může vzniknout hned z několika příčin. V každém případě je dobré o zápachu z úst vědět a řešit ho. Ve většině případů jde o více či méně závažná onemocnění dutiny ústní či jiných částí těla. Ať už je ale zápach z úst způsoben čímkoli, je těžké ho nezaznamenat. Když se k vám v práci nahne kolega či váš nadřízený, cítíte prostě všechno. Ale jak s tím bojovat? Jak naznačit natolik delikátní problém jako je zápach z úst a přitom dotyčného neurazit a neponížit?

Načasování a místo

„Nejdůležitější je načasování a místo, kde chcete dotyčnému sdělit něco tak osobního. Záleží také na vztahu, jaký s ‚postiženým‘ kolegou či nadřízeným máte. Rozhodně se taková věc hůře říká někomu, s kým nemáme žádný vztah či krajně chladný,“ říká psycholog Pavel Rataj.

PSALI JSME:

Vyvarujte se tomu, že dotyčnému položíte na stůl ústní vodu, zubní kartáček, popřípadě ústní sprej. Zvlášť ve společné kanceláři byste ho pouze veřejně ponížili či dokonce urazili. Navíc je takové jednání poměrně zbabělé, protože se tak nikdy nedozví, kdo mu na stůl věci položil.

Pět rad, jak sdělit kolegovi, že cítíte zápach z jeho úst

  • načasování
  • místo, kde budete sami
  • empatický přístup
  • úvod - rozhodně to kolegovi nechcete vyčítat, chcete ho pouze upozornit, což je dobré zdůraznit
  • ponechte dotyčnému právo na jeho (jakoukoli) reakci

„Důležité je asertivní a empatické chování. A vzít kolegu, popřípadě nadřízeného někam mimo, kde budete o samotě a v klidu. Sdělení takového delikátního problému si umím představit jedině s úvodem. Je nesmírně důležité uvést téma, zdůraznit, že jsem o tom s nikým nemluvil, a že to říkám jen s dobrým úmyslem - že chci dotyčnému pomoci, protože nemusím být jediný, kdo si zápach uvědomuje," radí odborník.

A vysvětluje: „Pokud byste o takovém problému mluvili mezi lidmi, mohl by to dotyčný vzít jako urážku nebo pokus o to ho ponížit. Rozhodně zvolte neutrální prostor. Podle reakce na to, že chcete kolegovi/nadřízenému sdělit něco osobního, postupujte dále.“

Z opačné strany

Dalším problémem je, pokud se zápach z úst týká vás. Jak reagovat na upozornění kolegů v práci a zachovat si důstojnost?

"Pokud se problém týká vás, máte právo v podstatě na jakékoli pocity, může to vyvolat vztek, agresi, odchod...ale vždycky je dobré nejít do protiútoku a nechat si na reakci čas, promyslet to, přesvědčit se o tom, jestli je to pravda, nebo jde třeba jen o subjektivní pocit jediného člověka. Neberte to jako útok. Pokud je to řečeno citlivě, kolega vás jistě nechtěl ranit,“ radí psycholog.

Vždy ale záleží na tom, jaké vztahy na pracovišti udržujete. A od toho se musí odvíjet i vaše jednání, ať stojíte na jakékoli straně barikády. Každý problém se dá řešit. Pouštět se do zbytečného konfliktu nebo problém vnímat přecitlivěle, je vždy na škodu.

Jak může vzniknout zápach z úst?

  • Špatná či nedostatečná ústní hygiena - prvním krokem k zlikvidování zápachu z úst by měla být poctivá ústní hygiena. „Drtivá většina případů je způsobena špatnou nebo nedostatečnou hygienou dutiny ústní. Zásadní je mít správnou techniku čistění chrupu, používat kvalitní měkký zubní kartáček, mezizubní kartáček a jako doplněk dentální nit a zubní pastu s fluoridy. Zubní povlak, který zůstává v mezizubních prostorech klasický kartáček neodstraní, a tudíž vlivem rozkladného procesu vzniká zápach,“ upozorňuje stomatolog Václav Manhart. Pokud si jste jisti, že provádíte hygienu dobře, a přesto problém přetrvává, obraťte se na svého lékaře, který pravděpodobně odhalí jednu z dalších příčin.
  • Parodontitida - jedno z nejčastějších onemocnění závěsného aparátu zubů, jež známe pod názvem parodontóza, bývá častou příčinou vzniku nepříjemného odéru z úst. Parodontitida je spojována s nedostačující hygienou a absencí návštěv jak stomatologa, tak i dentální hygieny a dá se jí tedy částečně zabránit nebo přinejmenším její nástup včasně odhalit.
  • Zkažené zuby - jedním z dalších důvodů zápachu z úst může být i přítomnost zkaženého zubu v ústech. Zápach je pak velmi přirozený jev. Opět se totiž jedná o hnilobu – tentokrát bílkovin. Díky přítomnosti bakterií nastává rozklad dentinu (zuboviny), čímž dochází ke zkažení zubu. Dle závažnosti pak stomatolog rozhodne, zda stačí kaz vyvrtat a vyplnit plombou, nebo zda je nutné zub umrtvit či vytrhnout.
  • Problematická anatomie chrupu - zápach z úst mohou mít na svědomí i tzv. problémy v anatomii chrupu. Typicky mohou činit potíže narůstající třetí moláry známé jako zuby moudrosti nebo osmičky. V případě, že  se zub prořeže jen napůl a zčásti zůstane pokrytý dásní, mohou se v prostorech mezi dásní a zubem opět kumulovat zbytky potravy a plak.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!