Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zápal plic či chřipka. Bakterie číhají i v domovech seniorů

Zdraví

  6:34
Zdánlivě běžný zápal plic, který se dá u mladších lidí dobře zvládnout pomocí antibiotik, může mít ve stáří až smrtelné následky. Přitom zdrojem infekce jsou často místa, kde se seniorům dostává vůbec největší péče.

Seniorka, ilustační foto foto: Shutterstock

Domovy seniorů, léčebny dlouhodobě nemocných stejně jako lůžková oddělení nemocnic jsou prostředím, kde staří lidé snadno onemocní.

„Všechny osoby žijící v ústavních zařízeních pro seniory, ale také ty, které jsou hospitalizovány v nemocnicích nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných, lze považovat za ohrožené,“ upozorňuje docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Riziko zvyšuje i fakt, že se obvykle jedná o chronicky nemocné pacienty s dlouhodobými zdravotními problémy, jako je cukrovka, chronické onemocnění ledvin, porucha funkce sleziny nebo chronická obstrukční plicní nemoc. To všechno zhoršuje jejich už tak oslabený imunitní systém.

Infekce útočí na seniory i děti. Mají nárok na bezplatné očkování

„Infekční choroby navíc zhoršují základní onemocnění, které se už nemusí nikdy podařit vrátit do normálních hodnot,“ doplňuje docent Maďar. Senioři se tak překvapivě dostávají do podobné situace jako malé děti, které navštěvují třeba školku nebo jesle. Zatímco starým lidem imunitní systém už nepracuje tak dobře, malým dětem se ještě nestačil dostatečně vyvinout.

„Domovy seniorů, léčebny dlouhodobě nemocných nebo nemocnice mohou být obdobně rizikové jako třeba mateřské školy. I zde se na jednom místě koncentruje hodně lidí, u kterých se infekce šíří velmi snadno,“ popisuje docentka Iva Holmerová, místopředsedkyně výboru České gerontologické a geriatrické společnosti. Byť je prostředí sociálních i zdravotnických zařízení na první pohled velmi čisté, ve skutečnosti je velmi rizikové. Infekce se zde šíří velmi snadno, čemuž nahrává i fakt, že proti preventabilním onemocněním, jako jsou chřipka nebo pneumokokové infekce, je očkován jen malý zlomek seniorské populace.

Těžší průběh

Pro seniory je obecně každé infekční onemocnění velmi rizikové. Nejčastěji se podle docenta Maďara v této věkové kategorii vyskytuje zdánlivě banální chřipka či časté pneumokokové infekce. Objevit se může i závažný zánět mozkových blan. Všechna tato onemocnění bohužel mají ve vyšším věku těžší průběh.

„Seniory postihují zejména infekce dýchacích cest způsobené širokým spektrem původců, včetně takzvaných atypických, jako jsou mykoplazmata, chlamydie, případné legionely. Časté jsou i infekce močových cest,“ popisuje odborník na infekční onemocnění. Když je senior hospitalizován v nemocnici nebo v léčebně dlouhodobě nemocných, je na místě i obava z toho, že do jeho organismu vniknou nebezpečné bakterie, jako například vůči antibiotikům odolný zlatý stafylokok (MRSA). To také vysvětluje bohužel běžnou situaci, kdy je senior hospitalizován kvůli jiným zdravotním problémům nebo ho čeká běžný operační zákrok, a on v nemocnici onemocní třeba zápalem plic. Toto onemocnění pak pro něj může být ještě náročnější než jeho původní zdravotní problémy.

S postupujícím věkem se mění lidský organismus. Ubývá nejen kostní a svalová hmota, ale také se zhoršují schopnosti organismu přizpůsobit se negativním změnám. Hůře tak zvládá i zdánlivě malé zdravotní problémy.

Seniorům nedělá problémy jen zdraví, ale i jejich léky.

„I méně závažná změna či nemoc může ve vyšším věku vést k větší poruše rovnováhy v organismu,“ dodává gerontoložka Holmerová. Nejohroženější jsou lidé s takzvaným syndromem křehkosti, který se týká zejména lidí starších 80 let a souvisí jak s chronickými onemocněními, tak s úbytkem svalů.

„Svalová hmota ubývá opravdu rychle a každé ulehnutí je rizikem jejího dalšího úbytku,“ upozorňuje docentka Iva Holmerová. I dříve vitální senior tak v důsledku běžné infekce a nutnosti pobytu na lůžku slábne, a možné komplikace tak pro něj mohou být fatální, byť si je mnoho lidí nespojuje s něčím tak běžným, jako je třeba chřipka.

„To je důvod, proč by se senioři měli vyvarovat i zdánlivě banálních onemocnění, pokud je to jen možné,“ doplňuje lékařka.

Na prevenci senioři příliš nemyslí

Podle docentky Holmerové v mnoha lidech převládá pocit, že infekční onemocnění se dají poměrně snadno a rychle zvládnout moderními léky.

„Preventivní opatření máme tendenci opomíjet, což se bohužel týká i očkování,“ dodává. Výsledkem je, že méně než jedno procento seniorů je u nás očkováno proti pneumokokům. Průměr v jiných evropských zemích se přitom pohybuje mezi 20 a 30 procenty. Velmi málo seniorů je také očkováno proti chřipce, jejíž vakcína přitom je pro všechny osoby starší 65 let plně hrazená ze zdravotního pojištění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!