Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zapít pilulku, ulehnout, vzbudit se až ráno. Místo zdravého spánku mdloby

Věda

  8:24
PRAHA - Spánek je nejlepší lékař, říkává se. Jenže čím dál více lidí právě kvůli spánku míří za lékařem. Problémy se spánkem jsou různorodé, trpí jimi 30 procent populace. Děti i dospělí. Lékům, které usnadňují usínání a pomáhají zlepšovat spánek, se říká hypnotika. Patří k nejčastěji předepisovaným lékům na světě.

Změna času (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny je v posledních letech jejím klientům předepisováno každý rok kolem šesti tisíc balení hypnotik. Nejvíce jich lékaři předepsali pacientům pojištěným u největší zdravotní pojišťovny předloni, a to 6643 balení. Nejdráž ji vyšla hypnotika v roce 2012, tehdy za ně zaplatila VZP téměř milion sto třicet tisíc korun.

Hypnotika jsou v Česku pouze na předpis. Doporučuje se je užívat jen krátkodobě, jejich požívání je spojeno s řadou vedlejších účinků a možností vytvoření závislosti, i když u nejmodernějších farmak tyto hrozby nejsou tak značné. „Na předepsání hypnotik nemusí mít lékař žádnou specializaci,“ podotýká Šárka Váňová z Národního ústavu duševního zdraví.

Začněte u praktického lékaře

Specializovaných center pro léčbu spánkových poruch je v Česku sedmnáct, a jak upozorňuje Karel Šonka z Centra poruch spánku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jejich kapacita bude v blízké době nedostačující. „O poruchách spánku se ví stále více, i proto přibývá lidí, kteří chtějí své problémy se spánkem řešit. Výskyt onemocnění je obrovský, ne všechna nutně vyžadují léčbu odborníkem,“ poznamenává Šonka a lidem doporučuje se nejprve obrátit na praktického lékaře, který určí, zda je nutné pacienta odeslat na specializované pracoviště.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Dlouhá cesta od odvaru z makovic k moderním lékům

* Laboratoř plní sen o zdravém spánku

* Vhodní uspávači z přírody

* Genová léčba míří na stáří

Autor: