Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zažívací potíže na dovolené? Základem léčby je doplnit tekutiny a soli

Zdraví

  6:18
Každý cestovatel by měl mít alespoň základní znalosti o léčbě průjmových onemocnění, protože se může stát, že v krizové situaci zůstane odkázaný jen sám na sebe, a tak by si měl umět poradit. Nejohroženější bývají malé děti a senioři.
Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie)

Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Důležité je také vědět, kdy se svěřit do rukou lékaře, i když to může být nákladné a komplikované. Pokud průjem u dítěte do tří let a seniorů nad 70 let trvá déle než 48 hodin, je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Kontaktovat lékaře byste měli okamžitě, když se ve stolici objeví krev nebo hlen. Naštěstí běžné cestovní pojištění se vztahuje i na průjmová onemocnění amůže zahrnovat úhradu nákladů spojených s transportem do zdravotnického zařízení.

Rehydratační roztok pomáhá

Základem léčby průjmového onemocnění je náhrada ztracených tekutin a solí. V lékárnách jsou běžně dostupné tzv. ORS neboli orální rehydratační roztoky, které obsahují jak tekutiny, tak chybějící soli, jež tělo během průjmu rychle ztrácí. Tento roztok se má používat až do ústupu průjmu. Dá se připravit také svépomocí ze čtyř až pěti kostek cukru, jedné kávové lžičky soli a šťávy z jednoho citronu, pomeranče nebo grepu, která se doplní převařenou vodou do množství 1 litru. Další možností je povařit 5 g rýžového prášku v 1 litru vody a přidat 3 g kuchyňské soli. Dávka pro dospělého je 250 až 500 ml za hodinu a pro dítě 125–250 ml za hodinu.

Cestovatelský průjem. Alkohol zažívací potíže nezažene, říká expert

„Rehydrataci je potřebné zajistit, i když postižený zvrací. Tehdy je vhodné podávat tekutinu v malých dávkách po lžičkách nebo prostřednictvím namočené textilie, z níž nemocný vysaje roztok ústy,“ doporučuje docent Rastislav Maďar, expert na cestovní medicínu. Příjem tekutin je namístě doplnit lehkou dietou, například suchary, keksy, rýžovým odvarem nebo vařenými brambory. Naopak nevhodná jsou kořeněná amastná jídla a pokrmy obsahující živočišné tuky či mléčné výrobky.

Živočišné uhlí až od tří let

„Základními léky jsou adsorbencia, která na svůj povrch navazují všechny škodliviny. Vzhledem k tomu, že vychytávají také ostatní látky, je důležité dodržet u nich odstup od podání dalších léků ústy alespoň dvě hodiny,“ vysvětluje farmaceutka Kateřina Döllingerová s tím, že léky obsahující látku adsorbens diosmectit jsou vhodné už pro kojence, zatímco „černé uhlí“, tedy carbo adsorbens, se hodí až pro děti od tří let.

Prodej bytu 3+1 71 m2
Prodej bytu 3+1 71 m2

Lounská, Liberec - Liberec VII-Horní Růžodol
3 790 000 Kč