Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak dlouho blechy dokážou přežít bez potravy?

Věda

  6:14
Tato schopnost se u blech vyvinula během evoluce jako součást jejich zvláštního „životního stylu“. Blechy jsou svázány nejen se svým hostitelem, ale i s jeho hnízdem. Proto je téměř nenacházíme u druhů, které žádná hnízda nepoužívají – například u kopytníků. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D., z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.

blecha foto: Reprofoto

Dospělé blechy, jejichž jedinou výživou je krev, se po značnou část svého života vyskytují na těle hostitele (savce či ptáka). Přesto jej občas opouštějí a pak se zdržují v jeho hnízdě. Zde rovněž kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy. Ty se živí různými zbytky v hnízdech – organickým odpadem, výkaly dospělých blech a podobně.

Pro dospělé blechy se období hojnosti, tedy přítomnosti hostitele, střídají s časy hladovění. Savci a ptáci totiž ve svých hnízdech většinou nežijí nepřetržitě. Typickým příkladem jsou budky ptáků, které po většinu roku zejí prázdnotou. Totéž platí pro hnízda savců, ať již se jedná o dočasně obývané nory hlodavců, pelechy psů či podzemní „hrady“ lišek a jezevců.

Blechy se proto musely těmto výkyvům v dostupnosti potravy náležitě přizpůsobit – jednak svým chováním a životním cyklem, jednak svou fyziologií a metabolismem. Celý životní cyklus blechy (například blechy psí a kočičí), od nakladení vajíčka až po sajícího dospělce, může trvat méně než jeden měsíc. V nepříznivých podmínkách nebo za nepřítomnosti hostitele se však generační cyklus prodlužuje na mnoho měsíců až rok.

Toto prodloužení souvisí se stadiem kukly. Dospělec se může z kukly vylíhnout už zhruba po deseti dnech. Pokud je ale chladno nebo v hnízdě není hostitel, dokáže blecha čekat řadu měsíců.

Jak kukla pozná přítomnost hostitele? Je velice citlivá na vnější otřesy – když je v hnízdě klid, znamená to, že hostitel ještě nepřišel domů. Jakmile se však hnízdo začne otřásat, je to pro blechy v kuklách signál, že „oběd je na stole“, a začnou se kvapem líhnout.

Také dospělé blechy jsou poměrně dlouhověké. U některých druhů se při pravidelném krmení dožijí i čtyř let. Většinou však žijí mnohem kratší dobu; záleží především na teplotě a vlhkosti.

Nižší teplota obecně zpomaluje aktivitu a vývoj, čímž současně prodlužuje délku života. Pro blechy, stejně jako pro ostatní hmyz a členovce vůbec, je důležitá rovněž vlhkost – v příliš suchém prostředí rychle hynou.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

A jak je to s hladověním dospělců, tedy jak dlouho přežijí bez sání krve? I v tomto ohledu jsou blechy velmi dobře přizpůsobeny k obdobím půstu. Při nižší teplotě a vhodné vlhkosti dokážou některé druhy hladovět více než rok. Obecně platí, že větší druhy mohou hladovět déle, rovněž tak blechy z chladných oblastí vydrží bez potravy déle než blechy tropické a subtropické.

Vyhladovět naše druhy blech tedy není vůbec jednoduché. Stejné je to například u štěnic, které rovněž počítáme mezi hnízdní parazity. Zcela opačným případem jsou třeba vši. Ty jsou přizpůsobeny k těsnému a stálému kontaktu se svým hostitelem, a proto již po jediném dni hladovění mimo tělo hostitele většina z nich umírá

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!