Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: má hlemýžď modrou barvu krve?

Věda

  6:31
Je to pravda. Hlemýžď má, stejně jako většina ostatních plžů, modře nebo modrofialově zbarvenou „krev“. Na otázku odpověděl RNDr. Jan Mourek, Ph.D., z Katedry učitelství a didaktiky biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Hlemýžď. foto: Shutterstock

Správně se jí říká krvomíza (hemolymfa), protože plži a další měkkýši mají otevřenou cévní soustavu a krev tedy není oddělena od mízy. Modré zbarvení je způsobeno krevním barvivem hemocyaninem, který má v sobě vázaný atom mědi. Hemocyanin na sebe váže rozpuštěný kyslík, v oxidovaném (okysličeném) stavu je modrý, v redukovaném (neokysličeném) stavu je bezbarvý.

Někteří vodní plži (například okružáci), stejně jako my lidé, obsahují krevní barvivo hemoglobin s navázaným atomem železa a jejich krvomíza je tedy červená.

Pokud tento příspěvek čte nějaký pedagog, máme na toto téma pro něj nabídku praktického cvičení pro studenty z našeho katalogu.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.