Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč se na některé houby nesmí pít alkohol?

Věda

  6:07
Proč se na některé houby může a na jiné nesmí konzumovat alkohol? Na otázku odpověděl doktor Václav Martínek z Přírodovědecké fakulty UK.

Jako biochemik dostávám občas od přátel podobné dotazy. Myslím si, že jsou dokladem poměrně dobré informovanosti ohledně možných interakcí alkoholu s léky. Pokud jde o jedlé houby, nebyla u většiny interakce s etanolem prokázána.

Nebezpečí vážné otravy však hrozí při požití alkoholu v kombinaci s pokrmy z hnojníku inkoustového či příbuzných druhů. Pokud by k tomu došlo, dostaví se u postižené osoby během několika hodin tzv. „disulfiramový syndrom“ způsobený otravou organismu toxickým metabolitem etanolu – acetaldehydem. Jak k tomu dochází, zjistili vědci již v 80. letech minulého století.

Abychom mechanismus pochopili, musíme si nejprve popsat, jak vlastně v lidském těle k metabolické přeměně alkoholu (přesněji etanolu) dochází. Etanol se po požití účinně vstřebává v zažívacím traktu a krví je rychle roznášen do celého těla. Aby se v organismu nehromadil, je třeba jej z těla buď odstranit, nebo přeměnit a využít k získání energie či stavebních látek. Nejprve musí dojít k jeho katalytické oxidaci na acetaldehyd, zprostředkované enzymy alkoholdehydrogenasou či cytochromem P450 2E1. Tyto enzymy jsou přítomné především v játrech, jako hlavním orgánu sloužícím mimo jiné také k detoxikaci cizorodých látek.

Vznikající acetaldehyd je naneštěstí ještě toxičtější než samotný etanol, a proto musí být rychle dále odbouráván. K tomu slouží další jaterní enzym (acetaldehyddehydrogenasa), která acetaldehyd oxiduje na neškodný derivát kyseliny octové, acetylkoenzym A. Organismus pak acetylkoenzym A využívá k získání energie nebo k syntéze řady důležitých látek, jako např. mastných kyselin, cholesterolu apod. Právě do tohoto druhého kroku v metabolismu alkoholu však obsahové látky z hnojníku zasahují.

PSALI JSME:

Plodnice této houby obsahují zvláštní aminokyselinu – koprin, které sama o sobě není příliš toxická. Její metabolit (1-aminocyklopropanol), vznikající při trávení houby v zažívacím traktu, je však silným inhibitorem právě acetaldehyddehydrogenasy odbourávající toxický acetaldehyd. Ten se pak v organismu hromadí a způsobuje otravu.

Je asi dobře, že hnojníky jsou v některých atlasech označovány jako nejedlé či jedovaté nebo je v nich popis houby alespoň doprovázen poznámkou varující před interakcí s alkoholem, naštěstí také jen málo houbařů hnojníky sbírá. Dá se tedy říci, že pokrmy z běžných jedlých hub lze bez zbytečných obav kombinovat s přiměřeným množstvím alkoholu, např. sklenkou vína či piva.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!