Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zimní změna času prý prospívá zdraví

Zdraví

  7:00
PRAHA - Zimní změna času prospívá podle psycholožky Marcely Slavíčkové zdraví, protože člověka navrací do přirozených biologických rytmů. Letní čas končí v noci ze soboty na neděli, kdy se hodinové ručičky posunou o 60 minut zpět.

Změna času (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Podle psycholožky fungoval v letním čase organismus lidí jako automobil s částečně zataženou brzdou. Se zimním časem se brzda povolila. "Je to návrat do přirozeného bioenergetického prostoru, návrat do normy a optima, obnova biologických rytmů vůči Zemi a Slunci. Zatažená brzda se uvolnila a my fungujeme lépe," řekla Slavíčková, praktikující čínskou medicínu.

Letní čas

Letní čas zavádějí všechny země Evropské unie. Kromě nich také Spojené státy, Mexiko nebo Rusko. Zastánci letního času argumentují úsporou energie. Výzkumy ale ukázaly, že je zanedbatelná.

"Většině lidí přechod na zimní čas problémy nedělá, v zásadě hůře si zvykají na letní čas, kdy jim den začíná o hodinu dříve," doplnil psychiatr Jan Cimický. Organismus se musí "přeprogramovat", což trvá asi týden.

Změny času zasahují podle odborníků všechny, ale více dopadají na lidi nemocné a oslabené. Dětem škodí více než starým lidem. Podle Slavíčkové je to proto, že u dětí se souhrnná životní energie teprve buduje. "Změna ale postihuje i dospělé v produktivním věku, relativně zdravé, protože jim ukrajuje z celkového krajíce životní energie," vysvětlila.

ČTĚTE TAKÉ:

Cimický zdůraznil, že ve své dlouholeté praxi se nesetkal s člověkem, který by vyhledal psychiatrickou pomoc pro výraznější problémy s časovými změnami. "Pro lidi zdravé to není problém, s jistými problémy lze počítat snad jen u neurotiků, kteří jsou zvyklí na určitý stereotyp," shrnul.

Autoři: ,