Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Život na stromech jako cesta k dlouhověkosti

Věda

  6:48
URBANA,CHAMPAIGN - Savci obývající koruny stromů žiji minimálně dvakrát déle než podobné druhy, jejichž domovem je pevná zem.

Koala se dožívá 15 až 20 let foto: Shutterstock

Evoluční biologové už dlouho předpokládají, že přírodní výběr upřednostňuje zvířata s relativně bezpečným životním stylem. Prostě živočichy, kteří se predátorovi ubrání nebo před ním rychle utečou.


Například ptáci a netopýři, jež díky schopnosti létat snáze unikají dravců, žijí zpravidla déle. A bleskový ústup do bezpečí zvládají s přehledem také savci žijící v korunách stromů. Aby vědci vedení Milenou Shattuck and Scottem Williamsem z Illinoiské univerzity ve městech Urbana a Champaign zjistili, zda jim to skutečně pomáhá přežít déle, nashromáždili rozsáhlý soubor dat. Konkrétně šlo o délku života u 776 živočišných druhů reprezentujících všechny hlavní skupiny savců.


Jak vyplynulo ze studie zveřejněné v časopise Proceedings of National Academy of Sciences, život stromových savců je téměř dvakrát delší než u druhů podobné velikosti pohybujících se výhradně po zemi.

Ze vzduchu zamíří pod zem
Obecně je rozšířená představa, že větší zvířata žijí zpravidla déle než ta menší. Jak ovšem ukázal nový výzkum neplatí to zdaleka vždycky. Malá stromová šelma kynkažu (Potos flavus) příbuzná mývalům žije déle než tygr, přestože dosahuje pouze jedné čtyřicetiny jeho velikosti.


Dobrý úkryt před predátorem ovšem také nemusí poskytovat jen koruna stromu. Proto se vědci nyní chtějí zaměřit také na savce, kteří tráví velkou část svého života v podzemních doupatech.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...