Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Život vysokoškoláků je drahý, ulevit mohou tisícová stipendia

Věda

  7:00
PRAHA - Kromě zapisování předmětů čeká čerstvé studenty vysokých škol vyplňování řady formulářů, které jim mohou pomoci získat finanční příspěvky na živobytí.

Podle výzkumu, který si nechalo loni zpracovat ministerstvo školství u agentury SC&C, činí celkové životní náklady studenta při prezenčním studiu na veřejné vysoké škole v průměru 8 163 korun měsíčně. U studenta na soukromé škole je to dokonce v průměru 11 591 korun (bez školného). Většina nákladů (45 procent) zůstává na rodičích nebo na přivýdělcích samotných studentů (35 procent). Určitou, byť drobnou část, ale dokážou uhradit různá stipendia nebo granty.

JAKÁ STIPENDIA LZE ZÍSKAT

Sociální stipendium:
Právo na přiznání sociálního stipendia má student, který písemným potvrzením vydaným orgánem státní sociální podpory osvědčí, že příjem rodiny zjišťovaný pro účely přídavku na dítě nepřevýšil součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5.
Výše sociálního stipendia je stanovena na 1620 korun měsíčně.

Ubytovací stipendium: Stipendium na podporu ubytování obvykle vysoké školy vyplácejí studentům prezenční formy studia, kteří mají trvalé bydliště v jiném okrese, než kde sídlí VŠ. Podmínky pro udělení i výši stipendia určují samy VŠ.

Prospěchové stipendium:
Výši stipendia za vynikající studijní výsledky stanovují jednotlivé univerzity nebo fakulty.

Stipendium mobility:
Výši stipendia na podporu studia v zahraničí stanovují jednotlivé VŠ.

Doktorandské stipendium: Přiznáváno studentům doktorských studijních programů v prezenční formě studia. Výši stanovují jednotlivé univerzity a fakulty.

Účelové/Mimořádné stipendium:
Stipendium za vynikající výzkumné, sportovní, umělecké nebo další tvůrčí výsledky. Může být uděleno i jako podporu pro studium v zahraničí nebo pro studenty v mimořádných situacích. Výši stanovují jednotlivé VŠ.

Na sociální stipendium mohou dálkaři zapomenout
Studenti českých státních i soukromých vysokých škol mají ze zákona nárok na několik druhů stipendií na podporu vzdělávání. Ne každý na ně ale dosáhne. Základem jsou takzvaná sociální stipendia, jež mohou dostat ti vysokoškoláci, kteří splňují podmínky pro získávání přídavků na děti.

Detailní podmínky, za jakých žadatel obdrží podporu, si však každá škola určuje sama. Studenti by se měli informovat na studijních odděleních svých oborů nebo na internetových stránkách škol, kde jsou popsány jak podmínky získávání sociálního stipendia, tak způsoby, jakými o ně má zájemce požádat. Tak je tomu i u Vysoké školy ekonomické v Praze: "Na webu školy je zároveň i elektronický formulář, který studenti mohou rovnou vyplnit," říká prorektor pro sociální záležitosti a finance VŠE Jindřich Soukup.

Pro většinu škol ale platí, že žadatel musí být zapsaný v prezenční formě studia, dálkaři mají tedy smůlu. Ti, kteří studium přerušili, neúspěšně ukončili více jak dvě studia, nebo studenti, jimž běží lhůta podmínečného vyloučení, se na finanční podporu těšit také nemohou. Stejně tak i "věční studenti".

Žadatelé musí přiložit k formuláři písemné oznámení o přídavku na dítě, které vydal úřad státní sociální podpory. Výše sociálního stipendia je ze zákona stanovena na 1620 korun měsíčně. Za rok student tedy může získat 16 200 korun – v době letních prázdnin školy podporu nevyplácejí.

Privát i kolej, oboje se počítá
Studenti zapsaní v prezenční formě studia mohou také zažádat o podporu na ubytování. Nárok na tato stipendia však na většině škol nemají studenti, kteří mají trvalé bydliště ve stejném městě nebo okrese, v němž sídlí škola. Stipendium mohou získat i studenti, kteří bydlí na privátě.

Další podrobnosti o stipendiích čtěte v úterním vydání deníku

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...