Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žraloky zachrání umělá děloha

Věda

  15:16
PRAHA - Odnaučit žraloky sourozeneckému kanibalismu si předsevzali vědci, kteří kvůli tomuto úkolu vyvíjejí umělou dělohu.

Žralok písečný foto: Reprofoto

Pečovat o tvory, kteří požírají své sourozence ještě před narozením, možná není myšlenka, která by nadchla většinu veřejnosti. Přesto se do takového projektu australští vědci pustili. Je to podle nich cesta, jak zachránit vzácného žraloka písečného (Carcharias taurus), který už z australských vod téměř vymizel.

Tento druh se rozmnožuje velmi neobvyklým způsobem. Po oplodnění má samice ve dvou dělohách kolem osmdesáti embryí. Zhruba rok poté ale už zbývají jen dvě mláďata, v každé děloze jedno. Všechna ostatní padla za oběť„nitroděložnímu kanibalismu“ (viz text Novorozenec se čtyřiceti...).

Ohrožený žrout
Podivná reprodukční strategie žraloků písečných způsobuje, že se druh dostal na pokraj vyhubení. V mořích, která omývají východ Austrálie, je kriticky ohrožen a v ostatních místech výskytu, například u jihovýchodního pobřeží USA, v afrických pobřežních vodách či v jihovýchodní Asii je situace jen o něco lepší. Každá samice totiž dokáže přivést na svět pouze dvě mláďata za dva roky. Při tak malém počtu potomků může i malá změna ekosystému způsobit prudký pokles populace.

Australští vědci chtějí ohrožené žraloky zachránit s pomocí moderních technologií. Plán počítá s odchytem březích samic a „odsátím“ embryí z děloh dřív, než se zárodky začnou mezi sebou požírat. Nebezpečnou drobotinu potom čeká několik měsíců v umělé děloze, které stráví v životadárné izolaci.

Vědci proti nitroděložnímu kanibalismu

Malí žraloci píseční nejsou žádná neviňátka. Už v okamžiku, kdy přicházejí na svět, mají „na svědomí“ mnoho svých sourozenců. Několikaměsíční souboj o přežití v děloze přečká ze čtyřiceti zárodků jen jeden šťastlivec. Takové „mrhání materiálem“ ale ohrožuje budoucnost druhu. Proto se australští vědci rozhodli vyvinout umělou dělohu, ve které odchovají každého žraločka zvlášť. Umělý odchov má zaručit ohroženým žralokům písečným budoucnost.

Největší problém představuje vývoj tekutiny, která by napodobovala prostředí ve skutečné děloze. Zde je před vědci ještě mnoho práce. Pracovník australského institutu Cronulla Fisheries Centre Nick Otway odhaduje, že první žraločí mláďata „z inkubátoru“ mohou spatřit světlo světa za pět let. „Pokud dokážeme odchovat čtyřicet mláďat ročně, odstartujeme tím nárůst populace žraloka písečného,“ řekl australský vědec zpravodaji agentury AFP.

Žralok písečný má hrozivý vzhled a jeho délka - dorůstá až tří metrů - z něj dělá nebezpečného predátora. Napadení člověka však nikdy nebylo zaznamenáno. Druh obýval už druhohorní moře, objevil se před sedmdesáti miliony let. Podle odhadů dnes žije v australských vodách méně než pět set posledních kusů. Bez pomoci člověka by žralok písečný podle prognóz jako druh do roku 2025 zcela vymizel.

Autor: