Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ztracená atomová bomba nevybouchla jen náhodou

Věda

  6:04
Snad každý zná japonská města Hirošimu a Nagasaki, která podlehla strašlivé síle atomové bomby. O 16 let později k nim málem přibylo ještě americké Goldsboro.

Výbuch jaderné bomby nad Nagasaki. foto: ReprofotoReprofoto

V roce 1961 byla studená válka na svém vrcholu a Američané stále drželi ve vzduchu několik bombardérů B-52 připravených zasáhnout jadernými bombami Sovětský svaz. Členem jedné z posádek byl i letec Adam Mattocks. „Vždy, když jsem vzlétli, mohl přijít rozkaz od prezidenta. Rozkaz k misi, při které bychom zemřeli,“ říká pilot v dokumentu.

Dne 24. ledna 1961 šla Mattocksova posádka do vzduchu znovu. Na palubě jejich letadla byly dvě extrémně silné bomby. Ve srovnání s těmi, které zničily japonská města Hirošimu a Nagasaki, měly tyto bomby 260 x větší sílu. Šlo o vodíkové bomby o síle čtyř megatun.

Během letu ale začala mít posádka nad Severní Karolínou potíže. Technici na zemi zřejmě neodhadli netěsnost v palivovém systému a brzy se mělo ukázat, že šlo o osudný omyl. Velitel rozkázal posádce, aby opustila letoun, ale k nouzovému přistání se už nedostal. Křídlo, v němž byla vadná nádrž, se náhle utrhlo. Letoun začal rotovat a postupně se rozpadal. Při pádu z něj vypadly také obě vodíkové bomby.

Více se o letecké nehodě dozvíte ve videu.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...