Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Zubní kaz má téměř každý. Lidé o nich většinou neví

Zuby (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
Zubní kaz je nemoc způsobená osídlením zubního povrchu bakteriemi, které odstraníme pouze mechanickým čištěním zubním kartáčkem. Drtivá většina lidí kazem trpěla, případně stále trpí, a ani o tom neví.
  6:41

Zubní kaz nalezneme i u kosterních pozůstatků našich předků zhruba 5000 let před naším letopočtem. „Ovšem skladba stravy tehdy byla jiná. Lidé neměli takový přísun cukrů, v dobách bez mixérů a bonbonů museli více používat svoje zuby ke kousání a rozmělňování potravy. Tím uplatňovali samoočišťovací efekt na povrchu zubu,“ vysvětluje Jiří Simon z brněnské Diobe Dental Clinic. „Archeologické nálezy dokazují, že spíše než zubním kazem naši předci trpěli mechanickým opotřebením zubů, takzvanou abrazí,“ doplňuje.

Lazebníci a barbíři

Zpočátku zubní problémy řešili lazebníci a barbíři, kteří měli k medicíně daleko. Jejich takřka jedinou léčbou bylo vytrhnutí zubu. Pro zmírnění nepříjemných bolestí se používal alkohol či opiáty. Až v 16. století ve Francii zařadili stomatologii mezi univerzitní obory. Později se přešlo od vytrhnutí zubu k jeho vyvrtání pomocí mechanické nožní vrtačky, dále přes vrtačku turbínovou až po moderní bezbolestné ošetření laserem.

Pro zuby je sladké mor. Proti zubnímu kazu očkování nemáme, říkají lékaři

„Bez utlumení bolesti to znamenalo velkou bolest a zátěž pro pacienta. Vzhledem k primitivním nástrojům a neznalostem anatomických poměrů byla běžnou komplikací zlomenina čelisti nebo vytažení zubu i se značným množstvím okolní kosti,“ pokračuje Jiří Simon. „Dnes se snažíme pacientovi ošetření co nejvíce zpříjemnit pomocí lokální anestezie, analgosedací, kdy je pacientovo vnímání utlumeno pomocí medikamentů a zákrok si nepamatuje, hudbou a v některých ordinacích i filmem.“

V 19. století americký zubní lékař Willoughby Dayton Miller publikoval svoji teorii o vzniku zubního kazu, kde vyslovil názor, že jeho příčinou jsou hlavně mikroorganismy v ústech a složky potravy, kterou jíme. Jeho tvrzení je platné dodnes. Časem bylo objeveno několik průlomových technik, jako například anestezie, tedy umrtvení, či antiseptický přístup k ošetření pacienta, který zamezí nákaze infekcí. Ty začaly formovat moderní medicínu, včetně té zubní. Díky tomu se tak postupně návštěva zubního lékaře přestala stávat utrpením.

Prvním léčebným přípravkem na bolest zubů byla v Egyptě používána směs kmínu, cibule a kadidla. Přes další léčbu v podobě olova, korku či vosku se vývoj dostal k výplním zhotovených ze zlata, které mají dlouhou tradici, jsou funkční a vydrží velice dlouho.

Amalgám už ne

Tolik rozšířený amalgám se začal používat v 17. století, jeho široká obliba nastala v 19. století. Dnes moderní zubní lékař s amalgámem už nepracuje. „V naší ordinaci jsme takovou výplň neudělali léta. Moderní estetické kompozitní materiály totiž poskytují funkční, biokompatibilní i estetickou náhradu,“ říká Jiří Simon.

Přidanou hodnotou kompozitní výplně je i zachování zdravých zubních tkání, které se často pro účely ošetření amalgámovou výplní musí odstranit.

Lékař může rovněž pacientovi nabídnout výplň, kterou zhotoví přímo v ústech pacienta, nebo výplň, jež je zhotovena v laboratoři a pak se na předem připravený zub nalepí.

Implantátu vadí kouření

S náhradami zubů začali Etruskové v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Uměli zhotovit korunky, můstky i celkové protézy z ryzího zlata. Také používali zvířecí i lidské zuby, které vsadili do zlaté náhrady. „Moderní zubní ošetření nabízí pacientovi korunky, můstky i celé náhrady zubního oblouku, které jsou vysoce estetické, slouží dlouhé roky a jejich používání pacienta co nejméně omezuje v běžném životě. Díky hi-tech ošetření v podobě zubních implantátů a celokeramických korunek je lékař schopen ošetřit pacientův zbytkový chrup bez zbytečných ztrát nebo broušení zbylých zubů v čelisti,“ doplňuje brněnský zubní lékař.

První pokusy o náhradu chybějících zubů pomocí implantátů, tedy umělých zubů vsazených do čelisti, se podle Jiřího Simona objevily už kolem roku 700 před naším letopočtem. Používalo se zlato ve tvaru tyčinky, do které byl vložen umělý zub.

Implantologie zaznamenala výrazný pokrok v 70. letech minulého století, kdy švédský profesor Per-Ingvar Branemark zavedl první novodobý zubní implantát. V současnosti jsou nejčastěji používány implantáty z titanu, ojediněle z keramiky, které mají válcový tvar.

Omezením pro zavedení implantátu je dnes především věk, pacient musí být starší 17 let. Dalším limitem jsou celková onemocnění nádorová, kardiovaskulární či metabolická. Vždy ale záleží na celkové léčbě pacienta a závažnosti onemocnění.

„Dále se nemůže implantovat pacientůmpři radioterapii či chemoterapii. V neposlední řadě je důležité omezit kouření cigaret na minimum, nejlépe vůbec. Stejně tak zájemce o náhradu implantátem musí perfektně dodržovat zubní hygienu. Cena zavedení implantátu se liší podle typu implantátu, výrobce a nákladů ordinace. Samotné zavedení implantátu je zhruba od deseti až dvaceti tisíc korun. Na takto zavedený implantát je třeba zhotovit korunku, která celkové ošetření dále prodraží,“ říká Jiří Simon.

Zuby nic nenahradí

Budoucnost léčby zubů je předevšímvprevenci onemocnění zubního kazu, ale i jiných nemocí spojených s dutinou ústní.

„Prevence znamená perfektní dentální hygienu pacientů. Řada lidí si myslí, že celkové zubní náhrady či implantáty jim zajistí estetiku a funkci jako vlastní chrup. Ale to je velký omyl. I o protézy a implantáty je totiž potřeba pečovat, aby dlouho vydržely. V budoucnu tedy doufáme, že naší náplní bude ošetření menšího množství pacientů, kteří budou potřebovat celkové rekonstrukce chrupu z důvodů mnohačetných ztrát zubů. Žádný materiál ani technika stále plnohodnotně nenahradí vlastní zuby. A pokud pacient přijde s kazem či odumřelým zubem, budeme se snažit ho ošetřit bezbolestně a co nejrychleji pomocí moderních přístrojů a léčebných postupů,“ uzavírá Jiří Simon.

Lidé si myslí, že zubní náhrady či implantáty jim zajistí funkci jako vlastní chrup. Ale o protézy a implantáty je potřeba pečovat.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!