Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zubr se vrací do Německa

Magazín

  12:40
BERLÍN - Zubři, nejmohutnější pozemští savci Evropy, se mají po téměř 250 letech vrátit do volné přírody v Německu. Až tucet těchto zástupců čeledi turovitých má být příští rok vysazeno v pahorkatině Rothaargebirge na pomezí západoněmeckých spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko, další jedinci mají obohatit faunu Braniborska.

Zubr - sklaní malba. foto: Reprofoto

Zvířata, která dorůstají do více než třímetrové délky a dvoumetrové výšky a dosahují hmotnosti jedné tuny, mají v Německu znovu najít svůj domov díky dvěma projektům. Na ploše o zhruba 4300 hektarů v Rothaargebirge má žít od roku 2009 až 12 zubrů. „V příštích měsících podáme na ministerstvu životního prostředí Severního Porýní Vestfálska žádost o vypuštění zvířat a u spolkového úřadu pro ochranu přírody o finanční podporu,“ potvrdil vedoucí hlavního projektu na vysazení zubrů (Bison bonasus) Uwe Lindner.

Už koncem roku mají být zubři vypuštěni do obory o ploše 80 hektarů. Po několikaměsíční aklimatizaci pak budou vpuštěni do volné přírody.

Iniciátory akce jsou spolek Taurus Naturentwicklung a knížecí dům rodiny Sayn-Wittgenstein Berleburgů. „Chceme dát podnět k návratu zubrů do Německa, a tím pravděpodobně poprvé do západní Evropy,“ zdůraznil Lindner.

Bývalá NDR - ráj pro zubry

Několik zubrů zřejmě bude vysazeno také v oblasti Döberitzského vřesoviště ve východoněmecké spolkové zemi Braniborsko. Žít by tu měli rovněž od roku 2009 v oploceném prostoru o rozloze 3000 hektarů. Přímo rajské podmínky tu „evropským bizonům“ skýtá areál někdejšího vojenského cvičiště, tvrdí šéf braniborského úřadu na ochranu životního prostředí Matthias Freude. „Zvířata si tu sama vytvoří svůj životní prostor - okoušou mladé stromky, a vytvoří tak mýtiny, na nichž bude růst tráva a býlí, které mají obzvlášť ráda,“ vysvětluje expert. Plot, jímž bude celý prostor obehnán, bude zubry chránit především před nebezpečím okolních dálnic.

Na celém světě dnes žije v zoologických zahradách a přírodě asi 3500 zubrů, kteří se řadí mezi ohrožená zvířata. Poslední „německý“ volně žijící zubr uhynul v roce 1775, tvrdí Werner Koep, mluvčí organizace ochranářů přírody Deutsches Wild.

Dříve žili zubři v divočině v celé Evropě od Sibiře po Španělsko. Jejich populace takřka vymizela ve 20. letech minulého století, kdy zůstalo 54 kusů v zajetí. Dnes se větší stáda opět vyskytují především v Polsku a Bělorusku.

Spolkový úřad na ochranu přírody plány na vypuštění zubrů do německých luhů a hájů vítá. „Evropa má za zachování zubrů velkou odpovědnost. Z hlediska ochrany druhů i biotopů by bylo opětovné vysazení důležité,“ zdůraznil expert na ochranu biotopů v bonnském úřadu Uwe Riecken.

Projekty na návrat zubrů do německé přírody však mají i početné odpůrce, hlavně mezi zemědělci a hoteliéry, kteří se obávají, že přijdou o bázlivější hosty. „Od těchto plachých a bojácných býložravců člověku nehrozí žádné nebezpečí,“ ujišťuje Lindner.

Jeho kolega Riecken namítá, že existují i mnohem nebezpečnější obyvatelé přírody - například klíšťata.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!