Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

130 tun velrybího masa se vrátilo na Island, prý ho nikdo nechce

Magazín

  15:05
REYKJAVÍK - Náklad 130 tun masa z velryb druhu plejtvák myšok (Balaenoptera physalus) se vrátil zpátky na Island. Maso mělo přes Rotterdam a Hamburk odplout do Japonska, ale nizozemská přepravní společnost Samskip 11. července oznámila, že maso nepoveze; zároveň se dohodla s dalšími přepravci velrybí maso nepřevážet a namísto toho ho vrátit zpět na Island, informovala agentura AFP.
Velryba - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Společnost Samskip upřesnila, že nebude velrybí maso převážet ani v budoucnosti. Tento krok v neděli uvítali ochránci zvířat, podle nichž toto rozhodnutí jen podtrhuje "zbytečnost" obchodu s velrybím masem.

Loď s masem z deseti plejtváků myšoků odplula z hlavního města Islandu 10. června do Rotterdamu, odkud měl náklad přes Hamburk doputovat do Japonska. Namísto toho se ale plavidlo vrátilo do Reykjavíku stále naložené velrybím masem. "Nikdo tohle maso nechce," řekl mluvčí skupiny Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW) Sigursteinn Másson. "Chceme lidem ukázat, jak zbytečný je lov velryb, a zvláště pak lov plejtváků myšoků." Plejtvák myšok je druhým největším zvířetem na zemi po plejtváku obrovském.

Island jeho lov obnovil v letošním roce po pauze v letech 2011 a 2012, kterou si vyžádal ekonomický pokles hlavního odběratele velrybího masa - Japonska.

ČTĚTE DÁLE:

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Island, který obnovil komerční lov velryb v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví.

Výjimku ze zákazu dostalo Japonsko, které smí každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je součástí japonské kultury. Kritici poukazují na to, že maso usmrcených zvířat skončí na stolech japonských labužníků.

Autoři: ,