Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Číňané vyvážejí vlasy ve velkém, paruky stojí jako francouzské lanýže

USA

  6:15
PEKING - Na jednom tržišti na východě Číny se to jen hemží sáčky s dlouhými černými vlasy: jde o lukrativní surovinu určenou pro místní firmy, které je třídí, barví a v podobě paruk a příčesků exportují do celého světa.
Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto)

Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za časného rána nenabízejí prodavači ve svých stáncích na malém tržišti v Tchaj-che zeleninu či ovoce, ale kadeře z celé země, o něž se ostře hádají desítky zákazníků. "Tady musíte tvrdě smlouvat, abyste si mohl vlasy koupit," konstatuje pětatřicetiletý Liu Jen-wen, jemuž se již v půl šesté ráno podařilo udělat dobrý obchod.

Osmnáct set za kilo

Vlasy jsou základním materiálem pro jeho podnik, vysvětluje a zkoumá svazek tmavých kadeří. "Vyrábíme z nich finální produkty, které vyvážíme do zahraničí," citovala jej agentura AFP.

Prodavač Kao Pchu, s vyholenou lebkou, otevírá batoh naplněný prameny vlasů, které rozkládá po zemi a doprovází výkladem: "Podívejte se, to všechno pochází z hlav obyčejných Číňanek!" Svoje zboží prodává za dobrou cenu: pravé vlasy mohou stát až za 5400 jüanů (asi 17 800 Kč) kilogram (to je cena srovnatelná s cenou francouzských lanýžů), i když se kurs často dosti podstatně mění.

Dokonce i z dalších zemí

V Tchaj-che v provincii An-chuej je "vlasový průmysl" seriózním byznysem. Více než čtyři stovky podniků tu zpracovávají vlasy na paruky a příčesky, které skončí na hlavách Američanek, Evropanek či Afričanek.

Čtyřiašedesátiletý Fu Čchüan-kuo byl průkopníkem tohoto průmyslu: pustil se do něho už v 70. letech minulého století. "Zpočátku jsme vykupovali pravé vlasy v okolí. Dnes je získáváme také v zahraničí, například v Barmě nebo ve Vietnamu," uvádí.

"Dříve bylo velmi pracné vyrábět paruky, všechno se muselo dělat ručně. Pak se naše podnikání rozrostlo, neboť se zvýšila poptávka v zahraničí," prohlašuje hrdě. Jeho syn a pokračovatel Fu Čchien-wej ujišťuje, že jde o nejsilnější ekonomický sektor v oblasti Tchaj-che.

Vlasy, pera, květiny

Skromná tržiště a většinou primitivní dílny, z nichž paruky vycházejí, jsou lukrativní aktivitou: export místních firem dosáhl v roce 2012 podle místních úřadů 66 milionů dolarů (asi 132 milionů Kč) a tvořil polovinu celkového exportu z oblasti.

Sektor pravých vlasů ve světě čínská produkce zcela zaplavila. Podle Světové obchodní organizace zajišťovala Čína v roce 2012 téměř 75 procent světového exportu s produkty na bázi ptačích per, umělých květin a vlasů.

Z chudoby zaměstnavatelem

Firma Fu Čchien-weje má zejména díky prodeji do zahraničí, především do Spojených států, roční příjem v přepočtu kolem 160 milionů Kč.

Fu Čchien-wej vyrostl v 80. letech minulého století. "Tehdy jsme mohli mluvit o štěstí, když jsme se mohli najíst rýže a ne kukuřice," vzpomíná. Dnes zaměstnává přes 200 lidí a doprovází své zákazníky ze zahraničí do místních vyhlášených restaurací.

"Vděčím za svůj majetek vlasům. Jejich hodnota vzrostla tak, že se jim dnes říká černé zlato," zdůrazňuje.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...