Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kožešiny se vracejí do módy. Nevítají to ochránci zvířat

Magazín

  6:40
OSLO - Kožešiny se masivně vracejí na přehlídková mola ve všech předních světových metropolích módy a díky tomu v severní Evropě vzkvétá kožešnický průmysl. To však silně znepokojuje nevládní organizace, které mají obavy o osud zvířat, píše agentura AFP.
Nakupování kožichu – ilustrační foto

Nakupování kožichu – ilustrační foto foto: Shutterstock

Za podpory vysvlečených supermodelek, jako byla Claudia Schifferová, Cindy Crawfordová či Naomi Campbellová, přispěla kampaň sdružení Peta "Radši nahý než v kožešině" v 90. letech k tomu, že se kožešina stala politicky nekorektní.

Avšak o dvě desetiletí později jsou kožešiny z norka a lišky znovu na všech módních přehlídkách. Podle serveru fashionista.com je loni pro své zimní kolekce použilo 70 procent módních návrhářů. Tuto tendenci potvrzují i módní přehlídky, které se konaly letos. Tento návrat není snadné vysvětlit, ale podle expertů z oboru může být důsledkem krize z roku 2008.

"Když se ekonomická situace zhoršuje, mají politici tendenci soustředit se na základní věci, na to, jak obnovit růst, jak vytvářet nová pracovní místa či jak odstranit politické zábrany, které ekonomiku zatěžují," říká Bo Manderup, šéf evropské lobbistické organizace Fur Europe.

Během posledních deseti let se světová produkce norka zdvojnásobila a loni dosáhla 66 milionů kožek, uvádí finská aukční síň Saga Furs.

Marná snaha

Přes vzestup čínských producentů zůstává na čele v produkci kožešin Evropa na prvním místě s Dánskem: 1400 dánských chovů exportovalo loni norkové kožky v ceně v přepočtu 46 miliard korun. Z Dánska se kožešiny exportují především do Číny, kde se zpracovávají.

Kožešnický průmysl v souladu s doporučeními Rady Evropy, podle nichž musí mít liška klec velkou nejméně 0,8 metru čtverečního a norek 0,255 metru čtverečního, vytvořil označení garantující původ zvířat a odpovídající podmínky jejich chovu. Podle rakouského sdružení na ochranu zvířat Vier Pfoten, které nedávno zveřejnilo videozáznam natočený v jednom chovu ve Finsku, jež je největším evropským producentem liščích kožek, to je marná snaha.

ČTĚTE TAKÉ:

V tomto chovu, který se pyšní dobrými podmínkami zvířat, jsou lišky podle rakouského sdružení týrány. Na videozáznamu jsou zachyceny lišky obézní z nedostatku pohybu, některé nemají ocas nebo žijí na hromadách exkrementů. "To dokazuje, že neexistuje chov, kde by zvířata měla dobré životní podmínky," soudí Thomas Pietsch, expert na volně žijící zvířata u Vier Pfoten.

Aktivisté bojující za práva zvířat kromě toho soudí, že chov a zabíjení zvířat nelze v roce 2014 z etického hlediska ospravedlnit. Norci jsou většinou zabíjeni oxidem uhelnatým a lišky elektrickým proudem. "Někdo jí maso, jiný ne. Respektuji tuto volbu, je to však volba osobní, nikoli sociální. A pokud jde o kožešiny, někteří je milují, jiní nikoli," namítá Bo Manderup.

Nejen kožichy, ale i doplňky

Díky technickým inovacím a marketingu kožešina oprášila svůj image. Už žádné dlouhé hnědé kožichy pro starší majetné dámy: dnes se kožešina používá v nejmodernějším zpracování nejen k výrobě kožichů, ale i nejrůznějších doplňků.

V Rusku a v Číně se stala vnější známkou bohatství. Proto také cena norka v posledních letech značně vzrostla. Ve Švédsku poprvé po 20 letech vyrůstají nové chovy.

Například právě ve Švédsku se však chovy stávají terčem útoků. Militantní aktivisté přirovnávají podmínky chovu k nacistickým koncentračním táborům, uvádí Kerstin Jacobsonová, profesorka sociologie na univerzitě v Göteborgu.

Některé země se rozhodly chov kožešinových zvířat zakázat. Například Nizozemsko, dnes třetí největší světový producent norka, zakáže chov od roku 2024. Avšak na módních přehlídkách dnes defilují modelky v kožešinách, nikoli nahé.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!