Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stmívá se nad Opičím ostrovem? Útočiště šimpanzů má nejistou budoucnost

USA

  6:00
MONKEY ISLAND (LIBÉRIE) - Radostný pokřik a charakteristické skotačení vítají kluzák, který přiváží papáju, banány, ananasy a manga. Není žádných pochyb o tom, že Monkey Island, Opičí ostrov, útočiště bývalých laboratorních šimpanzů v Libérii, si skutečně zaslouží své jméno.
Šimpanz

Šimpanz foto: Shutterstock

John Abayomi Zoneyuway je jedním z dobrovolníků Výzkumného ústavu biolékařství Libérie (LBRI), kteří se starají o 66 šimpanzů v jejich rezervaci. Tvoří ji šest ostrůvků zarostlých džunglí na Řece svatého Jana jihovýchodně od metropole Monrovie.

Šimpanzi se od sousedů dokážou naučit jejich jazyk

Opice dalo v roce 2005 do „penze“ krevní centrum New York Blood Center (NYBC), jedno z nejvýznamnějších v Americe. Tato zvířata už nejsou schopna vrátit se ke svobodnému životu, neboť léta žila v izolaci a nyní jsou odsouzena spoléhat se na lidi. Zoneyuway za nimi chodí denně.

Po 25 minutách plavby vyvolává příjezd kluzáku k prvnímu ostrovu, který má zhruba devět kilometrů čtverečních a označen je číslem pět, křik a skotačení. „Tímto způsobem upozorňují další šimpanze, kteří jsou ještě v lese, že se bude servírovat jídlo,“ vysvětluje Zoneyuway. Krmí primáty a ujišťuje se, že žádný z nich nechybí ani není nemocný.

„Nevidím Samantu. Bullet je tady, už jedl,“ říká svému týmu, zatímco na hostinu přicházejí další opice.

Další zastávkou je ostrov číslo čtyři, kde je vidět tucet šimpanzů včetně čtyř mláďat. Ta se tam ke všeobecnému překvapení narodila. Pokaždé se opakuje stejná scéna: nadšené uvítání od zvířat, která upozorňují na krmení soukmenovce.

Měsíčně stojí péče o šimpanze a jejich strava asi 30 tisíc dolarů (740 tisíc korun). O peníze se staralo krevní centrum NYBC, dnes ale finance chybějí.

Šimpanzi mají mít práva jako děti. V USA probíhá soud o opičí osobnost

Krevní centrum NYBC, které se zabývá získáváním a distribucí krve a vědeckým výzkumem, uzavřelo v roce 1974 s ústavem LBRI smlouvu o založení laboratoře využívající tyto primáty odchycené v přírodě nebo odkoupené od soukromých majitelů. Na šimpanzech se tehdy prováděl výzkum virových infekcí, včetně žloutenky typu B. Krevní centrum NYBC ale před deseti lety projekt zastavilo a šimpanze dalo do „výslužby“.

Šimpanzi se pak dostali na Opičí ostrov a americké centrum se zavázalo, že ponese náklady na péči o ně. Letos v březnu však financování zastavilo. Rozhodnutí americké instituce pobouřilo organizace na ochranu přírody a vědecké kruhy. Od března platí potravu pro opice nevládní organizace The Humane Society of United States. To šimpanze zachránilo, říká šéf LBRI Fatorma Bolay.

Protestuje i „šimpanzí superstar“ Jane Godallová

„Liberijská vláda nemá finanční prostředky, aby se o šimpanze dlouhodobě starala. Tím spíše, že se vzpamatovává z krize vyvolané ebolou,“ podotýká Bolay. „NYBC si možná myslí, že lidé zapomenou, já vás ale mohu ujistit o opaku. NYBC je za šimpanzy plně zodpovědné,“ sdělila Kathleen Conleeová, která je jednou z představitelek The Humane Society of United States.

Anglická bioložka Jane Godallová, zabývající se výzkumem primátů a zejména šimpanzů, napsala krevnímu centru NYBC otevřený dopis, v němž ho vyzvala, aby obnovilo finanční podporu pro liberijské šimpanzy.

Ať už se ale stane cokoli, John Abayomi Zoneyuway nehodlá opice ponechat vlastnímu osudu. „Mám k nim vztah, protože je denně vídám. Nejsou tak odlišní od lidí, perou se, usmiřují, potřebují pomoc a pozornost. Nemůžeme je nechat zahynout hladem nebo na následky nemocí,“ říká.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...