Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Francouzský trend: Matky si najímají jako chůvy zahraniční studenty

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto foto: Shutterstock

PAŘÍŽ - Léna byla nešťastná, že ve škole o přestávce nerozuměla svým čínským kamarádkám, když se mezi sebou bavily. A tak se už několik dní učí madarinštinu se studentkou Meng-i, která ji chodí vždy odpoledne hlídat. Tento trend je v poslední době mezi rodiči ve Francii velmi oblíbený, píše agentura AFP.
  6:10

Čtyřiadvacetiletá Meng-i se narodila u Šanghaje a už přes rok studuje v Paříži. O možnosti stát se dětskou opatrovnicí se dozvěděla od jiných studentek. „Dělala to už jedna moje přítelkyně z Anglie a přesvědčila mě, abych to také zkusila. Řekla jsem si: proč ne,“ říká.

ČTĚTE TAKÉ:

Večer je na programu oblíbená francouzská říkanka, ovšem v mandarínštině. K velké radosti Lény, která se raději učí zábavnou formou s Meng-i, než ve škole s učitelkou.

Studentka si zase libuje, že si zlepšuje svou francouzštinu, ještě poněkud nesmělou, a že se naučí lidové výrazy a dětskou mluvu.

Proniknout do francouzšiny i životního stylu

Student architektury Jan už více než rok dohlíží na malého Williama, který dosud navštěvuje mateřskou školku a který by si rád popovídal se svým dědečkem z Rakouska. Jan má otce Francouze a matku Němku. „Vždycky si vzpomínám, co mi maminka vyprávěla, když jsem byl malý,“ říká.

Britská studentka Harley, která se letos zapsala na Institut politických věd v Paříži, soudí, že jí hlídání dětí umožní přiblížit se francouzskému životnímu stylu, lépe pochopit francouzskou povahu. Dvakrát týdně dělá chůvu sedmiletému chlapci v Boulogne-Billancourt u Paříže.

„Pro mě jako cizinku v Paříži je obtížné najít Francouze, s nimiž bych mohla udržovat trvalé styky. Tímto způsobem to je prostřednictvím dítěte možné,“ zdůrazňuje.

Táhne angličtina

Podobně jako Meng-i, Jan a Harley se stále více zahraničních studentů stává opatrovníky francouzských dětí, jejichž rodiče chtějí, aby si jejich ratolesti v raném věku osvojily cizí jazyk, většinou angličtinu.

Vznikly dokonce agentury specializující se na takové služby. „Naše firma se rozšiřuje o 20 až 30 procent ročně,“ uvádí Antoine Gentil, spoluzakladatel společnosti Baby Speaking, která vznikla v roce 2009. Předpokládá, že v příštím roce zajistí tisícovku opatrovníků. Z toho by měli 75 procent tvořit zahraniční studenti.

Nový byznys

Mzda - deset až 16 eur (270 až 430 Kč) čistého na hodinu - je rovněž lákavá a tak na začátku každého školního roku počet zájemců roste. „Letos jsme měli 30 tisícuchazečů, o polovinu více než loni,“ říká druhý spolumajitel Baby Speaking Julien Viaud.

Aby agentury získaly co nejvíce studentů, zuřivě si mezi sebou konkurují a nabízejí různé výhody, zejména v Paříži. „Nabízíme jim například úhradu jízdného v metru, předplatné na telefon, pomáháme jim získat podporu na bydlení nebo na otevření účtu v bance,“ uvádí Caroline Benoitová-Levyová, spoluzakladatelka agentury Babylangues založené v roce 2008.

„Jsme velmi nároční: loni jsme ze 4000 uchazečů vybrali jen 350 opatrovníků,“ doplňuje. Tato bývalá profesorka navázala partnerství s prestižními americkými institucemi, jako je Bostonská univerzita, ale také s britskými, jako je Oxford nebo Cambridge. Služeb její agentury využívá každým rokem o 25 procent francouzských rodin více.

Autoři: ,