Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Akné: málo i příliš mnoho péče škodí

Zdraví

  8:00
Stav aknózní pokožky lze zásadně ovlivnit pomocí kosmetiky. Jenže spousta lidí se o svou pleť buď skoro vůbec nestará, anebo naopak o ni pečuje až příliš. Výsledek je ale stejný: stav pokožky se nezlepšuje a akné se naopak zhoršuje.

"Nevhodně zvolená kosmetika patří k nejčastějším chybám pacientů s akné. Například je špatné používat pleťovou vodu s obsahem alkoholu, který pleť vysušuje," vysvětluje Adéla Betlachová, kosmetička z MyClinic Prague, kliniky estetické medicíny specializované na péči o obličej.

Vhodné je používat pH neutrální mycí a čisticí přípravek určený pro mastnou, případně aknózní pleť. Lze tak zabránit vniknutí bakterií do pokožky a dalšímu zhoršování akné. Produkty s obsahem alkoholu mají své opodstatnění při ošetření zanícených míst, nikoliv ale celé plochy obličeje. Alkohol pleť nejen vysušuje, ale také dráždí. Další chybou bývá až přehnaná péče o aknózní pleť, kdy ji lidé myjí, čistí a ošetřují i několikrát denně. Přitom pokožka ustojí mytí jen dvakrát za den. Při častější hygieně dochází k nadměrnému vysušení a člověk má pak pocit nepříjemného napětí, nebo se dokonce dostaví svědění. "To vede ke zvýšené produkci kožního mazu a pleť je paradoxně ještě mastnější," vysvětluje kosmetička. Stejně tak je chybou vyhýbat se použití pleťového krému v obavách, že pokožku příliš zatíží. Právě naopak – správně zvolený krém pleť hydratuje a pomáhá hojení zanícených míst.

Ideální jsou krémy na gelové bázi, které pokožku hydratují, aniž by přitom ucpávaly póry. Pokud si nejste jistí svým výběrem, nechte si poradit od zkušené kosmetičky nebo přípravky péče o aknózní pleť vybírejte v lékárnách či specializovaných dermokosmetických centrech, která jsou součástí větších lékáren.

Stav aknózní pleti zhoršují také lidské zlozvyky, například nedostatečná hygiena ať již při mytí nebo ošetřování zanícených míst. Chybou je vymačkávání komedonů, vřídků s bílým nebo nazelenalým hnisem uvnitř. Neodborné vymačkávání rukou obvykle vede jen k roznesení škodlivých baterií na další místa pokožky a k tvorbě nehezkých jizviček, které se špatně hojí a mohou zůstávat i několik let. Zanícená místa je vhodné ošetřovat pomocí lokálních přípravků s obsahem hojivých a čisticích výtažků, například z tea tree, přesličky nebo aloe vera.

Správná je také pravidelná péče u kosmetičky. "U vlastnoručního neprofesionálního čištění může dojít k chybám, které mohou vést ke zhoršení stavu pleti. Proto je vhodné pravidelné profesionální čištění u kosmetičky, které je hlubší a efektivnější," doporučuje kosmetička Adéla Betlachová.

Témata: Pokožka, akné