Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Alkohol vás může nepříjemně překvapit. V létě pijte výhradně vodu, radí odborník

Zdraví

  7:00
Léto, prázdniny a dovolená svádí ke sportovním i odpočinkovým aktivitám, při kterých si leckdy neodpustíme nějaký ten lok alkoholu. Dát si „jedno“ na zchlazení se však při letních teplotách nemusí vyplatit. Jak upozorňuje psychiatr Karel Nešpor, při vysokých teplotách může i dávka alkoholu, které by jinak organismus toleroval, vyvolat silnou opilost.

Svařené víno je nuda. V Polsku nabízí svařené pivo, jehož chuť vám doladí buď medem nebo sladkým sirupem. Dost možná si tento alkoholický nápoj nezamilujete, ale za zkoušku stojí. foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jak se liší reakce lidského organismu po požití alkoholických nápojů v závislosti na roční době?
Vyšší venkovní teplota vede k pocení, tělo tak ztrácí vodu. Není to jediný vliv. Ke ztrátám vody dojde i při fyzické aktivitě nebo v průvanu, například při otevřeném okénku v autě. Někdy se tyto vlivy kombinují. Jestliže se silně dehydratovaný člověk napije alkoholu, bývá nepříjemně překvapen. Dávka alkoholu, kterou by normálně toleroval, může vyvolat silnou opilost.

Karel Nešpor.

Lidovky.cz: Říká se, že na sluníčku alkohol rychleji „stoupá do hlavy“. Je tomu opravdu tak? Jak byste tento jev popsal?
Co řeknu, je trochu zjednodušující, ale srozumitelné. Alkohol se rozpouští ve vodě. Jestliže je v těle vody málo, koncentrace alkoholu je přirozeně vyšší.

Lidovky.cz: Jaké nápoje byste doporučil pít v letních měsících?
Bez alkoholu, nesladké a bez kofeinu. Alkohol i kofein působí močopudně, voda se proto jejich vlivem ztrácí. Já například piju zelený čaj. Ve třetím nálevu z jedné porce čaje je kofeinu minimum. Příjemně chladivý je čaj z máty, nejdostupnější je obyčejná voda a vhodné jsou také nesladké minerálky. Při extrémních ztrátách vody a minerálů se používají speciální přípravky s vyváženým obsahem různých látek. Jenom pro zajímavost bych uvedl, že například Číňané pijí za horka čaj z chryzantémy indické, Indové zase čaj z citrónové trávy. A ještě něco ze Švédska: Za letního horka si tam dávají jeden nebo dva plátky okurky do džbánu s vodou. I ten plátek okurky stačí k tomu, aby voda změnila vůni a chuť.

Lidovky.cz: Když už bychom si měli vybrat mezi vínem, pivem či jiným alkoholickým nápojem, jaký byste doporučil pro letních měsíce?
Čím nižší obsah alkoholu, tím lépe. Kohoutková voda suverénně předčí všechny vámi zmíněné nápoje.

Lidovky.cz: Jak se díváte na nápoje typu Radler, ovocná piva či ředění alkoholických nápojů nealkoholickými - vodou či limonádami? 
Ani ty určitě nejsou vhodné. Čím méně je v nápojích alkoholu, cukru, barviv a různých chemikálií, tím lépe. Kdyby nic jiného, tak je jako ředidlo nejlepší voda. V porovnání s ostatními má nižší osmolaritu, rychleji a lépe se vstřebá.

Prim. MUDr. Karel NEŠPOR, CSc.

  • Narodil se v roce 1952
  • V roce 1976 ukončil studium medicíny, poté se zabýval vnitřním lékařstvím a lékařským výzkumem jógy na tehdejší Československé akademii věd 
  • V roce 1981 složil atestaci z psychiatrie, v roce 1984 nástavbovou atestaci v oboru léčení návykových nemocí a v roce 1987 ukončil dlouhodobý výcvik v psychoterapii
  • Napsal více než 30 knih o léčení návykových nemocí, józe a relaxaci i dvě knihy básní
  • Je primářem mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice

Lidovky.cz: Liší se vstřebávání alkoholu v různých částech dne? Někteří lidé říkají, že přes den se alkoholu nemohou napít, na rozdíl od večerních hodin...
Může se lišit, příčin je přitom více. Může to souviset s tím, že ve spánku se voda ztrácí, ale nedoplňuje. Ráno bývají lidé i za normálních okolností dehydratovaní. To zesiluje účinek alkoholu i související rizika. Alkohol nalačno může navíc způsobit pokles krevního cukru i u zdravých lidí, natož u těch, kteří užívají léky proti cukrovce. Večer také bývá chladněji a tělo ztrácí méně vody, proto nám přijde, že alkohol lépe vstřebáváme. Rovněž po jídle se alkohol vstřebá méně a pomaleji než nalačno. Jestliže se ale člověk pořádně nenasnídal a nedoplnil vodu, bude alkohol snášet celé dopoledne hůře.

Lidovky.cz: Proč někdy organismus na alkohol (například po vypití piva či skleničky vína) reaguje únavou a jindy naopak organismus „nabíjí“?
Jeden britský odborník nazval svoji knihu „Alkohol: rozporuplná molekula“. To je výstižné. Maličká molekula alkoholu dokáže v mozku ovlivnit mimo jiné dopaminové receptory (jako pervitin a kokain), opiátové receptory (jako heroin) a GABA receptory (jako některé tlumivé léky). To vysvětluje odlišné působení alkoholu i u téhož jednince a to, že alkohol vyvolává závislost. Alkohol je nevypočitatelný. V kombinaci s léky nebo za horkého počasí obzvláště.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!