Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Amalgámové plomby končí. Co je může nahradit a kolik nás to bude stát?

Zdraví

  13:00
Zubními kazy trpí skoro všichni Češi, dospělí i děti. Nemocný zub potřebuje ošetřit a zničené místo nahradit výplní. Nejlevnější amalgámové plomby ale mají lékařské ordinace postupně opustit. Co je může nahradit a kolik nás to bude stát?
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Problém s běžnými amalgámovými plombami není ani tak zdravotní jako spíše ekologický. Rtuť, která je v nich obsažena, se totiž uvolňuje do životního prostředí třeba tehdy, když člověk zemře a jeho tělo je spáleno v krematoriu.

Evropský parlament proto rozhodl, že od července 2018 nebude možné používat takzvaný míchaný amalgám u dětí, těhotných a kojících žen. Tento výplňový materiál se připravuje přímo v ordinaci. Od ledna 2019 se zákaz rozšíří na užití amalgámu u všech pacientů.

Současně přibývají další pravidla pro práci s amalgámem pro stomatology. Cílem změny evropské legislativy je postupně ukončit používání rtuti v průmyslu a dalších odvětvích a najít ekologičtější varianty. Před otázkou, jak nahradit více než sto padesát let používaný amalgám, stojí i české zdravotnictví.

Uklidňování pacientů

Amalgám obsahuje slitiny mědi, cínu, stříbra a rtuti, které jsou či ve větším množství mohou být toxické. To ovšem neznamená, že by lidské zdraví mohly plomby zásadně ohrozit. „Je třeba si uvědomit, že evropská regulace pro používání rtuti je ekologická, nikoliv zdravotní,“ upozorňuje ve svém prohlášení Britská asociace dentistů s tím, že pacienti, kteří už mají amalgámové zubní výplně, nemusí mít obavy. Pokud jejich výplň „dobře drží“, není důvod ji měnit.

„Zubní amalgám je považován za bezpečný, cenově dostupný a trvanlivý materiál, který byl použit k obnově zubů u více než 100 milionů Američanů,“ informuje zase na svém webu Americká asociace dentistů, největší americké sdružení, jehož členy je 161 tisíc stomatologů.

Amalgám je levný, trvanlivý, a pokud je výplň dobře vytvořená, snese i velkou zátěž. Na druhé straně v zubu drží jen mechanicky a vzhledem k šedé až černé barvě, kterou po čase používání původně stříbrná plomba získá, nevypadá moc hezky.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Každá zubní výplň má výhody i nevýhody
  • Zubní kaz není dědičný
  • Na dentální hygienu mají chodit i děti
  • Hormon vzorných tatínků
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!