Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní aukce. V USA dražili právo na lov neplodného nosorožce

Magazín

  18:00
Kontroverzní aukci vyhlásili fanoušci safari v americkém Dallasu. Za 350 tisíc dolarů si její vítěz může v Africe ulovit ohroženého nosorožce dvourohého. Milovníci zvířat běsní, pořadatelé na tom však nevidí nic špatného. Sami chtějí údajně zvířatům pomoci a neplodný samec je prý stejně k ničemu.

Ohrožený nosorožec dvourohý, známý také jako nosorožec černý, v národním parku Serengeti na severu Tanzánie foto: Reuters

Zaletět si na výlet do Afriky, ve spolupráci s místními tam vytipovat jednoho nosorožce a vystřelit. Právě takovou akci nabídl dallaský safari klub v dražbě, která se podle agentury AP konala v sobotu večer za zavřenými dveřmi.

Za kratochvíli, kterou si jinak nikdo, kdo nechce spáchat zločin, dovolit nemůže, nabídl vítěz 350 tisíc dolarů. V přepočtu tedy jeden zastřelený nosorožec vyjde zhruba na 7 milionů korun. Jméno kupce není známé, pro ohroženého býložravce si pojede do jihoafrické Namibie.

Právě po tamních savanách se prohání zhruba 1800 z celkového počtu čtyř tisíc zvířat, která dosud v přírodě přežívají. Na počátku šedesátých let přitom volně žilo přes 70 tisíc, upozorňuje americká televize .

Mnozí milovníci zvířat další lov vzácných nosorožců rezolutně odmítají. Po internetu kvůli tomu kolovala petice, jejíž signatáři chtěli dražbu zrušit. Otevřený dopis, který směřoval k vrcholným představitelům dallaského spolku, podepsalo na webu  téměř 80 tisíc lidí. Dallaský safari klub ovšem svou akci hájí, její konání údajně podporují i samotní Afričané.

Výtěžek putuje do Afriky, vládě poslouží k boji s pytláky

"Biologové v Namibii si od americké aukce slibovali, že jim přinese rekordní částku, kterou budou moci využít na ochranu ohrožených nosorožců. To se přesně stalo," řekl agentuře Ben Carter, výkonný ředitel spolku.

Výběr nosorožce, kterého vítěz dražby zastřelí, se podle Cartera bude řídit přísnými pravidly a společně s lovcem se jej zúčastní i místní ochránci přírody. Obětí se stane některý ze starých, neplodných samců.

Obávaný nosorožec, Chitwan, Nepál.

"Takový nosorožec už pro růst populace nemá žádný užitek, dokonce jej může různými způsoby ohrozit. Černí nosorožci jsou totiž velmi agresivní a úzkostlivě si střeží své území," vysvětluje ředitel dallaského klubu. "Mnohokrát už se stalo, že starý nosorožec zabil mladšího samce. Navíc je známé, že útočí i na samice a mláďata," dodává.

Výtěžek z dražby, který spolek správně odhadoval na částku mezi 250 tisíci a jedním milionem dolarů, údajně poputuje přímo do Namibie, kde má pomoci ochráncům přírody v boji proti pytlákům. Tamní vláda, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz a zkorumpovanými úředníky, je sama zastavit nedokáže.

Wayne Pacelle, předseda americké organizace Humane Society, ovšem upozorňuje, že dallaský spolek je proslulý svou oblibou v získávání trofejí. "Pokud se rozhodneme nasadit cenovku nejohroženějším zvířecím druhům na světě, vydáváme se na velmi nebezpečnou stezku," uzavírá.

Autor: