Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Továrník má za salmonelózu pykat 28 let ve vězení

Magazín

  6:53
WASHINGTON - Bývalý majitel podniku na zpracování burských oříšků v americkém státu Georgia byl odsouzen federálním soudem v Albany na 28 let za mříže za svou roli v nákaze salmonelózou, která si vyžádala devět lidských životů. Podle ministerstva spravedlnosti jde o jeden z nejpřísnějších rozsudků v případu týkajícím se bezpečnosti potravin.
Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stewart Parnerll (61) byl podle rozsudku usvědčen, že nechal rozesílat z podniku Peanut Corporation of America závadné výrobky. Jeho bratr a spolupracovník Michael (55) dostal od soudu 20 let za mřížemi a manažerka Mary Wilkersonová (41), která v podniku měla na starosti kontrolu kvality, pět let. Parnellův obhájce dal najevo, že se odvolá. Fakticky prý jde o doživotí, které žádala obžaloba.

Baktériemi salmonely se nakazilo v roce 2009 více než sedm stovek lidí. Stopa dovedla vyšetřovatele do továrny v Blakely, kde objevili děravou střechu, šváby a stopy svědčící o výskytu krys v podniku. Podle obžaloby vedení firmy padělávalo osvědčení o nezávadnosti potravin, ačkoliv si bylo vědomo, že podle testů byly znečištěné. Skutečný stav věcí tajilo.

Salmonelóza

K příznakům salmonelózy patří průjem, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, žaludeční křeče a horečky. Vážná infekce je nebezpečná hlavně dětem, nemocným a starším lidem.

„Toto počínání bylo vedenou touhou po zisku, označovanou běžně a přesně za chamtivost,“ prohlásil soudce Louis Sands. Stewart Parnell se během procesu omluvil a požádal o shovívavost. „Osobně jsem zarmoucen, zahanben a zneuctěn tím, co se stalo,“ řekl.

„Vzal jsi mi matku!“ uslyšel během procesu od Jeffa Almera, jehož dvaasedmdesátiletá matka „zemřela bolestnou smrtí, s hrůzou ve tváři, což mě dodnes děsí“. „Doufám, že vás všechny strčí do basy,“ vzkázal na lavici obžalovaných. I další pozůstalí požadovali přísné tresty. Salmonely v továrně Blakely vedla k jednomu z největších stahování potravinových výrobků z obchodů v amerických dějinách a i k zániku celé firmy.

Parnellovi tvrdili, že nechtěli své zákazníky ohrozit. „Nikdo si nemyslel, že výrobky nejsou bezpečné a že by mohli někomu ublížit. Táta je nosil domů a všichni jsme je jedli,“ řekla podnikatelova dcera Grey Parnellová.

Autor: