Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Číhají v nočních ulicích a stříhají jim copy. Kašmířanky děsí tajemní bandité

Magazín

  6:00
ŠRÍNAGAR (Indie) - Stovky mladých mužů, ozbrojených noži, kriketovými pálkami a železnými tyčemi, hlídkují v posledních dnech v nočních ulicích indického Kašmíru. Doufají, že se jim podaří zastrašit záhadné bandity, kteří údajně stříhají ženám dlouhé, spletené vlasy, píše agentura AP.

Indka s dlouhými vlasy. foto: Shutterstock

Policie v uplynulém měsíci řešila více než stovku podivných případů, kdy ženy nahlásily útoky maskovaných mužů, kteří jim uřízli copy. Tato přepadení, k nimž prý často došlo přímo v domovech obětí, jsou tak tajemná, že policie měla zpočátku podezření, že ženy trpí halucinacemi.

Nejvyšší volená představitelka oblasti Mehbúba Saídová nedávno na twitteru uvedla, že stříhání copů je snahou „vytvořit davovou hysterii a snížit důstojnost žen ve státě“ Džammú a Kašmír.

Policie ale stále nemá žádné podezřelé ani stopy, které by vysvětlily motiv útoků.

„Máme strach,“ říká čtyřicetiletá Taslíma Bilálová, které neznámý pachatel ustřihl vlasy minulý týden v jejím domově ve Šrínagaru, letní metropoli státu Džammú a Kašmír. Uvedla, že se snažila strhnout masku z útočníkova obličeje. „Byl ale velmi silný a jako člen nějakého komanda mi málem zlomil krk“, než z místa utekl, vypověděla.

Útočník použil neznámou chemickou látku

Jen o pár dní dřív byla 16letá neteř Bilálové sražena úderem cihlou do hlavy. Když v nemocnici procitla, její vlasy byly pryč. Jiné ženy zase vylíčily, že upadly do bezvědomí poté, co na někdo nastříkal jakousi chemickou látku, kterou úřady ještě neidentifikovaly.

Tajemné krádeže copů vyvolaly strach a paniku v tomto silně militarizovaném sporném himálajském regionu, jehož převážně muslimská populace je traumatizována desítkami let konfliktu mezi separatisty a indickými vojáky.

Podobné případy krádeží vlasů neznámými bandity byly letos hlášeny i z jiných míst Indie, včetně severních států Harijána a Uttarpradéš. Nikde ale tyto útoky nevyvolaly takovou paniku jako v Kašmíru.

Zábava po indicku? Mokré monzunové výlety plné selfíček

Kašmírské muslimky si tradičně nechávají narůst dlouhé vlasy stejně jako ženy v ostatních částech Indie, většina si je ale zakrývá šátkem.

Separatističtí vůdci, rozčilení počátečními reakcemi policie, prohlašují, že tyto útoky jsou „dílem indických vládních organizací“, které se snaží ponížit obyvatele Kašmíru, z nichž mnozí nesouhlasí s indickou nadvládou.

Někteří obyvatelé podezírají indické úřady a přímo obviňují vojáky a policisty, že útoky provádějí, nebo že poskytují ochranu těm, kdo jsou za ně zodpovědní.

„Chceme vědět, kdo je viníkem: policie, armáda nebo civilisté?“ říká Bilálová.

Separatisté podezřívají indickou vládu

Policejní šéf Munír Ahmad Khán prohlašuje, že je absurdní podezírat úřady. Ty vyhlásily, že zaplatí odměnu 9000 dolarů za stopy vedoucí k dopadení kteréhokoli z pachatelů.

„V prvé řadě je důležité znát motiv těchto činů, nemusíme znát hned pachatele. Až bude odhalen motiv, bude pro nás snadné případ vyřešit,“ dodává Khán.

Není to poprvé, co bizarní zprávy šíří strach v Kašmíru, který trpí násilnostmi v podstatě nepřetržitě od roku 1947, kdy Indie a Pákistán získaly nezávislost a začaly si dělat na oblast nároky. Znepřátelené země od té doby svedly o toto hornaté území dvě války a každá z nich ho část spravuje. Na indické straně povstalecké útoky a následné operace indické armády připravily od roku 1989 o život nejméně 70.000 lidí.

Při mohutných protiindických demonstracích počátkem 90. let si někteří lidé začali stěžovat, že v jistých čtvrtích regionu v noci straší duchové. Mnozí přitom obviňovali příslušníky indických polovojenských oddílů, že se převlékají za duchy, aby děsili místní obyvatele.

Když se letos v červenci poprvé v severní Indii začaly šířit zprávy o usekávání copů, zapojili místní představitelé do vyšetřování psychiatry, aby rozhodli, zda ženy hlásící záhadné útoky netrpí nějakými duševními chorobami.

Někteří ženy podezírají, že si útoky vymyslely

Podezření, že si ženy mohly útoky vybájit, zesílilo, když se případy objevily v Kašmíru, kde místní konflikt způsobil řadě lidí psychické trauma a mnohé dohnal k sebevražedným myšlenkám.

Počet pacientů v jediné psychiatrické klinice v Šrínagaru se zvýšil z 1700 ročně na více než 100 tisíc poté, co se konflikt v roce 1989 vystupňoval. V průzkumu veřejného mínění, který provedla v roce 2006 organizace Lékaři bez hranic, třetina Kašmířanů uvedla, že v minulém měsíci pomýšleli na sebevraždu.

Zdravotničtí experti vyloučili, že by si ženy útoky vymýšlely, varovali ale, že tyto banditské činy mohou již tak vystresované obyvatelstvo dohnat na pokraj zoufalství.

Narůst psychických problémů

„Tyto případy dále zkomplikují psychické problémy, které jsou na tomto území rozšířené,“ uvedl Muhammad Makbúl, který vede katedru psychiatrie na šrínagarské lékařské fakultě.

Další akademička, která se zabývá psychiatrií v Kašmíru, uvedla, že ji tyto zvláštní útoky nepřekvapují. „Z historického pohledu vlasy vždy symbolizovaly sexualitu a přemíru ženské energie, což mohou mužské síly vnímat jako hrozbu,“ řekla Saiba Varmaová, která působí na Kalifornské univerzitě v americkém San Diegu. „Usekávání copů se zdá být jasným příkladem toho, že se někdo snaží tuto ženskou energii oslabit,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!