Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Archeologové úspěšně vyzvedli cínovou rakev s ostatky Tycha Braha

Věda

  9:30aktualizováno  19:30
PRAHA - Akce Tycho Brahe začala v pondělí v osm hodin ráno v Týnském chrámu v Praze. Cílem bylo vyjmout z hrobky dánského astronoma jeho ostatky a poté objasnit příčinu smrti. Cínovou rakev se podařilo vyzvednout krátce po 16. hodině.

Otevírání hrobky a vynesení ostatků Tycha de Braha v Týnském chrámu. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Brahovy ostatky byly do cínové zhruba metr dlouhé schránky umístěny v roce 1901. Pondělní část průzkumu spočívající v odkrytí náhrobní desky a vyzdvižení rakve trvala více než sedm hodin a odehrála se za velkého zájmu médií. Novinářů byla v kostele více než stovka.

Předpokládalo se, že vedle cínové schránky bude v dřevěné rakvi spočívat i astronomova manželka, její ostatky tam však dnes vědci zřejmě nenašli. "V místě, kde jsme očekávali pozůstatky starší ženy, jsme nalezli pozůstatky minimálně dvou osob," řekl na závěr dnešního průzkumu novinářům antropolog Petr Velemínský. S největší pravděpodobností jde o kosti mladé ženy, které mohlo být do 20 let, a část lebky malého dítěte.

Jak se tam kosti dostaly a komu mohly patřit, budou antropologové a archeologové zkoumat v příštích dnech. "Možná, že můžeme pochybovat, zdali zde byla Tychonova manželka vůbec pochována," doplnil antropolog.

Proč chtějí vědci zkoumat ostatky alchymisty čtěte zde

Řemeslníci nejprve malými sekáčky odstranili maltu ze spár mezi náhrobní deskou a podlahovými dlaždicemi. Práce šly pomalu, protože bylo nutné zachovat kamennou náhrobní desku se zlatým nápisem "Tycho Brahe" o rozměrech 240 krát 150 centimetrů nepoškozenou.

Pomocí kladky byla centimetr po centimetru nadzvednuta náhrobní deska, pod ní archeologové očekávali klenbu. Archeolog Zdeněk Dragoun krumpáčem odkryl zásyp klenby. Poté motykou vyhrabávali rýhu v suti rozrušené krumpáčem a suť odstranili do přistaveného kolečka.

INFOGRAFIKA: Tycho Brahe
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

V hrobce je cínová a dřevěná rakev a zapomenuté koště
Před jedenáctou dopolední archeologové odstranili zásyp pod náhrobní deskou, pod ním se však objevila další deska. Archeologové proto odstranili i další kameny a pod nimi se konečně začaly objevovat cihly klenby. Vysavačem odsáli prach z mezer mezi cihlami a hledali vhodné místo, kudy skrz klenbu vyvrtat otvor pro sondu s kamerou.


Krátce po 13. hodině vědci vyslali provrtaným otvorem v klenbě kamerovou sondu do hrobky Tycha Braha. Vše, co kamera natáčí, se promítá na obrazovku, kterou mohou lidé v Týnském chrámě sledovat. Kamerová sonda ukázala, že vlevo v hrobce leží velmi zachovalá cínová rakev s ostatky Tycha Braha, vpravo je dřevěná rakev, ve které je uložená jeho manželka. Vedle leží zřejmě část její stehenní kosti. Dřevěná rakev je dost poničená. Kamera také odhalila zapomenuté košťátko, které v hrobce někdo nechal v roce 1901 při jejím zavírání.

Archeologové pak pomocí kamerových záběrů hledali nejvhodnější místo, kterým se do hrobky probourat, aby se rakve nepoškodily. Čeští odborníci rozhodli, že se v klenbě hrobky musí vytvořit tak velký otvor, aby se cínová rakev dala vyjmout ve vodorovné poloze. Nesmí se totiž rozbít skleněné nádoby, které jsou uvnitř. V jedné je uložená obličejová část, v druhé mozek alchymisty. 

Rozhodli se, že do hrobky proniknou ze západní strany, kde je nejvíc volného prostoru, zhruba metr. Samotná hrobka má rozměry 230x170 cm, rakev s ostatky Tycha Braha 105x50 cm.

Kameníci začali rozbíjet klenbu, je silná zhruba 30 cm. "Wow, jak se máš?" zakřičel šéf dánského výzkumného týmu Jens Vellev do rostoucího otvoru v klenbě. Pak kameníci pokračovali v práci. Otvor musí mít alespoň metr na metr, aby šlo rakev vytáhnout vodorovně.

Už se objevila cínová rakev, ale archeologové se rozhodli vyčistit prostor okolo rakve, takže se otvor musel ještě podstatně rozšířit. Do hrobky se nejprve spustil vikář Vladimír Kelnar, následovali ho dva archeologové. Hrobku asi půl hodiny pečlivě proměřovali a dokumentovali.

Nejprve hrobky vynesli koště, dolů se spustil Jens Vellev. Podle záběrů kamery měla mít rakev na spodní straně nožičky, takže panovaly obavy, že se bude bořit do suti na dně hrobky a  bude obtížné ji nadzvednout.

Za Vellevem sestoupil další archeolog s popruhem, který společnými silami podsunuli pod rakev. Podařilo se ji vyzvednout bez potíží. Rakev se tak po více než sto letech dostala znovu na světlo. Stojí na červeném koberci a doslova září ve světle stovek blesků fotoaparátů.

Na rakvi je zřetelný nápis Tycho Brahe a letopočty 1601, tedy rok jeho úmrtí, a 1901, což je rok, kdy byly jeho ostatky poprvé vyzvednuty a posléze uloženy do této rakve.


Tycho Brahe

Odkrývání hrobu slavného alchymisty se účastnilo několik desítek lidí. Jsoumezi nimi dánští vědci z Aarnhauské univerzity, na jejichž žádost se hrob otevírá, čeští archeologové a zástupci Historické sekce České astronomické společnosti.

Byl Brahe otráven rtutí?
Rozbory provedou experti v Dánsku, Švédsku a České republice.

Nepřehlédněte

Tycho bez Tycha, nebo bez Tychona?

Tycho Brahe se původně jmenoval Tyge Ottesen Brahe, někdy je nesprávně uváděn jako Tycho de Brahe.
Tycho je latinská podoba jeho křestního jména, proto se někdy skloňuje podle latinského vzoru (2. pád: Tychona, podobně jako např. Cicerona).

V příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se ovšem píše:
"U některých jmen způsob skloňování kolísá: Tycho Brahe – 2. p. Tychona (starší, dnes méně užívaný způsob) i Tycha Braha/Braheho."
Lidové noviny se rozhodly používat progresivnější variantu "Tycha Braha".

V příštím roce chtějí experti vydat o výzkumu ostatků Tycha Braha knihu.

Analýzy mají potvrdit, nebo vyvrátit domněnky, zda byl Tycho Brahe otráven rtutí. Mělo se tak stát v roce 1601 a podle dánských historiků jednal vrah na příkaz dánského panovníka Kristiána IV. Další teorie předpokládá, že rtuť se mohla do těla astronoma dostat během alchymistických pokusů, kterým se Brahe kromě astronomie rovněž věnoval.

Část českých odborníků se však kloní k názoru, že 55letý Brahe zemřel na selhání ledvin, pravděpodobně kvůli ucpání močových cest zvětšenou prostatou, nádorem nebo ledvinovým kamínkem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!