Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Aristokratická obuv. Gumáky najdete v každé domácnosti

Magazín

  6:02
Špína i aristokracie, vysoká móda i ta nejzákladnější funkčnost. To všechno v sobě spojují gumáky. Nepřitažlivé jméno bot, které umí dřít jak pivovarští valaši, zastírá překvapivě vznešený původ. Gumáky nebo také holiny či holinky začaly dupat po světě někdy začátkem 19. století na nohou britské aristokracie.

Jaroslav Kulhavý si pro zlatou medaili přišel v holínkách foto: Reuters

Vévoda z Wellingtonu, polní maršál Arthur Wellesley, který sloužil jako premiér, ministr zahraničí, vnitra a kolonií a také přesně před dvěma sty lety u Waterloo porazil Napoleona, tehdy přišel za svým londýnským ševcem, aby mu upravil vysoké kožené jezdecké boty. Ten jim snížil podpatek, mírně zakulatil špičku a seřízl je zhruba do půli lýtek. Boty udělal dostatečně pevné, aby s nimi mohl vévoda v sedle táhnout do boje, i elegantní, aby se v nich mohl blýsknout ve večerní společnosti.

Patří do každé kabelky. Jak ale rtěnka vznikla?

Díky Wellesleyho renomé se z nových bot stal hit britských aristokratů. Všichni – i ti největší fintilové jako Beau Brummell, jenž v tehdejším Londýně udával módní trendy – chtěli nosit stejné boty, jako měl válečný hrdina. To už se psala 40. léta předminulého století a svůj velký rozvoj měly wellingtonky, jak se botám tehdy říkalo, před sebou.

Další kapitolu v jejich historii začal psát americký podnikatel Hiram Hutchinson, který v roce 1852 koupil od Charlese Goodyeara patent na výrobu přírodní gumy a následujícího roku se s ním přestěhoval do Francie, kde založil manufakturu na výrobu gumové verze oblíbených wellingtonek. A gumáky byly na světě.

Zuzana Hejnová si na vyhlášení výsledků vzala holínky
Déšť (ilustrační foto)

Díky své nepromokavosti a odolnosti si získaly největší oblibu hlavně mezi tamními zemědělci, kteří mohli konečně odhodit nepohodlné dřeváky. Největší rozmach však botám ve 20. století přinesly katastrofické vojenské konflikty. Stejné vlastnosti, jaké si u nich zamilovali francouzští sedláci, ocenili i britští vojáci v rozmočených zákopech první i druhé světové války.

Po roce 1945 se gumáky vrátily ke svému civilnímu účelu. Výrobci mírně poupravili jejich tvar, aby byly kolem lýtek o něco volnější, špičku ještě více zaoblili a podrážku zesílili. K tradiční černé a olivově zelené přidali další barvy. Ze zemědělství boty pronikly do zdravotnictví, těžkého průmyslu, potravinářství i do všech částí světa. A v roce 2012 je během zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Londýně Češi přinesli zpátky do Anglie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!