Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Barbie slaví padesátiny

Magazín

  11:08
NEW YORK/PRAHA - Panenka Barbie oslaví padesáté narozeniny. Nestárnoucí blondýnka, která výrazně zasáhla do života generací dívek, byla poprvé představena na veletrhu hraček v New Yorku 9. března 1959. Do Československa se dlouhonohá kráska dostala až po revoluci. Po Barbie zatoužila snad každá malá holka. Nejoblíbenějsí hračkou mezi českými dětmi ale není. Poráží ji Krteček.

Panenka Barbie foto: ČTK

Na počátku byla velká láska, truhlářská dílna a jedna německá panenka, na konci pohádkového příběhu jedna z nejslavnějších hraček na světě.

Kupující byli zpočátku skeptičtí v názoru na to, zda se panenka s výraznými tvary ženského těla bude líbit malým dětem, protože do té doby se panenky podobaly spíše batolatům nebo andělským holčičkám. Jakmile se ale objevila v obchodech, způsobila okamžitou senzaci.

Nová, téměř 30 centimetrů vysoká panenka byla ohebná, souměrná a krásná. První Barbie nosila blonďaté vlasy stažené do ohonu, černobílé pruhované plavky, zlaté náušnice, sluneční brýle a měla lodičky. Oblečení se postupně stalo hlavním poznávacím znamením panenky.

Panenka Barbie slaví 50 let. První Barbie nosila blonďaté vlasy stažené do ohonu, černobílé pruhované plavky, zlaté náušnice, sluneční brýle a měla lodičky.

Od svého zrození na sebe vzala tisíce podob a modelů, byla manekýnkou, pak postupně kosmonautkou, atletkou, podnikatelkou nebo třeba prezidentskou kandidátkou. A stala se i černoškou, hispánkou, indiánkou nebo Číňankou.

Nedávno firma Mattel představila panenku Barbie vytvořenou podle německé kancléřky Angely Merkelové. Panenku oblékali největší módní návrháři od Christiana Diora až po Giorgia Armaniho či Gianniho Versaceho.


Ken je o dva roky mladší než Barbie
Na počátku byla láska amerického páru Ruth a Elliota Handlerových, kterým se narodily dvě děti, holčička Barbie a malý Ken. Jména dětí jsou v tomto příběhu více než důležitá. Handlerovi vlastnili firmu na výrobu dřevěných rámů na obrazy a Elliot začal z odřezků dřeva vyrábět malý nábytek pro panenky. A to byl začátek jejich obchodu s hračkami. V roce 1945 si Ruth a Elliot založili se svým přítelem Haroldem Mattsonem společnost Mattel (složeninou jmen Mattson a Elliot), která se díky panence Barbie postupně rozrostla v obchodní gigant.

V roce 1956 si Ruth Handlerová při své návštěvě Švýcarska koupila německou panenku Lilli, která byla původně komiksovou postavičkou. Ta se stala pro Handlerovou hlavním zdrojem inspirace pro vytvoření vlastní podobné panenky, později nazvané Barbie po její dcerce. Patent získala Barbie v roce 1958, v březnu 1959 se poprvé objevila na veletrhu hraček v New Yorku.

V roce 1961 se objevila také druhá postavička, nerozlučný přítel panenky Barbie, který dostal jméno po jejich synovi Ken a ke kterému přibylo postupně několik přátel a příbuzných.


Barbie v českých hračkářstvích většinou poráží Krteček

Panenka Barbie se poprvé dostala na československý trh s hračkami v roce 1990. Nejprodávanější hračkou není.

Dospěle vypadajících krásky najdete snad v každém hračkářství, vedle nich však leží i klasické panenky-miminka, některá pláčou, čurají a dají se krmit, i přes značnou reklamní masáž však stále vede klasický plaváček.

"Pokud přijde holčička přímo sem s maminkou nebo babičkou a není ovlivněná žádnou reklamou, vždycky sáhne po klasickém plaváčkovi, panence, kterou může dát do kočárku nebo si ji pochovat, ta vždycky vede," řekla Kateřina Boubínová, manažerka obchodního domu Sparkys.

Která hračka je však nejoblíbenější se dá jen těžko určit, velmi populárními jsou tzv. plyšáci. Lépe než "barbíny" se prodává Krteček, ten prý je číslem jedna. "Vede ve všech podobách. Krtek batůžek, Krtek maňásek, Krtek na ruku... Ten vede i nad Barbie, to teda ano!"

V názoru se s ní shoduje i vedoucí hračkářství Pompo v Praze-Hostivaři Dagmar Vrbotová, která pouze doplňuje, že stejně dobře jako Krteček se prodávají i další postavičky z večerníčků, Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka a další.


Barbie má i svůj životopis
Barbie, která má i svůj životopis a civilní jméno Barbara Millicentová Robertsová, prošla za 50 let mnoha změnami a řídila se módními trendy jak v oblékání, tak i v úpravě vlasů a líčení. Je ale i terčem kritiky a posměchu. Byla například kritizována, že svou štíhlou postavou podporuje mentální anorexii, fešák Ken je kritiky často označovaný za typického homosexuála a označení "barbína" obecně patří k nepříliš lichotivému označení určitého typu žen.

"Židovské panenky Barbie s jejich odvážnými oblečky, nemravnými pózami a všemi těmi doplňky a náčiním jsou symbolem dekadence zkaženého Západu," tak vysvětlila v roce 2003 zákaz prodeje panenek Barbie Saúdská Arábie.

V současnosti je z Barbie i výrazný komerční fenomén. Zatímco cena první panenky byla asi tři dolary, v současnosti se prodává v průměru za 40 dolarů (asi 900 korun). Nyní je k mání ve 150 zemích světa a ročně přinese firmě Mattel na tržbách asi 1,5 miliardy dolarů. Podle údajů firmy se každou vteřinu na světě prodají tři barbíny. Prodej panenek Barbie ale v posledních sedmi letech klesá. Přispěla k tomu mimo jiné konkurenční panenka se jménem Bratz. Loni v prosinci však Mattel nad konkurentem vyhrál právní spor a soud společnosti MGA Entertainment zakázal panenku Bratz vyrábět a prodávat. Na paty Barbie ale šlapou i další panenky a firma Mattel se často obrací k soudu kvůli údajným kopiím své slavné panenky.

Na československý trh nejslavnější panenka světa oficiálně vstoupila v listopadu 1990. Československo se stalo po Maďarsku druhou zemí bývalé východní Evropy, kam tyto panenky pronikly.

Autoři: ,