Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Barevné oblečení, vděčnost a investice do zážitků. Tipy, jak dosáhnout štěstí

Zdraví

  7:00
MADRID - Jak být šťastný? Tato otázka figuruje mezi nejčastějšími otázkami roku 2015 v internetovém vyhledávači Google. Mezi dotazy typu „co dělat když“, hledali loni uživatelé Googlu nejvíce pomoc proti nudě. Jak být šťastný se těžko radí, jelikož každý si pod štěstím představuje něco jiného. Španělský deník El País ale nabídl několik rad, které mohou pomoci, abychom se cítili lépe.
Noste barevné oblečení, radí psycholog Richard Wiseman

Noste barevné oblečení, radí psycholog Richard Wiseman foto: Shutterstock

Doporučení pochází z knihy psychologa Richarda Wisemana nazvané 59 sekund. V kapitole věnované štěstí Wiseman připomíná, že tento pocit pomáhá nejen k tomu, abychom se cítili lépe, ale také dělá lidi více společenskými, méně sobeckými i schopnějšími při řešení konfliktů. Rovněž zdůrazňuje, že „štěstí není následkem úspěchu, nýbrž jeho příčinou“.

První zásada: Své štěstí můžeš ovlivnit. Padesát procent štěstí je sice genetického původu, ale z deseti procent se na něm podílí vnější okolnosti (mimo jiné úroveň vzdělání, příjmy, osobní život) a čtyřicet procent se odvozuje z denních zvyklostí a ze způsobu, jakým člověk smýšlí o sobě a o druhých.

Druhá rada: Peníze štěstí nepřinesou. „Velké příjmy nemají za následek šťastnější život,“ píše Wiseman. Pokud ovšem nemáme existenční starosti. Například koupíme-li si nový vůz, máme z něj radost, ale jen krátkodobě. Záhy si na něj zvykneme a vrátíme se ke své předchozí „úrovni osobní spokojenosti (či nespokojenosti)“.

Třetí rada zní: kupujte zážitky, ne předměty. Předměty začnou pomalu ztrácet lesk už v okamžiku, kdy je vytáhneme z krabice. Ale zážitky (například cestování, večeře) časem ještě zkrásní: malé nepříjemnosti zapomeneme a v mysli si ponecháme jen to hezké. Navíc ke štěstí pomáhá i to, že trávíme čas s ostatními.

Zapomeňte na pozitivní myšlení. Většina knih, které radí jak být šťastný, doporučuje jako lék pozitivní myšlení a potlačování negativních vzpomínek. To ale bývá kontraproduktivní. Čím více se totiž snažíme na negativní věci zapomenout, tím více na ně myslíme a jsme pak deprimovaní a úzkostní.

Weisemanova kniha doporučuje se z nepříjemných zkušeností vypsat a každý den věnovat několik minut sepsání negativních pocitů, jsou-li nějaké. To nám pak umožní lépe utřídit problémy a najít řešení. A je to systematičtější, než o negativních věcech a problémech mluvit.

Další rada zní: děkujte. Psychologové Robert Emmons a Michael McCullough provedli pokus se třemi skupina osob, při čemž lidé v první z nich měli každý týden psát seznam pěti věcí, za které se cítili být vděční. Ve druhé skupině měli psát pět věcí, které je obtěžovaly, a ve třetí pět věcí, které se jim přihodily. Jako nejšťastnější z experimentu vyšli ti, kteří děkovali. Vyjadřovat vděčnost pomáhá připomínat si dobré věci a vytvářet sociální vazby. Poděkuje-li člověk ostatním, udělá jim radost, která se mu vrátí.

Chovejte se, jako byste byli šťastní. Když je člověk šťastný, usmívá se. Když souhlasí, kývne hlavou. A stejný proces funguje i opačně. Chováte-li se určitým způsobem, přináší to odpovídající pocity. Takže se usmívejte a budete se cítit šťastní.

Psycholog Wiseman dále radí kráčet uvolněně, výrazněji hovořit, v rozhovorech spíše souhlasit, nosit barevnější oblečení, používat pozitivní slova, méně mluvit v první osobě (já, mně, pro mě) a mít pevný stisk při podávání ruky.

Také může pomoci nosit sluneční brýle. Když je nemáme, svítí nám slunce do očí a my je přivíráme, takže pak vypadáme, jako že jsme ustaraní. A to si může náš mozek vyložit tak, jakože nejsme spokojení.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.