Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Běhat můžete i v minus 20 stupních, říká zakladatel běžecké školy

Zdraví

  10:00
Běhání v zimě. Prospívá našemu zdraví, nebo spíše škodí? Onemocníme snadněji? A jsou teploty, při kterých už se běhat nedá? „Mráz obecně není pro člověka škodlivý, zvláště je-li suchý. Mnohem horší jsou teploty okolo nuly, kdy je vysoká vlhkost vzduchu. Běhat se dá i v minus 20 stupních,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz odborník na zdravý životní styl a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil.

Běh v zimě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Když by za Vámi někdo přišel, že chce začít běhat teď v zimě - doporučil byste mu to?
Určitě ano, ale upozornil bych jej na rizika, která většinou ohrožují ty, kteří se na běh nadměrně oblékají, vyběhnou příliš rychlým tempem vzhledem ke své fyzické kondici, a na to, že po skončení běhu by neměl zůstávat venku, ale naopak měl by se snažit co nejrychleji osprchovat a převléknout do suchého, aby neprochladl.

Lidovky.cz: Je pohyb venku zdravý, i když jsou mrazy? Mohou lidé například běhat, či jezdit do práce na kole? Neuškodí jim to?
Mráz obecně není pro člověka škodlivý, zvláště je-li suchý. Mnohem horší jsou teploty okolo nuly, kdy je vysoká vlhkost vzduchu. Běhat se dá i v minus 20 stupních. Jízda na kole v mrazech je samozřejmě o něčem jiném, protože na kole sedíme, takže tu bych až tak nedoporučoval a cyklisté nebo triatleti většinou v zimě jezdí na válcích doma, pěkně v suchu.

Přečtěte si názor obezitologa na běhání v zimě:

Lidovky.cz: Co zásady správného běhání, jsou nějaké? 
Mluvím spíše o přirozeném běhání, ale jestli tomu budeme říkat správné či přirozené, není až tak důležité, mnohem důležitější je běhat a ne skákat. Většina lidí převážně skáče. Rozdíl mezi během a skákáním je v tom, že při běhu dokračuje noha na úrovni vašeho těžiště, při skákání dopadá před ním. Což pak způsobuje celkové přetěžování kloubů a vlastně celého pohybového aparátu. Při běhu nohy „dobíhají“ tělo, při skákání tělo „dobíhá“ nohy. To by však bylo na samostatný rozhovor. 
Pokud jde o běhání v zimě, tak je mnohem důležitější to, že většina lidí, kteří začínají běhat, poté co za sebou zavřou dveře a vyběhnou, vyběhnou co největší rychlostí, po chvíli jim dojdou síly a zpomalí nebo zastaví. Tím usilovným během se ale hodně zahřáli, začnou se potit. Tím, že zpomalí nebo zastaví, začnou vychládat. Potí se i proto, že jsou příliš oblečení. Na běh je třeba se oblékat tak, že když člověk vyjde ven, měl by pociťovat mírný chlad. Zhruba po pěti minutách běhu se zahřeje, a není-li nadměrně oblečen, bude po celou dobu běhu pociťovat příjemné teplo. Vraťme se však k tempu běhu. Na začátku běhu, ať je člověk zkušený běžec nebo začátečník, by měl běžet jen na půl plynu a v tom vydržet aspoň 10 minut. Za tu dobu se zahřeje, prokysličí a rozběhne se metabolismus. Když pak zrychlí, vydrží většinou běžet touto zvýšenou rychlostí až do konce, takže zpomalením nevychladne a následně nenastydne. 

Lidovky.cz: Je v zimě potřeba se na běh připravit? Věnovat například více času rozcvičce?
Rozcvička před během je mýtus, zvláště myslíte-li tím strečink (protažení). Je-li člověk „studený“, nerozehřátý a snaží se protahovat, může si spíše ublížit, něco si natáhnout či natrhnout. Při běhu se rozcvičením spíše myslí zahřátí. Toho dosáhneme právě pomalým během, viz výše, či poskakováním na místě, skákáním po jedné noze, apod. Pak je také vhodné mobilizovat klouby. Protahování necháváme až po tréninku, v zimě až doma, poté, co se převlečeme do suchého.

Lidovky.cz: Kolik musí člověk uběhnout, aby se to projevilo na zdraví?
Takto otázka nestojí. To je otázka fyzické kondice, ani není důležité, aby začínající běžci a běžkyně, zvláště když dlouho nedělali žádný sport, hned běhali. Mohou začít joggingem, případně indiánským během (střídání pomalého běhu a chůze) nebo indiánskou chůzí (střídáním vycházkové a rychlé chůze). Je totiž třeba kromě svalů dát do formy všechny systémy těla. To znamená srdce, plíce, metabolismus, cévní systém. Světová zdravotnická organizace v současné době uvádí, že člověku schází 40 minut pohybu denně, tím se ale neříká, že by se člověk měl těchto 40 minut hýbat v kuse. Může si je rozložit do celého dne, třeba tak, že když jede do práce, zaparkuje o dva bloky dřív nebo vystoupí z dopravního prostředku o pár stanic dřív a zbytek dojde. Na nákupy, má-li to do 10 minut, nebude jezdit autem, ale půjde pěšky, zpět samozřejmě také. Do schodů a ze schodů bude chodit pěšky, ze začátku se sice zadýchá, ale to po pár týdnech přejde. Takhle nasbírá těch 40 minut, ani nebude vědět jak, výsledkem bude to, že se bude cítit lépe. V obchodě si rozmyslí, kolik toho nakoupí, když to pak bude muset nést domů v ruce, takže buď ušetří, nebo bude nakupovat kvalitnější potraviny. Vše toto povede ke zlepšení jeho zdraví a fyzické kondice, a v podstatě jej to nebude stát ani peníze ani čas, tedy to, co člověk nejvíce postrádá a nejvíce se brání investovat.

Sedm tipů, když chcete běhat v zimě

  • Než vyběhnete, podívejte se z okna, jak je venku
    Dříve, než vůbec vyběhnete, podívejte se z okna, jak to venku vypadá, abyste pak nebyli najednou překvapeni, že: čerstvě nasněžilo, začalo tát, vše je namrzlé,
    venku se žení všichni čerti a není vidět na krok
    . Když zjistíte, že na cestě je klouzačka, tak zkuste běžet po okraji cesty, kde to většinou nebývá tak uklouzané. Tedy pokud ve vašem okolí neběhá spousta běžců, kteří měli stejný nápad, pak vám ani tento tip nepomůže a bude lepší si rovnou připravit nesmeky, nebo si pořídit Inov8 o-rock 280. Ti, co běhají rádi po lesích, mohou využít projetých kolejí po autě či po traktoru, ale pak je třeba si dávat pozor na zmrzlé otisky pneumatik.
  • Čerstvý vzduch posiluje obranyschopnost těla
    Máte dojem, že v zimě máte předem naprogramováno, že se musíte nachladit? Tak to rozhodně není! Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém. V zimním období je vhodnější běhat kratší trasy, ale zato častěji. Dobré je, když se pohybem zahřejete ještě před tím, než vyběhnete. Zkuste si párkrát poskočit do výšky sounož, a pak po jedné a druhé noze. Astmatici by při velmi studeném a suchém vzduchu neměli raději běhat venku vůbec.
  • Zacibulujte se
    Ještě důležitější než v teplejších měsících je funkčnost vašeho sportovního oblečení. Zapomeňte raději na bavlnu, neboť tak rychle neodvádí pot od těla jako funkční materiály ze syntetických materiálů, a tím pádem je tělo ochlazováno a mrzne. Myslete na to i při výběru pokrývky hlavy a rukavic. Uvědomte si, že hlavou a rukama ztrácí člověk 40% tělesného tepla.
  • Nadechujte se nosem – vydechujte ústy
    Kdo se nadechuje studeného vzduchu ústy, pak u něj hrozí podráždění a zachlazení průdušek. Lehká šála, šátek nebo rolák ochrání váš krk, a vás následně před bolestí v krku.
  • Budiž světlo
    V zimě se stmívá velmi záhy, proto je vhodné běhat v dobře viditelném, nejlépe reflexním oblečení. Vylepšit to můžete blikačkou a čelovkou. A ještě jeden trik. Máte-li zrovna náladu pod psa, zvednout si ji můžete nasazením sportovních brýlí s oranžovými nebo růžovými (průhlednými) skly.
  • Nezapomínejte pít
    V zimě má člověk většinou menší žízeň a také máme pocit, že se při běhu méně potíme. Z těchto důvodů také méně pijeme, ale tělo přesto potřebuje dostatečný přísun tekutin – v podstatě stejný jako v teplých měsících. V zimě ztrácíme hodně tělesných tekutin, protože je suchý vzduch.
  • Rychle do tepla
    Strečink venku by pro vás měl být v zimních měsících tabu. Je lepší ho provést až po osprchování a převlečení do suchého oděvu.
  • Více o běhání čtěte na serveru Rungo.cz
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!