Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bělení zubů: pro zdravý chrup, jinak může uškodit

Zdraví

  7:00
Bělení zubů sice není nijak náročný zákrok, při neodborném provedení ale může chrup poškodit. A vybělí jen zuby zdravé.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy foto: Shutterstock

Bílé zuby platí za symbol mládí, krásy i společenského úspěchu. "O bělení se kromě malých dětí zajímají opravdu všichni a poptávka je i u seniorů. Obecně platí, že čím větší město a čím více společensky klient žije, tím je jeho zájem větší," tvrdí David Ševčík, specialista na dentální hygienu a dentální kosmetiku. Postupné žloutnutí zubů přirozeně patří ke stáří, proto je zájem o bělení i mezi staršími lidmi. Existují i speciální bělicí přípravky na zubní náhrady.

O zářivě bílou žádají také lidé, kteří potřebují zubní protézu, byť v jejich ústech budou tyto zuby působit nepřirozeně. "Některé důchodkyně chtějí protézu, která bude zářit do dálky. Byly by zklamané, kdyby jejich přítelkyně nepoznaly, že si pořídily nové zuby," vysvětluje Jan Stojčevski, zubní technik ze zubní laboratoře v Praze 6. Přirozeně zažloutlá protéza je tak hůře prodejná než zářivě bílá.

Poškozené zuby se bělit nedají

Přitom barva lidských zubů se mění nejen s věkem, ale je do jisté míry dána i geneticky a souvisí s tloušťkou zubní "výplně", dentinu. Proto máme běžně v ústech některé zuby přirozeně světlejší a jiné o něco tmavší, aniž by to značilo nějaký problém. "Bělení zubů je pouze kosmetická záležitost," shrnuje MUDr. Jan Špiller z Dentálního centra Podkovka v Praze. "Neexistuje žádný medicínský důvod, který by indikoval bělení zubů." Zhruba před pěti lety u nás přestalo být bělení zubů považováno za libůstku primadon. Zájem o ně učinil z bělicích přípravků samozřejmou součást drogistického sortimentu. Bělení zubů začaly nabízet nejen lékařské ordinace, ale také různá "zkrášlovací centra".

Jenže i tak nenáročný zákrok může při neodborném provedení poškodit zdraví. A stejně tak může být rizikový nákup bělicích přípravků na internetu bez porady s odborníkem.

Základní složkou většiny bělicích přípravků, ať už nabízených v obchodech nebo v ordinacích, je karbamid peroxidu. Jeho koncentrace bývá různá. "bělicí činidlo by mělo přijít pouze na zdravý povrch zubů, proto je nutné, aby byl chrup zcela bez kazů a případné výplně byly udělané kvalitně," vysvětluje MUDr. Alena Krugová, specialistka na estetickou stomatologii z pražského Centra zubní implantologie. Pokud by byly zuby před bělením poškozené, hrozilo by, že je proces poškodí ještě více. Proto je nezbytné před bělením absolvovat zubní prohlídku.

Současně může být bělení nepříjemné, nebo dokonce mírně bolestivé pro lidi, kteří mají citlivé zuby. Řešením je pak méně koncentrovaný bělicí gel nebo bělicí dentální kosmetika bez obsahu peroxidu, s jejímž výběrem by měl opět poradit odborník. Jednotlivé přípravky se liší nejen složením, ale také způsobem aplikace. Může jít o gely, zubní pasty nebo bělicí pera.

"Absolutně zdraví lidé si mohou s kvalitním produktem a odbornou péčí dovolit cokoli a očekávat výborný výsledek," tvrdí dentální kosmetik Ševčík. Lidi, kteří trpí chorobami zubů, je nutné nejdříve vyléčit, a i pak se volí mírnější, tedy i méně efektivní metody bělení.

Vliv na výsledek má i to, do jaké míry jsou zuby vyspravované. "Bělením se nedá ovlivnit barva korunek, fazet ani kompozitních výplní, takže je třeba pacientovi vysvětlit, že by v takovémto případě mohl nastat barevný rozdíl mezi původním ošetřením a světlejšími zuby," upozorňuje MUDr. Špillar.

Pozor na červené víno

Samotné bělení, jehož cena se pohybuje od 2500 až do 17 000 korun, může proběhnout buď v ordinaci lékaře, kdy se aplikuje silně koncentrovaný bělicí gel, nebo doma. Také způsobů domácího bělení je víc. Při využití profesionální bělicí dentální kosmetiky, kterou doporučí odborník, sice není výsledek tak intenzivní jako u ordinačního bělení, ale zpravidla to vyjde levněji. Další možností je domácí bělení, na kterém se podílí lékař. "V ordinaci sejme otisky zubů a nechá vytvořit průsvitné šablony pacientovi na míru. Ten pak do nich doma aplikuje bělicí gel po dobu určenou lékařem," popisuje stomatoložka. Proces se pak opakuje zhruba pětkrát až sedmkrát - záleží na původním odstínu zubů a představách pacienta.

Výhodou "asistovaného" domácího bělení jsou trvalejší výsledky, pacient ale musí dodržovat předepsaný postup. Během 24 hodin po ordinačním bělení a během celé procedury domácího bělení je potřeba vyloučit potraviny, které mohou na zubech zanechávat pigmenty, jako je káva, černý čaj nebo červené víno. Negativní vliv mají i kyselé potraviny. Efekt bělení přetrvává zhruba jeden až tři roky v závislosti na dentální hygieně, kouření a složení potravy.

Témata: kosmetika, lékař, Praha