Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Berete hormonální antikoncepci? Možná vám hrozí embolie

Zdraví

  7:00
Všechno může začít naprosto banálně: mladá žena užívá hormonální antikoncepci, je kuřačka, neví, že zdědila gen, který ji předurčuje ke zvýšené krevní srážlivosti. A dostane žilní trombózu, která ohrozí její život. Kde se stala chyba?
Neviditelný strašák - ilustrační foto

Neviditelný strašák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud u pacientky existuje důvodné podezření, že by mohla mít vrozenou trombofilii, měla by být ještě předtím, než začne hormonální antikoncepci užívat, odborně vyšetřena. V tom jsou gynekologové jednotní. "Automaticky se to ale nedělá nikde na světě," říká Vladimír Dvořák, vedoucí lékař Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Nebezpečí pro kuřačky

Především je podle jeho slov vhodné poučit ženu o tom, že kombinace kouření a hormonální antikoncepce je nevhodná a rizika vzniku trombóz zvyšuje. Okamžik nutnosti vyšetření nastává, je-li u ženy podezření také na některý další rizikový faktor. "Patří sem především riziko genů s tendencí k vyšší krevní srážlivosti, které žena mohla zdědit po rodičích. Stačí k tomu přesná anamnéza týkající se historie rodiny," uvádí odborník.

ČTĚTE TAKÉ:

Jakkoli gynekologové podobné případy posuzují individuálně, pravdou zůstává, že kombinace hormonální antikoncepce a kouření je sama o sobě riziková. "Kuřačka nad 35 let by kombinovanou hormonální antikoncepci v žádném případě užívat neměla," řekl Vladimír Dvořák.

Antikoncepce - ilustrační foto

Jeho slova doplňuje srovnáním rizik Peter Salaj z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze: "Z důvodů užívání hormonální antikoncepce a těhotenství je vrozená trombofilie právě u žen rizikovější záležitostí než u mužů. Hormonální antikoncepci obecně považujeme za rizikový faktor vzniku trombóz."

Trombofilie je tendence k vyšší krevní srážlivosti, která vede ke vzniku trombóz. Označují se jí stavy, při kterých dochází před 45. rokem života k žilním trombózám a před 35. rokem života k tepenným trombózám. Pokud tyto stavy nastanou, měli by být vyšetřeni i příbuzní pacienta.

Trombofilie

Co je trombofilie
Trombofilie je sklon ke zvýšené krevní srážlivosti. Lidé s těmito předpoklady mají vyšší pravděpodobnost rozvoje tromboembolických nemocí, jako jsou žilní trombózy či plicní embolie. Tato onemocnění spočívají v tvorbě trombů neboli krevních sraženin na stěnách cév.

"Riziko vzniku trombóz je ovlivněno samozřejmě i vnějšími faktory: dehydratací, nadváhou, kouřením, dlouhými lety, sádrovou fixací, užíváním antikoncepce nebo sníženou pooperační kondicí," říká profesor Jaroslav Malý z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. "Těžko ale můžeme říci, že pacient po náhradě kyčelního kloubu má ve svých 70 letech trombofilní stav, pokud u něj nenastal do 45 let věku. Trombofilie má zpravidla vždy genetický podklad," doplňuje profesor Malý.

Vnější faktory však mají svou váhu. "Jestliže užíváte hormonální antikoncepci, zároveň letíte do Kalifornie, vážíte 130 kg a máte nohu v sádře, pak toto nakupení zevních faktorů může vést ke vzniku trombózy i bez genetických předpokladů," připouští profesor Jaroslav Malý.

Živná půda pro trombózu

Podle Petera Salaje není trombofilie, zjednodušeně řečeno zvýšený sklon k tvorbě trombóz, považována za nemoc v pravém slova smyslu, ale za rizikovou predispozici. Vlastní nemoc, jakožto následek trombofilie, je pak hluboká žilní trombóza a plicní embolie a těm dokážeme předcházet.

K TÉMATU:

"Trombofilie je jen živná půda pro vznik trombóz, proto právě prevence by měla být hlavním cílem léčby a péče o takové pacienty. To, že jedinec trombofilii má, ho samo o sobě nijak neomezuje. V populaci je mnoho lidí, kteří o této své genetické predispozici vůbec nevědí," říká Peter Salaj.

Autor: