Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Bezodpadová guru. Za rok po její rodině zůstane jediná litrová sklenice

Magazín

  7:55
PRAHA - Američanka Bea Johnsonová ušla dlouhou cestu, než se svou čtyřčlennou rodinou eliminovala svůj roční nezrecyklovatelný odpad na jednu litrovou sklenici. O svém životě bez zbytečného odpadu píše blog Zero waste home, stejnojmenná kniha se stala světovým bestsellerem. New York Times ji nazvaly „kněžnou bezodpadového života“ a Paris Match „novou mesiáškou ekologie“. Jen pro srovnání, průměrná čtyřčlenná rodina ročně vyprodukuje zhruba 1,2 tuny odpadu.

Bea Johnson k uskladnění potravin používá skleněné nádoby. foto: Zero waste home/Bea Johnson

Redukovat vlastní odpad může každý, jeho množství si s pravidelně vyváženou popelnicí mnohdy ani neuvědomíme. Recept Johnsonové je jednoduchý, dodržováním pěti základních pravidel může svou ekologickou stopu zmenšit každý. Nejtěžší je jen odhodlat se a začít. Bee Johnsonové se před desíti lety dostala do rukou pravidla ekonomického managementu a rozhodla se je vyzkoušet.

Tam, kde se odpad mění v poklad. Recyklace nekončí tříděním odpadu

Navíc na předměstí musela její rodina kvůli každé maličkosti jezdit autem do centra, rozhodli se proto přestěhovat a než našli onen správný vysněný dům, pronajali si na rok malý byt. Tam si s sebou mohli vzít jen to nejnutnější, 80 procent věcí, které pojal jejich předchozí velký dům skončilo ve skladu. A rodina si uvědomila známé pravidlo 80/20. 20 procent věcí využívají 80 procent času. Přestali tak schraňovat věci na „Co kdyby“ a zároveň se zaměřili na život bez zbytečností a hlavně zbytečného odpadu. Nekupují věci v plastových obalech ani věci na jedno použití, lpí na doživotí záruce, oblečení se jim vejde do příručního zavazadla (pravda, v Kalifornii netřeba tlustých bund), mají vlastní zahrádku, kompost a Bea si vyrábí i vlastní kosmetiku – například oční linky ze spálených mandlí, tvářenku z kakaa.

„Vše co na sebe mažu můžu rovnou také sníst,“ říká Johnsonová. „Největší ekologickou katastrofou jsou plastové abrazivní miničástečky v peelingu nebo antibakteriálních přípravcích, o kterých nikdo nepřemýšlí, a které nejdou zachytit odpadními cestami a zamořují oceány,“ vysvětluje.

Rozhodně nejde o asketický život nějakých „hipíků“. Dnes Johnsonovi žijí v krásném domě, který působí moderně, útulně, čistě a prostorně. Možná právě proto, že v něm najdete tak málo věcí. „Od roku 2008 se náš život zlepšil. Cítíme se šťastnější, žijeme život založený na zážitcích, ne věcech. Šetříme čas, peníze a tenhle životní styl má také řadu zdravotních benefitů,“ píše Johnsonová na svém blogu. A její názor sdílí i její manžel a dva synové, dnes v dospívajícím věku.

„Můj manžel je na čísla, když jsme se dobrali tomu, že náš život je nyní mnohem ekonomičtější, začal mě podporovat ještě víc,“ směje se dvaačtyřicetiletá Američanka původem z Francie, která se na začátku června přijela o své zkušenosti podělit do Prahy na konferenci, kterou uspořádala nezisková organizace Bez Obalu. Celý červen se pak ponese ve znamení přednášek a workshopů. Více o jejím prvním českém bezobalovém obchodě se dočtete ZDE.

Pět pravidel

Nejdůležitější je odhodlat se začít. Johnsonová doporučuje řídit se pěti pravidly v jasném pořadí. Na svém BLOGU má podobných tipů spoustů.

1. Odmítejte – to co nepotřebujete, odmítejte. Zákaznické karty množící se v peněžence, reklamní předměty, vizitky ale třeba i obaly. Ty podle Johnsonové tvoří 50 procent z ceny výrobku. Pokud se vám jako zákazníkovi něco nelíbí, řekněte to. „Nakupování je volba. S každým nákupem vlastně volíme. A pokud neřekneme nahlas co se nám nelíbí, obchodníci nás ani nemůžou vlastně vyslyšet,“ říká Johnsonová. V českých obchodech je často slyšet, že nákup do vlastního obalu je proti hygienickým předpisům. Slýchávala to i Johnsonová, ale jak říká, někdo vždycky musí být ten první. Bezobalové obchody najdeme v Anglii, Itálii, Německu a první zkušební byl v roce 2014 otevřen i v Praze. A své zákazníky si našel.

2. Redukujte – Bea Johnsonová stejně jako její synové a manžel sbalí všechno své oblečení do příručního zavazadla. Vlastní jen několik kousků oblečení, a to navíc ze sekáče. Na svém blogu však dokazuje, že variací, kterých lze z tak skromného šatníku vytvořit je neskutečně mnoho. A rozhodně se nedá říct, že by ji to neslušelo. Vlastnit věci, které se dají jednoduše půjčit nebo sdílet také není potřeba.

3. Znovuvyužívejte – Jednorázové věci na jedno použití u Johnsonových nenajdete. Plastové obaly také ne. Zero waste je v zahraničí už výrazným fenoménem. Do obchodu chodí Johnsonovi se skleněnými nádobami, a to i pro maso, sýry a mléko. Na party uvítají hosty plátěnými ubrousky. Když už nejsou nejhezčí, přešijí je nebo využijí k něčemu jinému. I taková ošemetná věc jako je dámská hygiena se dá vyřešit znovuvyužíváním – menstruační kalíšek si nachází uživatelky i mezi českými ženami.

4. Recyklujte – Toto pravidlo Češi dobře znají. Důležité je ale mít co zrecyklovat. Proto i když se člověk nechce vzdát všech výdobytků moderní doby, nebo potřebuje něco, na co dřívější tři pravidla aplikovat nelze, je dobré si být jistý tím, že to co jsme si koupili je zrecyklované a zrecyklovatelné.

5. Kompostujte – K dodržování tohoto pravidla je třeba mít co kompostovat a vědět, jak kompost funguje. Například místo umělohmotných houbiček na nádobí Johnsonová používá přírodní dřevěný kartáč. Když doslouží, kompost se o něj postará. Zoufat nemusí ten, kdo nemá zahradu. Na českém trhu jsou k dostání kompostové nádoby „na doma“. Při správném používaní nezapáchají a tak se návštěva nedozví, že kromě psa máte doma i žížaly. Zahrada bude za kompost vděčná, pokud zahradu nevlastníte, dá se i výhodně prodat.

Bea Johnson a nerecyklovatelný odpad, který její čtyřčlenná rodina...
Bea Johnson k uskladnění potravin používá skleněné nádoby.

Dopracovat se k bezodpadové domácnosti nejde ze dne na den a Johnsonová svůj životní styl rozhodně nikomu nenutí, snaží se inspirovat. Tip dát svíčky před zapálením do mrazáku, aby pak déle vydržely, může skutečně vyzkoušet každý. Sama přiznává, že než našla tu optimální cestu, nevyhnula se extrémům. Po různých experimentech s mechem se například vrátila ke klasickému recyklovanému toaletnímu papíru. Proto doporučuje začít konkrétně s jednou věcí, třeba nákupy bez zbytečných plastů. Odpadky jsou skutečným problémem. Své o tom ví Neapol nebo Bejrút. V Atlantickém oceánu se z platového odpadu vytvořil malý plovoucí kontinent. Doba bezobalová se proto zdá být tou správnou cestou.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...