Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Boj proti rakovině prsu v Praze podpořilo na 10 tisíc lidí

Zdraví

  17:53
PRAHA - V Praze se konal už desátý pochod proti rakovině prsu. Zúčastnilo se jej rekordních 10.000 lidí, řekla Magdaléna Drsová ze společnosti Avon, která pochod organizuje. Účastníci nesli růžové balonky, které vypustili v cíli, do kroku jim bubnovali bubeníci. V průvodu převažovaly ženy v růžových tričkách, pochodovaly i celé rodiny s dětmi.

Desátý ročník pochodu Prahou proti rakovině prsu. Simona Stašová, Kristýna Maléřová, Zuzana Vejvodová, Lucie Borhyová, Lenka Termerová, Aňa Geislerová, Martha Issová, Tatiana Vilhelmová a Tereza Brodská. foto: ČTK

Zakoupením trička za 300 korun mohli účastníci přispět na boj proti nemoci, která ročně v ČR postihne asi 6000 žen, téměř 2000 z nich zemře.

Zhruba šestikilometrový pochod začal přestřihnutím pásky na Hradčanském náměstí. Průvod přešel kolem Petřína dolů na most Legií k Národnímu divadlu a odtud směřoval proti proudu Vltavy do Žlutých lázní. V cíli byl připraven kulturní program.

Preventivní mamografie

Mamografie je schopna odhalit rakovinu v počátečním stadiu u většiny žen, nález nemusí znamenat vždy zhoubný nádor, ale pro svůj klid by ženy vyšetření určitě měly absolvovat. V ČR platí zdravotní pojišťovny preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let. Mladší ženy si ji musí zaplatit samy, vyšetření mamografem stojí kolem 700 korun a ultrazvukem asi 300 korun.

Velký zájem byl o koupi růžových triček. Jedna z organizátorek pochodu Alena Pytlíčková oznámila, že se prodalo 11.000 kusů. Výtěžek z jednoho trička pokryje náklady na ultrazvukové vyšetření prsu jedné ženy. Během programu byly také partnerským organizacím Mamma Help, Aliance žen s rakovinou prsu a Asociaci mamodiagnistiků ČR předány šeky v celkové hodnotě sedmi milionů korun.

"Ženy by si měly uvědomit, že by měly chodit na preventivní vyšetření," vysvětlil jedno z poslání akce přednosta radiodiagnostické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš. Podle něj se v ČR podrobuje preventivním screeningovým vyšetřením asi 53 procent žen.

"Všechny tyto akce přispívají k tomu, aby chodilo více žen. Velmi důležité také je, aby chodily pravidelně, a pokud mají nějaké problémy, aby neváhaly a šly k lékaři včas," uvedl Daneš. Dodal, že lékaře by měla žena vyhledat, pokud objeví na prsu něco nezvyklého, například zatvrdlé místo, změnu na kůži, její stažení či výtok z bradavky.

Desátý ročník pochodu Prahou proti rakovině prsu

"V Česku sice neexistuje efektivní screening pro ženy mladší 45 let, ale tato hranice je nejnižší v Evropě, ostatní země začínají ženy vyšetřovat až v 50 letech," řekla Miroslava Skovajsová z Asociace mamodiagnostiků.

Sobotní pochod podpořilo i deset známých tváří projektu, mezi nimi například Aňa Geislerová, Tereza Brodská a Tatiana Vilhelmová, které pomáhají upozornit na problém a chtějí vyjádřit solidaritu s nemocnými.

Autoři: ,