Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Boj se slimáky? Jednou je možná budeme jíst pro bílkoviny či jako kaviár, říká odborník

Evropa

  8:00
Vyhubit chemií, posypat solí či lógrem, vyhodit, nezabíjet... Rad a tipů, jak skoncovat s přemnoženými slimáky na zahradě, se šíří spousta. Záměrem zahrádkářů je slizké živočichy zničit a ochránit tak plodiny. Podle Ivana Dvořáka z Českého zahrádkářského svazu, který pro server Lidovky.cz nastínil, jak s invazivními slimáky nakládat, je možné i to, že slimáky v budoucnu oceníme jako zdravou pochoutku.

Lidovky.cz: Kde u nás bývá se slimáky největší potíž?
Slimáci se vyskytují oblastně. Na suchých místech, kde v poslední době nezapršelo, jsou v útlumu, a vylézají naopak tam, kde přišlo více srážek. Agresivně likvidují zeleň a vše, co máme v zahradách. Jako zahrádkáři se snažíme, aby naše úroda byla nejlepší, nejchutnější, nejkřehčí. A právě to slimákům vyhovuje.

Lidovky.cz: Jaká doba je pro slimáky nejpříhodnější?
Začíná to v dubnu, potom vylézají po každém dešti a velkých rosách. První vylézají staří slimáci, pokud tedy nepodchytneme první slimáky, kteří se nám stěhují do zahrad, máme smůlu. Z podzimních vajíček se začnou líhnout další.

Lidovky.cz: Dá se výskytu slimáků nějak předcházet?
Vesměs dá, slimáci mají svá zimoviště ve vlhčích místech pod keři, kolem kompostů nebo pod kameny. Když máme například dlažbu, která není těsně položena na zemi, odloupneme dlaždici a najdeme bílá vajíčka od slimáků, vyplatí se je okamžitě zlikvidovat. Ve fázi, kdy jsou malincí, je ještě můžeme daleko snáze úspěšně hubit, než když s likvidací začneme, až když jsou velcí.

Podobně se vajíčka vyskytují často také na kompostech - když na podzim likvidujeme trvalky a zeleň ze záhonů, slimáci nakladou vajíčka vůbec nejraději v místech, kam odpad vyhazujeme. Odtud se na jaře se šíří a začínají okupovat zahradu.

Lidovky.cz: Když vajíčka nezničíme a slimáci se začnou na jaře líhnout, co s nimi potom můžeme dělat?
Jakmile uvidíte v zahradě prvního slimáka, je dobré dojít do obchodu a koupit přípravek proti nim. Buď prostředek na bázi chemického metaldehydu, který slimákům škodí, nebo biologický prostředek feramol s fosforečnanem železitým, který ale nemusí být vždy stoprocentní. Metaldehyd je pro živočichy jedovatý, druhá varianta ne, jde ale o to začít s likvidací co nejdřív. 

Lidovky.cz: Nemohou se užitými chemickými prostředky otrávit naši mazlíčci, psi nebo kočky?
Starší přípravky jsou pro psy a kočky, eventuálně i děti nebezpečné. Neříkám, že jsou chutné, ale jmenovaná skupina je schopná je například z otevřeného balení nebo z náhradního při velikosti jejich granulí vybrat a pozřít. Proto se na výzkumu, co a v jaké formě používat, stále pracuje. Když si vezmu moderní přípravky, riziko otravy se už blíží nule. Obsahují miniaturní granulky a navíc obsahují Bitrex, který je hořký a živočichům nechutná.

Další skupina či zástupce přípravků ničících slimáky je Mesurol a Mesurol Schneckenkorn. Tyto přípravky se používají výhradně na cestičky, na zem mezi rostlinami a nesmějí přijít do kontaktu se zeleninou. Obsahují karbamát, který je podobný třeba aktivní látce Pirimoru nebo insekticidu Insegaru. Rostlinám neškodí, ale nesmějí přijít do kontaktu s tím, co člověk jí. A na místech, kde byl stříkán, by určitě neměli pobíhat psi a hrát si děti.

Lidovky.cz: Doporučil byste vedle zakoupených přípravků i jiné metody hubení slimáků?
Cesty jsou různé, vhodné je například vytvořit slimákům v zahradě jedno místo, kam se budou stahovat. Do něj je dobré umístit listy, zeleň, slupky od jablek nebo brambor a pravidelně ho zalévat. Slimáci se tam stahují a potom je můžeme snadno hromadně zlikvidovat.

Lidovky.cz: Co nejekologičtější varianta – sbírat slimáky a vyhazovat je bez zahubení?
To je nesmysl, protože za den, za dva přilezou zpátky. Stejně tak je zbytečné vyhazovat je do kompostu. Tam si najdou svého partnera, namnoží se a je jich víc a víc. Účelným řešením je využít proti slimákům hlístice. Parazity, kteří je zahubí, jde o takzvaný ekologický boj.

Lidovky.cz: Doporučil byste nějaké rady typu kofein, ovesné vločky, sůl a podobně?
Alternativní přístupy většinou nebývají účelné, je například nesmysl solit záhony, kde mám zasazenou zeleninu a květiny. Chlorid sodný obecně likviduje půdní strukturu a pro rostliny je jed. Lógr nebo kofein jsem ještě nezkoušel, dobře ale vycházejí látky, které jsou suché. 

Jestliže zaléváte záhon plošně hadicí, děláte zároveň slimákům dálnici, po které mohou jet. Zatímco když zaléváte jednotlivé rostliny konví a zem mezi nimi okopete, aby byla hrbolatá a suchá, moc se jim tam nechce. Suché cestičky doplněné například o skořápky jsou také dobrá možnost. Úplně ideální by bylo mít kolem záhonu nasypaný jemný písek v pruhu zhruba deseti centimetrů, přičemž by se ale pořád musel udržovat suchý, bez vody. To je prostředí, které slimáci nemají rádi a vyhýbají se mu.

Lidovky.cz: Žádný z alternativních přístupů byste nedoporučil?
Co z alternativních způsobů vychází, je varianta, kdy na prkénko vedle sebe položíte dva neizolované dráty a připojíte je k baterii na devět voltů. Když slimáci přilézají, sepnou je a dostanou ránu. Buď utečou zpátky, nebo to nepřežijí. Je to trošku drsnější metoda, ale účinná.

My zkrátka slimáky nemáme rádi a hubíme je. Bylo by zajímavé převést je ale do kultury, protože spousta věcí, které normálně fungují a jsou v pohodě, přestávají po přenesení do kultury úspěšně růst a žít. Kdyby slimáky někdo sbíral, tak z vajíček, která produkují, se dá dělat kaviár. Třeba v Bulharsku jsou firmy, které slimáky a hlemýždě množí a kaviár z nich vyrábějí.

Lidovky.cz: Mohou být slimáci něčím prospěšní?
Je to zdroj bílkoviny. Evropská unie nějakým způsobem začíná tlačit na to, že bychom časem mohli jíst bílkovinu, která pochází z hmyzu. Bílkovina slimáků je obdobná jako ta, která je u šneků s domečky. Možná přijde doba, kdy někdo zavelí: Sbírejme slimáky, budeme je zpracovávat na bílkovinné preparáty a tímto způsobem zhodnocovat.

Lidovky.cz: Mohou toho využít třeba propagátoři zdravé výživy…
Jistě, slimáci jsou nutričně hodnotní. Je to i potrava vhodná na půst, hlemýždě bylo křesťany v postním období dovoleno požívat. Možná by je mohli jíst i vegetariáni, jde jen o to, kdy se slimáci podobným způsobem zkomerční.

Lidovky.cz: Je nějaká možnost, jak zastavit množení slimáků plošně?
K zastavení množení by pomohlo, kdyby přišly dvě, tři tuhé zimy. Při nichž bude týden minus dvacet stupňů, aby ty slimáky zima zkorigovala.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!