Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bolavá záda: daň za chůzi po dvou

Zdraví

  6:13
Na bolesti zad má lidstvo zaděláno už dlouho, říkají někteří lékaři. Je to podle nich i proto, že naši pradávní předkové změnili způsob dosavadního života.

Bolest zad (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Změna chůze a pohyb na dvou končetinách nám přinesly ve vývoji lidského druhu mnoho pozitivního, ale měly také některé neblahé následky. Došlo totiž k přetvarování naší páteře do typického „S“ a také k dalším změnám například na pánvi. Tím byl pak tento postoj na dvou nohách umožněn.

„Ale současně začala být zatížena naše páteř tam, kde to u jiných živočichů neznáme. Zvláště pak přechod páteře do kosti křížové je místo, kde se všechny nepříznivé vlivy koncentrují,“ popisuje primář ortopedicko-traumatologického oddělení přerovské nemocnice Pavel Přikryl trampoty, které známe mimo jiné jako bolení v kříži.

Nemoci, jichž přibývá

Další nepříznivé faktory lidstvu podle primáře Přikryla přinesly také změna délky a charakteru života a také změna stravy v posledních sto letech. Všechny vedou k nemocem, které dříve nebyly tolik rozšířené: je to například osteoporóza, tedy snížená pevnost kostí se všemi neblahými důsledky na bederní páteř.

Příklady zaměstnání, při nichž jsou záda nejvíc namáhána

  • Řidiči nákladních vozidel či traktoristé: dlouhodobě sedí a jsou vystaveni vibracím poškozujícím páteř a zádové svaly. Stavební dělníci: zvedají těžké předměty. 
  • Pracovníci v zemědělství: jsou vystaveni výrazné fyzické námaze a opakujícím se pohybům, které zatěžují páteř. 
  • Zaměstnanci, kteří velmi často cestují automobilem: trpí bolestmi v dolní části zad. 
  • Hasiči: pracují s těžkými hadicemi nebo přenášejí zraněné. 
  • Automechanici: při opravách pracují v nepřirozených polohách. 
  • Zdravotní sestry: zvedají těžké pacienty. 
  • Dělníci v továrnách: dlouhodobě stojí a dělají stále stejné pohyby. 
  • Prodavači, kadeřníci: stojí celou směnu na nohou

„Výsledkem všech známých i neznámých faktorů je, že bolesti zad jsou jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti u většiny profesí, a není snad dospělého člověka, který by alespoň částečně nějaké podobné potíže neměl,“ pokračuje primář Přikryl.

Skolióza za mlada nebolí

V přehlídce nemocí zad a možností jejich léčby můžeme začít od vad vrozených nebo získaných v dětském věku. Nejznámější z nich je zřejmě skolióza, což je abnormální vybočení páteře do strany. Ve své lehké formě vyžaduje sledování a pravidelnou rehabilitaci, a také vyloučení nevhodného zatížení v dětském věku. 

„Zamlada nebolí, ale výraznější poruchy normálního tvaru páteře jsou příčinou jejího asymetrického přetížení v dospělosti a následného rozvoje degenerativních změn příslušného úseku páteře a s tím spojených bolestí,“ popisuje doktor Přikryl.

Dalším onemocněním mladých dospělých je výhřez ploténky. „Odehrává se většinou v přetížené části dolní bederní páteře a vyhřezlá ploténka pak může tlačit na jednotlivé z páteře vybíhající nervy a vyvolávat bolesti v zádech i v nohou. Většinou se při větším výhřezu u mladších nemocných léčívá operačně odstraněním vyhřezlé části a následnou rehabilitací, což může mít vynikající výsledek. Ale ne u všech pacientů. Starší nemocní se proto léčívají spíš konzervativně – klidem a rehabilitací,“ vysvětluje doktor Přikryl.

Léky pomáhají

Jiným onemocněním je spondylolistéza, kdy zřejmě většinou z dědičných důvodů praskne část oblouku obratle a ten se začne posunovat ze své pozice. Nestabilita vyvolává bolesti zad. Léčení je většinou neoperační, nasazují se léky proti bolesti, klid a rehabilitace.

„Starší lidi taky bohužel trápívá větší či menší degenerativní změny na kloubečcích, které spojují jednotlivé obratle, tedy části páteře, podobně jako degenerativní změny v ploténkách. Ty pak vyvolávají růst výběžků z obratlových těl u těchto kloubečků, jež mohou tlačit na míchu či kořeny a způsobovat až trvalé bolesti zad,“ říká primář Přikryl a doplňuje, že i v těchto případech bývá nasazována léčba medikamenty.

Při houseru bolí svaly

Další závažná nemoc většinou starších lidí je podle primáře Přikryla už zmíněná osteoporóza čili řídnutí kostí.

„Je to celotělové onemocnění s postižením všech kostí. U těžších osteoporóz může vzniknout až borcení jednotlivých částí páteře, které bez většího tlaku mění svůj tvar. Tím se zvětšuje ohyb páteře a předklon u nemocného, případně může vzniknout na jeho zádech hrb. Na jiných kostech také prudce stoupá riziko zlomenin a je potřebné dlouhodobé léčby na alespoň částečnou úpravu stavu,“ líčí primář Přikryl.

Co má také vliv na stav páteře

  • Matrace: obvykle platí, že čím je člověk těžší, tím tvrdší matraci v posteli potřebuje. 
  • Obezita: vyšší hmotnost víc zatěžuje páteř a klouby. Příliš sedavý styl života: má horší dopady, když se u stolu hrbíme a máme nešikovně uspořádané pracovní prostředí. 
  • Těžká fyzická práce: například zvedání břemen ve špatném postoji. Jednostranná zátěž: zejména při práci s pažemi zvednutými nad úroveň ramen, ale také nošení těžké aktovky. 
  • Prochladnutí: zejména delší pobyt ve vlhkém, studeném a větrném prostředí.

Lumbago neboli známý houser sice nepatří k potížím páteře, ale mnozí ho s ní mají spojený. Bolí při něm totiž záda. Bolest vystřeluje i do nohy po zadní straně stehna někdy až do lýtka. Jde o bolest svalu, která vznikne při přetěžování zádových svalů nebo nevhodným pohybem.

Dojde ke křeči, svaly podél páteře se stáhnou a tlačí na nervy. Celá oblast reaguje otokem a bolestí. Oním nevhodným pohybem může být ohnutí, zvednutí těžkých věcí nebo rychlé otočení. Někdy ale stačí jen prochladnutí po námaze v oblasti bederní páteře.

Jak na bolesti

Páteř také samozřejmě bolí i mnoho lidí, kteří uvedenými nemocemi netrpí. K jejich léčbě používáme různé medikamenty, léky proti bolesti a proti zánětu a také uvolňovací cviky a procedury, posilovací cviky na břicho a páteř.

„U takových pacientů je ale nejdůležitější změna stylu života, pracovní zátěže a také systematické cvičení. Bohužel ne všichni však vydrží cvičit dostatečně dlouho. Sedavý styl života je přitom pro páteř pravou zhoubou. Proto, pokud podobný styl života pěstujete, se vyplatí několikrát denně si stoupnout a zacvičit si. Vůbec změna stylu života a zatížení páteře spolu s pravidelným cvičením je nejdůležitější složkou v léčbě páteře,“ uzavírá primář Přikryl.

Témata: bolest, nemoc, léčba

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!