Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ideální dámské boty. Bolí vás nohy? Snižte si podpatek

Móda

  7:00
Kanaďanka Tanya Heathová chce prokázat, že ženy mohou nosit podpatky, aniž by si přitom ničily nohy. Produkt, který to umožní - tedy boty s podpatky, které lze měnit z vyšších na nižší a naopak, bude vyrábět ve Francii.
Boty na podpatku - ilustrační foto

Boty na podpatku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zmíněná Kanaďanka žijící v Paříži začala s jednoduchým nápadem. Když v botách začnou bolet nohy, třeba uprostřed cesty na večírek, na svatbě nebo po pracovním dni, pak se jednoduše zmáčkne knoflík na podrážce, elegantní vysoké podpatky se odstraní a nahradí se "chodící" verzí.

"Jsem feministka," popisuje svou filozofii dvaačtyřicetiletá Heathová. "Moje boty jsou navrhované tak, aby byly sexy, ale ženským způsobem." "Můžete si odbýt dvouhodinovou schůzku, a pak jednoduše odejmout vysoké podpatky," vysvětlovala tento měsíc na módní přehlídce Ethical Fashion Show v Paříži. "Uleví se vám a dojdete domů." To všechno zní dobře, až na jeden háček. Až doteď ještě nikdo tak docela nepřišel na to, jak udělat botu vyváženou a pohodlnou jak ve verzi s vysokým, tak se sníženým podpatkem, kdy se špička boty nevyhnutelně zvedne.

Podpatky jehlové, široké, vysoké i nízké

Po třech letech komplikovaného výzkumu přišla Heathová se svou odpovědí chráněnou patentem: První botou na světě s vyměnitelnými podpatky různé výšky. Její luxusní kožené boty mohou měnit výšku podpatku z devíti na čtyři centimetry, aniž by byl viditelný nějaký "šev".

Od pastelově růžových sandálů přes páskové taneční boty až po usedlé šněrovací polobotky, které mohou mít buď jehlové nebo široké podpatky, vysoké nebo nízké, všechny jsou určené pro náročné a movitější zákaznice. Cena jednoho páru začíná na zhruba 250 eurech (asi 6100 korun).

Výběr bot - ilustrační foto

Sama Heathová je vášnivou nositelkou vysokých podpatků a její projekt se částečně zrodil z osobní zkušenosti, když jí vysoké podpatky způsobily deformace chodidel, stejně jako odhadem zhruba 38 procentům vyznavaček této módy na světě. "Už jsem měla dost bolavých nohou, ale odmítla jsem se podřídit a nosit ploché balerínky," říká.

Krušné začátky

Zároveň prý ale chtěla dokázat, že se boty pořád dají vyrábět i v tak "vysokonákladové" ekonomice, jako je ta francouzská. V roce 1996 Heathová opustila práci politoložky na kanadském ministerstvu zahraničí, aby začala nový život v Paříži, kam následovala svého snoubence - milovníka camembertu a šampaňského, který odmítal žít kdekoli jinde. Na podnikatelské škole se naučila francouzsky, pracovala v managementu, pak v soukromé firmě a zároveň vychovávala tři malé děti.

V roce 2009 odešla ze zaměstnání a pustila se do svého podpatkového projektu, kvůli němuž odjela do Dordogne, aby prověřila obuvnickou firmu bojující o přežití coby místo, kde spustit svou výrobu. Když se tam dostala, utrpěla šok. "Továrna byla zavřená a 52 lidí na ulici. Šéf zamčený uvnitř a já si pomyslela: 'Páni!'" Jako liberálně školená ekonomka měla dvě možnosti, jak se k téhle situaci postavit. "Jednou byl postoj, že Francie je neschopná konkurence, a že si to zasloužíme, protože jsme sami její průmysl zabili. Tou druhou bylo, že s novým nápadem bychom tady mohli nějaká pracovní místa zachránit. Rozhodla jsem se pro druhou cestu."

S týmem jednadvaceti inženýrů, návrhářů a techniků se jí povedlo vdechnout svému nápadu život. Výsledkem jsou boty zcela vyráběné ve Francii s kůží z centrální oblasti Limoges, kde se produkuje ve třech továrnách. Mechanismus pro výměnu podpatků se dělá na východě, na západě samy podpatky a v severozápadním Rouenu svršky bot. Od února, kdy je uvedli na trh, prodala Heathová 800 párů prostřednictvím prodejního místa v jistém obchodním domě, přes internet a v asi pěti buticích v pěti zemích.

Boty i pro obyčejné ženy?

Vést továrnu v Rouenu - na rozdíl od Číny nebo Vietnamu - je v módních ohledech výhodou, tvrdí. "Můžu dělat mnohem rychleji prototypy, vytvářet malé kolekce. O barvách pro zimu jsem se rozhodovala teprve před dvěma týdny, ale můžu vám prozradit, že to bude půlnoční modrá, černá, vínově červená a jaguárově zelená!" S třemi desítkami typů bot a 120 podpatky je Heathová jednou ze zhruba 50 firem, které stále vyrábějí obuv výhradně ve Francii. Postupně by chtěla rozšířit produkci, možná i do další země, a snížit ceny. "Byla bych ráda, aby si takové boty mohla dovolit i normální pracující holka," řekla Heathová. "Ale udělat boty Made in France finančně dostupné je nemožné. Jenom kůže tu stojí 80 eur.

Autoři: ,