Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nepotřebují boty a utužují si zdraví. Bosochodci

Magazín

  5:00
PRAHA - Chodí po světě bosi. Po horách, po ulicích, na zahradě i v práci – a je jich čím dál tím více. Zuli se, aby se cítili dobře na duši i na těle. Tento trend si rychle nachází své místo i v Česku a spolu s ním se roztáčí i ­byznys pro milovníky bezbotého života. O pravých účincích na lidské zdraví se ale ještě stále vedou vášnivé debaty.
Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto)

Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Potkáváme je na procházce se psem, když si jdeme ráno zaběhat. Narážíme na ně při nedělních výletech, někdy i v kavárnách, v autobusech či městských ulicích. Pohybují se s ­obdivuhodnou lehkostí, přestože jim na nohou něco schází. Chodí bez bot. Ne proto, že by chtěli ušetřit nebo že se jim poslední pár sandálů právě rozpadl, ale proto, že se rozhodli změnit životní styl.

Za deště i ve sněhu

„Chůze naboso je naprosto přirozená, vždyť lidé takto chodili miliony let. Nějak jsme na to ale pozapomněli, a co dnes nedělá většina, je považováno za odchylku od normálu,“ říká propagátor bosé chůze a zakladatel občanského sdružení Bosá turistika David Mrhač. 

Otec dítěti imponuje. Připravuje ho na život jinak než matka

On sám chodí bos již léta. Kromě nechápavých a udivených pohledů kolemjdoucích se ale setkal i se zájmem. Lidé ho zastavovali, ptali se a Mrhač pochopil, že by jich spousta také nejraději boty vyzula. Nakonec to neudělají ze studu nebo ze strachu, že si okolí bude myslet, že se asi zbláznili. „Všem skeptikům, které potkáme, dáme jednoduše vizitku, aby si o chůzi naboso něco zjistili a pochopili, že se jedná o docela normální aktivitu,“ vysvětluje Mrhač, co jej s přáteli k založení sdružení přimělo.

„Prošlo nám to v­kostele i ­v bance, do restaurace nás ale z hygienických důvodů naboso nepustili,“ popisují své zkušenosti další velcí vyznavači bosé chůze přírodní léčitelé Patakyovi, kteří bez bot chodí už přes pětadvacet let. Nad jejich zvyky nevěřícně kroutili hlavou nejprve i jejich příbuzní. Teprve v poslední době si Patakyovi všímají, že se nálada ve společnosti uvolňuje a o chůzi naboso je stále větší zájem.

Chodit naboso se lidé zdráhají pravděpodobně nejen proto, že jim přijde v rozporu se společenskými konvencemi. Kolem bosých nohou se totiž točí i mnoho mýtů. Lidová moudrost „nechoď bos, nebo nastydneš“ se traduje z generace na generaci a je na ní špetka pravdy. Člověk se může nachladit, když prochladne celý, pokud je ovšem dobře oblečený a je mu teplo, bosé nohy mu nijak neuškodí. Patakyovi ani Mrhač se nebrání projít se bez bot ve sněhu a už si ani nevzpomínají, kdy naposled museli k doktorovi. „Posiluje to imunitní systém,“ uvádí výhodu Beáta Patakyová. „Při chůzi naboso je noha aktivní, prokrvuje se a člověku může být menší zima, než když ji má sevřenou v botě s několika vrstvami ponožek,“ vysvětluje.

České páry se mezi sebou hádají nejčastěji o peníze, ukázal průzkum

Pod chůzí naboso si také mnoho lidí představí bolestivou aktivitu, kdy se člověk po procházce bez bot vrátí s rozdrásanými chodidly pořezanými o střepy. „Zranění nelze vyloučit, chodidlo je ale chůzi naboso přizpůsobené a­kůže se na něm hojí mnohem rychleji. Vydrží více, než si myslíme,“ říká Mrhač.

Chodidlo jako chobotnice

Patakyovi, kteří se léta věnují reflexní terapii, věří, že zranění může být i k užitku. Chápou jej totiž jako varování, že v lidském těle není něco v­pořádku. V­ reflexní terapii funguje chodidlo jako mapa celého těla, kdy každá jeho část má na chodidle své reflexní místo. „Zranění není náhoda. Podle toho, v ­jaké části chodidla k němu došlo, lze zjistit, jestli člověka trápí třeba zablokovaná páteř, nebo ledviny,“ popisuje Július Pataky, jak reflexní terapie funguje v praxi. Za manželi Patakyovými se sjíždějí lidé s nejrůznějšími problémy, od bolestí zad a kloubů přes migrény až po zažívací potíže. Vyhledávají je i ti, kterým lékaři nestanovili žádnou diagnózu, přesto jejich problémy přetrvávají. „Kdyby lidé chodili více bosi, bylo by méně civilizačních chorob,“ věří Patakyovi.

Bosá chůze ale není oblíbenou praktikou jen v alternativní medicíně, doporučují ji odborníci napříč různými lékařskými odvětvími. „Chodidlo funguje jako chobotnice a jako chapadly vyhodnocuje kvalitu terénu. Působí jako informátor pro celé tělo a ovlivňuje funkci pohybového aparátu,“ vysvětluje úlohu chodidla prezidentka České podiatrické společnosti neboli lékařka přes dolní končetiny Marie Součková. „Bosá chůze je obzvláště prospěšná pro děti, kterým se klenba utváří až do sedmi let. Během tohoto vývoje potřebují co nejvíce vjemů, jelikož si budují svůj vlastní pohybový stereotyp,“ říká Součková. A nejaktivnější je noha právě naboso, v botě je jako v sádře. „V obuvi je chodidlo pasivní, nenastává v ní dostatečné zapojování svalů a stimulace,“ říká zdravotnice Andrea Bednářová z Lékařského centra pro diagnostiku a léčbu pohybového aparátu v Praze.

Bosý byznys

O prospěšnosti bosé chůze pro lidské zdraví odborníci nepochybují, méně už se však shodují na tom, po čem by člověk měl správně chodit. Největší benefity přináší nepravidelný přírodní povrch, který skýtá nejvíce vjemů. Zato chůze po rovné dlažbě či asfaltu může údajně zdraví i škodit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!