Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Brněnská fakulta získala elektronový mikroskop

Věda

  7:00
BRNO - Studenti a vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně mohou nově pracovat s elektronovým mikroskopem. Přístroj v hodnotě devíti až deseti milionů korun zapůjčil škole jeho výrobce, brněnská společnost FEI.

Petr Wandrol z brněnské společnosti FEI představil na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně elektronový mikroskop. Přístroj v hodnotě devíti až deseti milionů korun zapůjčil škole jeho výrobce, brněnská společnost FEI. foto: ČTK

Dosud studenti znali elektronovou mikroskopii jen v teorii. Praktická zkušenost jim později pomůže na trhu práce. Škola dnes přístroj představila novinářům.

"Elektronový mikroskop se v současné době stává standardním vybavením špičkových laboratoří, je proto žádoucí studenty s jeho využitím seznámit již během studia. Studenti fyziky na naší fakultě doposud tuto možnost neměli," uvedl v tiskové zprávě děkan přírodovědecké fakulty Jaromír Leichmann.

Petr Wandrol z brněnské společnosti FEI představil 21. března na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně elektronový mikroskop. Přístroj v hodnotě devíti až deseti milionů korun zapůjčil škole jeho výrobce, brněnská společnost FEI. Dosud stude

Elektronový mikroskop umístí univerzita ve speciální místnosti a využije ho při přednáškách i fyzikálním praktiku. Studentům poslouží při práci na diplomových pracích. Vědci z ústavu fyziky kondenzovaných látek i dalších pracovišť jej využijí při výzkumu. Zápůjčka potrvá nejméně rok.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Brno je už několik desítek let výzkumným i výrobním centrem elektronové mikroskopie. Tradice se zrodila v podniku Tesla Brno. V nových firmách pokračovala i po listopadu 1989. Pro studenty a čerstvé absolventy technických oborů jde o atraktivní sféru, mnozí se ucházejí o zaměstnání právě ve firmě FEI. Teoretický výzkum pokračuje v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.

Elektronový mikroskop

Elektronové mikroskopy se používají pro zobrazování nejmenších objektů. Skleněné čočky známé z optických mikroskopů jsou v nich nahrazeny elektromagnetickými a místo fotonů se používají elektrony, které mají kratší vlnovou délku. Díky tomu má elektronový mikroskop vyšší rozlišovací schopnost a dosahuje vyššího efektivního zvětšení než dostupné "světelné" mikroskopy.

Autoři: ,