Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Brýle image nekazí. Nosí se i bez skel

Móda

  7:00
HONGKONG - Většina lidí nosí brýle, aby viděli. V Hongkongu ale velí nový módní trend nosit brýle, aby byl dotyčný vidět. Je to zjevné, jakmile se člověk podívá na dav zaplňující místní rušná nákupní střediska - v mnoha případech v brýlových obroučkách nejsou skla. Plastikové rámy obvykle v černé, želvovinové nebo nějaké jasné barvě jsou prázdné, napsal list The Wall Street Journal.

V Hongongu jsou trendy brýle, která nemají žádná skla foto: wsj.com

Chu Fun, oblíbená dvaatřicetiletá moderátorka ranního rozhlasového vysílání, nosí kontaktní čočky, protože je krátkozraká, ale zároveň si nasazuje i brýle. Svoje nejoblíbenější - černé s purpurově červenými nožkami - si koupila před pár lety v Japonsku, ale má také jedny růžové, černé "komiksové" a jasně červené. Její manžel má troje; všechny černé, ale každé jiného tvaru.

ČTĚTE TAKÉ:

Krom toho, že jí ladí k oblečení nebo k vlasům, které až donedávna měla rovněž purpurově červené, mají brýle i praktickou stránku. Brzy ráno nemá čas se líčit, než se objeví před kolegy v rádiu. "Mám tak hrozné kruhy pod očima, že hledám způsoby, jak je zakrýt," řekla.

Obroučky bez skel navíc neoslepí svého nositele, když vyjde z klimatizovaných prostor do tropického horka. "Když je nosíte takhle, nemůžou se zamlžit," dodala. A ještě jeden praktický bonus: umělé řasy.

"Kdybych tady měla skla," vysvětluje Fun a prstem ukazuje do prázdných obrouček, "pak by mi do nich řasy mohly narážet". Ale bez skel řasám nic nepřekáží.

Ne každý ovšem šílí po tomhle trendu, který údajně pochází z Japonska 90.let minulého století, kde postupně odumřel, aby se před časem znovu zrodil mezi městskými obyvateli obojího pohlaví v Číně, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.

Plastikové rámy obvykle v černé, želvovinové nebo nějaké jasné barvě jsou prázdné.

"Hrozně mě to mate," řekl americký odborník na public relations Michael Perry, který se do Hongkongu přestěhoval před rokem. "Chce se mi natáhnout ruku a sáhnout si, jestli tam ta skla jsou. Naštěstí se mi daří ovládnout se," dodal. "Nosím brýle od střední školy a vždycky jsem na ně myslel jako na přítěž, protože kloužou z nosu a člověk je může ztratit. Když je nemusíte mít, proč byste je měli nosit?" ptá se.

Paradoxem nošení brýlí bez dioptrických - i jakýchkoli jiných - skel je, že místní lidé brýle převážně potřebují. Téměř 85 procent všech obyvatel z kategorie nad 20 let v Hongkongu trpí krátkozrakostí a obdobná úroveň je i v pevninské Číně a dalších částech východní Asie.

Středisko pro výzkum krátkozrakosti při hongkongské Polytechnické univerzitě tento stav označilo za epidemii, byť si nikdo není jistý její příčinou. Hypotézy zmiňují genetiku, převahu práce v uzavřených prostorách i venkovní aktivity. Krátkozrakost v USA a Evropě postihuje 20 až 40 procent populace.

Kee Chea Su ze Střediska pro výzkum krátkozrakosti považuje nošení obrouček bez skel za podivné, ovšem uklidňuje ho, že většina dětí alespoň sahá místo po kovových po plastikových brýlích, které jsou bezpečnější v případě nějaké nehody. Obroučky ovšem blokují část periferního vidění, které je důležité při některých činnostech - například při řízení taxíku.

ČTĚTE VÍCE:

Během sobotního odpoledne se v nákupním středisku Causeway Bay, které patří mezi místní mekky koupěchtivých, procházejí desítky mladých lidí v brýlích bez skel. "Díky nim moje oči vypadají větší," svěřil se hongkongský ošetřovatel Raymond Chan, který se těší dokonalému zraku. Přesto mu na nose sedí tmavé obroučky se vzduchem tam, kde obvykle bývají skla. Bere si je prý obvykle, když jde nakupovat, což je v Hongkongu oblíbený způsob trávení volného času.

Prodej brýlí celosvětově stále stoupá navzdory mnoha minulým předpovědím jejich konce. Za potenciálně nejvážnějšího "brýlového zabijáka" byly svého času považovány kontaktní čočky. Pak se ve stejné souvislosti skloňovaly korektivní laserové operace. Ale dál jsou lidé, kteří brýle potřebují. A někde i ti, kdo je nepotřebují - a přesto nosí.

Autoři: ,