Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Budky v milovické rezervaci podpoří hnízdění vzácných dudků

Věda

  6:00
MILOVICE - Nové budky v milovické rezervaci v bývalém vojenském prostoru podpoří hnízdění ohrožených dudků chocholatých. „Na tamních pastvinách mají i dobrý zdroj potravy, vyzobávají hmyz z trusu divokých koní,“ informoval ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. V okolí Milovic se dlouhodobě vyskytuje nejméně jeden exemplář dudka chocholatého, další žijí u nedaleké Lysé nad Labem.

Dudek chocholatý foto: Shutterstock

Ornitologové instalovali tento víkend pět budek pro dudky v prostoru, kde na pastvinách žijí dvě stáda divokých koní, zubři a pratuři. Na běžných pastvinách podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR trus často obsahuje látky proti parazitům, které jsou pro hmyz a řadu jiných bezobratlých prudce jedovaté, a tak v trusu nenajdou dudci dost potravy.

Počet dudků v posledních desítkách let výrazně klesl a druh vymizel z řady oblastí ve střední Evropě. V Česku jejich počet výrazně klesá od 50. let minulého století. „Za posledních 30 let se rozšíření dudka zmenšilo o více jak polovinu a v mnohých oblastech, a to především v Čechách, se dudek stal extrémně vzácným hnízdičem,“ uvedl ornitolog z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR v Brně Martin Šálek.

Melancholický zpěv a povaha rváče. Ptákem roku se stala červenka obecná

Příčinou úbytku dudků je změna způsobu hospodaření, kdy se výrazně snížila pestrost krajiny včetně různých typů luk, pastvin a také starých stromů s dutinami, kde dudci mohli hnízdit. „Dále výrazně ubylo velkého hmyzu vázaného na trus velkých kopytníků, který pro dudka představuje hlavní potravu,“ doplnil Šálek.

Budky jsou 50 centimetrů široké a mohou být umístěny jak na stromech, tak v zemi. Napodobují tak dutiny ve starých, mohutných stromech a opuštěné nory a připravují tak dudkům dobré podmínky pro rozšíření.

Na milovických pastvinách má dobré životní podmínky i další pták, krutihlav obecný, který se živí převážně mravenci a jejich larvami. Právě lučním mravencům se u Milovic daří. Také pro krutihlavy instalovali vědci pět budek.

„Snažíme se, aby naše rezervace pomáhala ochraně přírody podobně, jako chráněná území v Africe a na dalších světadílech. Pomocí velkých kopytníků, kteří jsou pro veřejnost atraktivní, chráníme řadu menších, nenápadnějších druhů rostlin a živočichů,“ dodal Dostál. sbe

Autor: