Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bylinná lékárna od pánaboha. Je přírodní léčba účinná?

Zdraví

  14:00
Podle starého přísloví se na každou nemoc najde bylina. Neplatí to stoprocentně, ale vhodná léčba bylinkami může prospět při mnoha chorobách. Jenom by neměla probíhat bez vědomí ošetřujícího lékaře.
Bylinky  - ilustrační foto

Bylinky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na internetu najdeme řadu „zaručených“ receptů, jak se přírodní léčbou a nejlépe bylinami zbavit vysokého krevního tlaku, rakoviny, deprese i bolesti kloubů. Dobře se to čte, ale docent Karel Šmejkal z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity připomíná, že uvedená onemocnění jsou dlouhodobá a je velmi obtížné je léčit i za použití nejmodernějších medicínských postupů.

„Nedá se říci, že bylinná terapie může tato onemocnění zcela vyléčit. Správná aplikace bylin ale může pacientovi přinést úlevu od řady negativních projevů, onemocnění třeba stabilizovat a také případně nahradit nebo snížit počet užívaných léků. Nikdy by však taková léčba neměla probíhat bez vědomí ošetřujícího lékaře,“ upozorňuje docent Šmejkal, který na univerzitě vede Ústav přírodních léčiv.

Lék – anebo také jed

Obliba fytoterapie, tedy léčení bylinkami, mezi lidmi stoupá. S nárůstem vědeckých informací o složení, mechanismech účinku, klinických efektech a případných nežádoucích účincích může být skutečně vhodným doplněním klasické léčby. Součástí domácí fytoterapie ale nesmějí být rostliny jedovaté nebo velmi silně účinné.

Čínské bylinky v Česku. Lékaři častěji praktikují 'alternativní' medicínu

Příkladem takto nebezpečných rostlin může být náprstník pro léčbu srdeční nedostatečnosti, kýchavice pro terapii vysokého krevního tlaku nebo vnitřní použití kostivalu – ten se smí aplikovat pouze zevně.

„I domácí pěstování léčivých rostlin je možné. Pěstitelé a pacienti by si ale měli uvědomit, že každá bylina obsahuje jiné látky a že pro jejich tvorbu potřebuje určité podmínky. Je také nutné určit správný okamžik sklizně a dodržet předepsané podmínky zpracování a skladování,“ připomíná docent Šmejkal zájemcům, že toho musí o rostlině nejdřív hodně nastudovat a pak ji teprve mohou pěstovat na zahrádce.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Je radost mít bylinku z vlastního truhlíku
  • Medicína z klíčků, semen a pupenů
  • Zákeřný nástup celiakie
Autor:
Témata: léčba, nemoc, bylina, Česko

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...