10. ledna 2018 6:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bzučivý jekot o víkendech. Jak a kdo vymyslel cirkulárku?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cirkulárka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkulárka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Málokterý zvuk patří k českému venkovu tak neodmyslitelně jako bzučivý jekot cirkulárky, která se prokousává tlustým polenem nebo dlouhou latí. I kvůli němu v některých obcích – především tam, kam na víkendy přijíždějí lufťáci – přijímají vyhlášky zakazující hlučné práce alespoň v neděli. Zatím však lidstvo za tenhle geniální, více než 200letý vynález nenašlo náhradu.

Rozdvojení nejrůznějších materiálů pomocí ozubeného kovového pásu je známo už od nepaměti – historikové uvádějí jako nejstarší rok 2700 před naším letopočtem a jako místo vzniku Egypt. První pily byly charakteristické a dodnes hojně užívané obloukové s pásem zubů upevněným do dřevěného oblouku a hodily se – stejně jako dnes – ve stavebnictví nebo v přípravě dřeva na topení. V průběhu staletí se osvědčený nástroj zdokonaloval, vznikly různé typy pil, ale všechny stále závisely na fyzicky náročném, opakovaném pohybu pilou sem a tam. Až do dřevařství konečně přišla revoluce v podobě kotoučové či okružní pily, familiárně nazývané cirkulárka.

O tom, kdo vymyslel nekonečnou pilu, se vedou spory. Dokonce o jejím vzniku dlouhá léta přežíval jeden mýtus. Dnes se má všeobecně za to, že cirkulárku roku 1777 – tedy před 240 lety – vynalezl Samuel Miller z anglického Southamptonu. I když je dost možné, že kotoučová pila se tou dobou už mnohde používala (podle některých se v Holandsku objevila už o celé století dříve), málo známý výrobce námořních plachet byl první, kdo toho roku získal patent.

V Americe si dlouho vyprávěli, že cirkulárku vymyslela roku 1813 Tabitha Babbittová, členka náboženského hnutí shakerů. Prý si jednoho dne všimla, jak se truhláři lopotí s dřevařskou pilou, a rozhodla se jim práci usnadnit. A tak si vyrobila ozubené kolečko, které roztočila pedálem svého kolovratu – a kotoučovka byla na světě, stačilo její velikost upravit pro průmyslové potřeby. Zvěsti o jejím prvenství však byly vyvráceny objevem Millerova patentu.

Buď jak buď, cirkulárka nejen výrazně usnadnila fyzicky namáhavou práci, ale hlavně ji urychlila. Roku 1927 přibyla její ruční verze, v následujících desetiletích technici přicházeli se zdokonaleními a český chalupář s kutilskými zlepšováky. Jen si musí dávat pozor na tu neděli.

  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj