Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tanec capoeira pomáhá obětem znásilnění v Kongu začít znovu

Magazín

  6:00
KINSHASA - Munyakazi bylo 14 let, když ji zdrogovali a znásilnili na chudém a přelidněném předměstí města Goma na východě Konga. Nový smysl života našla v podpůrné skupině v nemocnici Uzdrav Afriku, která se stará o oběti genderového násilí.

Děti se zde učí bojovému umění capoeira, směsici afrického tance a obranného boje vytvořeného otroky v Brazílii. Program pro pomoc dětem v konfliktních oblastech vytvořil Dětský fond OSN (UNICEF) před třemi lety, napsala nadace Thomson Reuters.

Lekce bojového umění se v nemocnici poprvé otevřely v roce 2015 a v současné době se jich účastní zhruba 300 dětí, chlapců i dívek. Iniciativu organizace UNICEF „Capoeira pro mír“ v regionu sužovaného násilím financují mezinárodní dárci například z Kanady, Švédska, Belgie, Brazílie nebo monacké charitativní organizace AMADE.

‚Na sexu s bratrancem není nic špatného’. Další svědectví čtenářů o sexuálním obtěžování

„Pociť rytmus,“ říká jeden ze tří vyučujících capoeiry Ninja Kalimba, který mluví střídavě svahilsky, francouzsky a který dokonce i portugalsky prozpěvuje brazilské chorály.

„Mnohé dívky přicházejí smutné a nemocné. Jsou velmi plaché. Když žertuji a hraji si s nimi, jsem schopen prolomit ledy a pak cítí, že chtějí cvičit capoeiru,“ říká Kalimba.

„Capoeira pro mír“ podle specialistky UNICEF pro ochranu dětí v Gomě Marie Diopové vznikl jako pilotní projekt. „Chtěli jsme zjistit... jak (ho) děti a místní komunity přijmou. Také jsme si říkali, že by to mohla být dobrá příležitost pro dívky i chlapce být aktivními společně,“ dodala Diopová. Projekt se nyní rozrostl a cílí i na oběti sexuálního násilí a konžského dlouhotrvajícího konfliktu.

Disciplína a respekt

„Do projektu se zapojuje mnoho dětí s různými zkušenostmi. Capoeira pomáhá vytvářet disciplínu a respekt,“ tvrdí specialistka UNICEF. Podle průzkumu, který v roce 2014 provedly dvě nevládní organizace v provincii Severní Kivu na východě Konga, se doma se sexuálním násilím setkala až polovina žen. Odpovídající údaje o sexuálním násilí je však těžké určit, částečně i proto, že mnohé oběti incident kvůli strachu, stigmatu, psychickému stavu i slabé legální odpovědnosti nenahlásí.

Většina dívek v nemocnici Uzdrav Afriku pochází z okolí města Goma. „Chceme jim poskytnout jiné místo pro komunikaci a nabrání sil, takže si uvědomí, že je nemusí omezovat to, že se staly oběťmi sexuálního násilí,“ řekla Diopová.

Munyakazi navštěvuje kurzy capoeira dvakrát týdně už několik měsíců. Bojové umění se stalo důležitou součástí její týdenní rutiny a životně důležitou roli hraje i pro obnovu jejího sebevědomí. Lekcí se účastní i její mladší bratr a inspirovala dokonce několik dětí ze sousedství, které se zapsaly na bezplatné lekce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!