Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Časy se mění. I ženy si mohou dovolit krizi středního věku

Zdraví

  8:00
PRAHA - České ženy se v současné době dožívají v průměru necelých 82 let. Kolem čtyřicítky tuší, že jsou zhruba v polovině. Co to pro ně znamená? Skoro vždy bilancování, někdy i krizi. Dřív se o ní mluvilo hlavně v souvislosti s muži, ženy si většinou hlavně kvůli závislosti na manželovi žádné významné životní změny dovolit nemohly. Dnes je ale všechno jinak.
Osamělá žena (ilustrační foto)

Osamělá žena (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Angelina Jolie: Menopauzu si užívám, nechci být znovu mladá

Lenka se vdávala v osmnácti. „Luboš byl společenský, dominantní, okouzlil mě. Zapadla jsem do jeho života, přijala jeho kamarády, jeho hodnoty, všechno podle něj,“ vypráví. Lenka studovala, pak pečovala o děti, roky plynuly. Stále byla v závislé pozici, ale tak nějak jí to vyhovovalo.

Teď je jí čtyřicet a vyhledala mě proto, aby se poradila, jak od Luboše v klidu odejít.
Luboš jí prý miluje, ale: „To mi říká teď, když chci odejít. Jinak jsme spolu poslední roky
prakticky nežili. Mluvili jsme spolu, to jo, ale víceméně jen o provozních záležitostech, nic
citového.“ Luboš byl u svých koníčků a kamarádů, Lenka v práci či ve škole. Ano, znovu studuje, má spolužáky - a zde se dozvídám o muži o deset let mladším, než je ona,
který jí „dává sílu“ od Luboše odejít. Dokonce říká, že s ní chce žít.

„Lenko, zdá se, že vás teď milují a chtějí dva muži. Co chcete vy?“ ptám se a Lenka po chvíli, se slzami v očích odpovídá: „Nejradši bych byla sama. Aspoň nějakou dobu. Potřebuju si to v sobě srovnat.“ Na příběh Lenky a Luboše můžeme nahlížet z více hledisek. Jedním z nich je krize středního věku. Podle poslední statistiky se české ženy dožívají v průměru necelých 82 let (muži necelých 76). Lenka se tedy nachází zhruba v polovině svého očekávaného životaběhu. To s sebou přináší bilancování: Vyhovuje mi, jak žiju? Naplňuje mě to? Jaký je smysl mého života? Co moje vztahy? A mé sny z mládí? Kam se vytratily? Stihnu ještě něco z toho naplnit?

Stát se sama sebou

Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud zdůrazňoval ve vývoji osobnosti zejména důležitost raného dětství. Jeho mladší kolega, švýcarský lékař a zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung, však oponoval: I později se mohou dít velké změny. Po celý život jsme motivováni zrát, zlepšovat se a rozvíjet. A zejména ve středním věku, v období, v němž se nachází i zmíněná Lenka, se často dějí velké změny.

Podle Junga jsme v první polovině života zaměřeni navenek, zařazujeme se do společnosti a fungujeme v ní, plníme své úkoly v rodině i v širších kruzích. Druhá polovina by podle něj měla být zaměřena spíše dovnitř a měla by směřovat k integraci všech vědomých a nevědomých složek osobnosti, což Jung nazývá individuací. Člověk se má stát sebou samým.

Menopauzou bez obtíží. Jak zvládnout toto období?

Ve středním věku tak nahlížíme omezení vlastních možností, na druhé straně však jsme schopni se rozhodovat svobodněji, nezávisleji na tlaku okolí. „Člověk by se jistě nestal sedmdesátníkem nebo osmdesátníkem, kdyby tato dlouhověkost neodpovídala smyslu jeho druhu. Proto i jeho životní odpoledne musí mít svůj smysl a účel a nemůže být jen jakousi žalostnou přítěží dopoledne,“ dočteme se v Jungově knize Duše moderního člověka.

V Jungově době ženám kolem čtyřicítky již zpravidla vylétaly děti z hnízda, a ony se tak mohly snáze vymaňovat z vazeb na okolí, soustředit se více do svého nitra. Na druhé straně byly v dělání změn omezeny závislostí na manželovi.

V dnešní době mají v tomto věku děti zpravidla mladší. Přesto však dochází k určitému uvolnění. Po době, kdy matkám děti doslova visely na noze, ony zase byly závislé na podpoře manžela, cítí jisté osvobození: děti jsou přes den ve škole či školce, ony v práci, s vlastním příjmem. A zpravidla si zároveň po letech doma začínají znovu uvědomovat i to, že existují jiní muži než ten, s nímž sdílíme domácnost.

Jsou-li finančně soběstačné, může se jim jevit jednodušší ukončit vztah, v němž se necítí spokojené; nespravují, ale vyměňují, podobně jako u výrobků. Někdy je to dobré rozhodnutí, mnohokrát jsem však již slyšela větu: „Kdybych byla věděla, co vše bude rozvod obnášet, nikdy bych do něj nešla.“ Krize středního věku se však nemusí týkat partnerského vztahu. Časté je přehodnocování svého pracovního života. Někdy lidé ve středním věku změní svou profesi, a to i navzdory tomu, že „zahodí“ těžce nabyté vzdělání a roky praxe.