Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čech objevil gen, který může za rakovinu uzlin

Zdraví

  15:26
NEW YORK - Český vědec Lukáš Čermák, působící na Newyorské univerzitě, dospěl k objevu, který by v budoucnu mohl pomoci při léčbě a diagnostice zhoubných nádorů mízních uzlin. Jde o gen zmutovaný v těchto nádorech, takzvaných lymfomech.

Český vědes Lukáš Čermák působící na Newyorské univerzitě foto: Reprofoto

Informace o objevu zveřejnilo aktuální vydání prestižního vědeckého časopisu Nature.

Čermákův objev by mimo jiné mohl posloužit jako základ pro vývoj nového léčebného postupu, který by byl alternativou či doplňkem klasické chemoterapie, jež je v současnosti úspěšná pouze u poloviny pacientů.

"Základní výzkum se proto soustředí především na hledání alternativních terapeutických možností a cílů," podotkl český vědec.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedním z takových cílů by podle něj mohl být právě gen FBXO11, který za normálních okolností kontroluje, aby u bílých krvinek nenastávalo nekontrolované bujení, ale který je u pětiny pacientů zmutován, a nemůže tak plnit svou funkci. "Rakovina je způsobena ztrátou kontroly. FBXO11 je kontrolor. Bylo by tedy zajímavé zjistit, jestli mu můžeme nějak pomoci," dodává Čermák.

Něco takového je ale prý otázkou delšího času. I v ideálním případě může mezi objevem a úspěšnou léčbou uplynout 15 let. "Záleží to na přírodě, a ta se vždy chová podle vlastních pravidel a naše nesmrtelné touhy ji moc nezajímají," poznamenává vědec.

Čermák vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze. Poté působil v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Na Newyorské univerzitě je od konce roku 2008 členem mezinárodního vědeckého týmu.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...